Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Uwielbiałam sos potrawkowy mojej Mamy! Ona podawała go do ryżu i gotowanej kury lub kurczaka, czyli do mięsa drobiowego z rosołu. I do tego zawsze była gotowana marchewka albo marchew z groszkiem. Mama odważnie zaciągała sos potrawkowy żółtkiem, ale to zawsze groziło obecnością jajecznych kłaczków w potrawce, dlatego wspomniałam o odwadze. Z książek kucharskich wiem, że wystarczy użyć śmietanki kremówki i sos potrawkowy będzie równie pyszny, więc nie zawsze bawię się w dodawanie żółtek. Za to obecność rosołu (u mnie jest to aromatyczny bulion warzywny), soku z cytryny i odrobiny cukru jest całkowicie niezbędna, jeśli ma to być potrawka jak u Mamy.
Gulasz z mięsa wieprzowego -delikatnej i lekko tłustej łopatki z dodatkiem wa...
Odsłon: 972
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1824
Gulasz z mięsa wieprzowego -delikatnej i lekko tłustej łopatki z dodatkiem wa...
Odsłon: 972
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1824
Składniki
Żółtka wymieszaj z 1 łyżką soku z cytryny i 2 łyżkami chłodnego rosołu. Jeśli zamierzasz użyć śmietanki zamiast żółtek – pomiń ten krok.
W rondlu rozpuść masło, a następnie dodaj mąkę i podsmażaj przez chwilę, mieszając trzepaczką rózgową lub innym podobnym mieszadłem. Nie pozwól mące się zrumienić, bo ma pozostać jasna. Sos potrawkowy należy do kategorii białych sosów.
Gdy zasmażka zacznie się pienić, mieszając trzepaczką rózgową dodaj chłodny rosół.
Mieszaj intensywnie, aby nie powstały grudki i gotuj sos przez 2-3 minuty, aż zgęstnieje.
Do podgotowanego sosu dodaj żółtka z sokiem cytrynowym, cały czas mieszając intensywnie, aby nie powstały grudki i kłaczki z żółtek. Zamiast żółtek możesz dodać do sosu śmietankę kremówkę, co pozwoli uzyskać równie smaczny efekt. Pamiętaj jednak, że klasyczna wersja potrawki powinna zawierać żółtka.
Dopraw sos potrawkowy resztą soku cytrynowego (dodałam jeszcze 1,5 łyżki soku), niewielkim dodatkiem cukru (płaska łyżeczka) i ewentualnie solą, jeśli uznasz to za konieczne.
Sos potrawkowy do ryżu powinien być w smaku dość kwaśny, lekko słony od rosołu i tylko lekko słodki, dla przełamania kwaśno-słonego smaku.
Nie da się bardzo dokładnie podać ilości wszystkich przypraw, bo i kwasowość soku z cytryny bywa różna, i słoność rosołu, i wreszcie zapotrzebowanie kubków smakowych na odczucie słodkiego smaku. Więc, z konieczności, opis dodanych przypraw musi być ogólny. Dodaj tyle, aby Tobie smakowało. Kto nigdy nie próbował sosu potrawkowego, będzie musiał go sobie wyobrazić. Albo wpaść z wizytą do Hajduczka.
Potrawkę z żółtkami powinno się robić bezpośrednio przed podaniem, bo podczas podgrzewania często się rozwarstwia i staje się rzadka. Tradycyjnie biały sos potrawkowy podaje się z ugotowanym na sypko ryżem, kawałkiem mięsa drobiowego z rosołu oraz marchewką lub marchewką z groszkiem. Ja, zamiast drobiu, podsmażyłam na złoto plastry naturalnego tofu.
Jak przygotowuję marchewkę z groszkiem do potrawki? Bardzo prosto, ale tego dowiesz się, zaglądając na mój blog, bo tu jest miejsce dla sosu potrawkowego.
Smacznego!