Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Świąteczny bigos to klasyka o bogatej tradycji kulinarnej, jedna z potraw która koniecznie musi znaleźć się na świątecznym stole. Taki bigos to kompozycja białej i kiszonej kapusty, mięsa, kiełbasy, wędzonego boczku, suszonych grzybów oraz śliwek, z dodatkiem przypraw. Danie to jest pożywne i bardzo proste do przygotowania, najlepiej smakuje trzeciego dnia.
Makaron penne podany z sosem wieprzowym z łopatki.
Odsłon: 13
Makaron penne podany z sosem wieprzowym z łopatki.
Odsłon: 13
Składniki
Suszone grzyby przekładamy do miski, zalewamy letnią wodą i moczymy przez godzinę, po czym odcedzamy. Wędzony boczek kroimy w kostkę. Mięso kroimy na niezbyt małe kawałki, takie na jedn kęs. Obraną cebulę drobno siekamy. Na rozgrzaną patelnie wrzucamy pokrojony boczek i wytapiamy z niego tłuszcz od czasu do czasu mieszając, dodajemy posiekaną cebulę i całość rumienimy. Do boczku i cebuli dodajemy również pokrojone mięso i wszystko chwilę podsmażamy, po czym zdejmujemy z ognia. Białą kapustę szatkujemy a następnie wrzucamy do dużego garnka, zalewamy niewielką ilością wody, około pół litra. Do kapusty przekładamy zawartość patelni, wszystko mieszamy i gotujemy pod przykryciem do miękkości, często mieszamy ( w razie potrzeby dolewamy więcej wody ).
Kapustę kiszoną jeśli będzie zbyt kwaśna opłukujemy w zimnej wodzie, a następnie dość drobno siekamy. Kiełbasę kroimy w większą kostkę. Odsączone z wody grzyby oraz suszone śliwki kroimy na mniejsze kawałki.
Do gotującej się kapusty dodajemy kiszoną kapustę, kiełbasę, grzyby oraz suszone śliwki i wszystko razem dokładnie łączymy. Następnie dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, ziarna jałowca oraz czarnego pieprzu, wszystko mieszamy i gotujemy do miękkości jeszcze około 1 godziny, pod koniec gotowania do bigosu dodajemy koncentrat pomidorowy i całość doprawiamy solą oraz czarnym mielonym pieprzem. Tak przygotowany bigos podajemy z pieczywem.