Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Krucha tarta z grzybami prosto z lasu, które możesz zastąpić mrożonymi albo nawet takimi ze słoika. Danie bywa też nazywane “quiche z grzybami”. Nieważne jednak, jak się nazywa, ważne, że potrawa jest pyszna!
Kurczak w sosie pieczarkowym to pyszne i aromatyczne danie, a zarazem bardzo...
Odsłon: 8089
Dorsz, jest to bardzo smaczna ryba i do tego bardzo zdrowa. Dzisiejsza propoz...
Odsłon: 38
Kurczak w sosie pieczarkowym to pyszne i aromatyczne danie, a zarazem bardzo...
Odsłon: 8089
Dorsz, jest to bardzo smaczna ryba i do tego bardzo zdrowa. Dzisiejsza propoz...
Odsłon: 38
Składniki
Najpierw spód, czyli przygotowanie ciasta: W rondelku roztop masło, a następnie je wystudź. Do miski wsyp mąkę, sól, pieprz i gałkę muszkatołową, wymieszaj. Wlej stopione masło, wodę i ucieraj łyżką lub mikserem gładkie ciasto. Wylep nim formę do tarty o średnicy około 26 cm i koniecznie schłódź przez pół godziny w lodówce.
Schłodzone ciasto kilkukrotnie nakłuj widelcem i piecz w nagrzanym do 200 stopni piekarniku przez 12-15 minut na złoty kolor.
Farsz grzybowy: Oczyść grzyby z leśnych paprochów. Jeśli nie są mokre, brudne i zapiaszczone – nie musisz ich płukać, dzięki czemu nie nasiąkną wodą. Wystarczy oczyścić je wilgotną gąbką lub szmatką i pokroić na mniejsze kawałki.
Na dużej patelni podgrzej 2 łyżki masła (najlepiej – klarowanego). Wrzuć na patelnię posiekaną cebulę, podsmaż na biało i dodaj pokrojone grzyby. Podgrzewaj na dużym ogniu. Grzyby najpierw zaczną się podsmażać (zwłaszcza jeśli są suche), ale po chwili wypuszczą sporo soku i będą się dusić. Nie przykrywaj rondla, by podczas gotowania mógł wyparować nadmiar płynu.
Gdy zniknie większość płynu, dodaj do grzybków mielony pieprz i sól. Ja bardzo często używam pachnącej lasem soli sosnowej (przepis na nią znajdziesz na blogu), która wspaniale pasuje do grzybów, ale jeśli jej nie masz – użyj zwyczajnej soli. Zakładam, że już od dawna używasz nierafinowanej soli kamiennej, zapominając na zawsze o zwykłej tzw. soli kuchennej, bo to “biała śmierć”… UWAGA: Zamiast przygotowywania nadzienia ze świeżych grzybów użyłam resztki grzybów duszonych (z wczorajszej kolacji). A że było ich za mało – uzupełniłam zawartością słoika z grzybami w pomidorach. Tarta wyszła fenomenalna w smaku, a ja nie zmarnowałam resztki wczorajszego dania…
Na koniec dodaj do podduszonych grzybów 2-3 łyżki śmietany (słodkiej, najlepiej 30% tłuszczu). To ona sprawia, że grzyby duszone stają się aksamitne w konsystencji i smaku. Po przestudzeniu grzybów dodaj do masy 1-2 jajka i wymieszaj całość.
Gotową masę grzybową wyłóż na podpieczony spód.
Tarty żółty ser wymieszaj z kwaśną śmietaną. Gotową emulsją pokryj dokładnie powierzchnię warstwy grzybowej.
Formę z tartą wstaw do gorącego piekarnika (200 stopni) na około 30 minut. Gdy powierzchnia tarty zacznie się rumienić – wyjmij formę z piekarnika.
Gotowe danie możesz podawać na stół po upływie kilku minut, koniecznie posypane zieleniną (natką pietruszki).
Tarta z grzybami leśnymi to wspaniałe danie na każdą imprezę. Dzięki obecności leśnych grzybów świetnie wpisze się także w klimat świąt Bożego Narodzenia, a jako nietuzinkowe danie doda im wyjątkowości.