Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Mając do przerobienia sporo warzyw korzeniowych, tym razem ugotowałam turecki pilaw z marchewką. To jest bardzo smaczna, bezmięsna wersja pilawu, do którego podczas gotowania można dodać mięso z kurczaka, jagnięciny lub ryby. A wegetariański pilaw można podać zarówno jako samodzielne lekkie danie, jak i dodatek do mięsa, gulaszu czy potrawki. Na kolację i śniadanie również.
Polecam.
Odsłon: 567
Bardzo szybka, bardzo smaczna i bardzo prosta potrawa. Warto spróbować zrobić...
Odsłon: 136
Ciasto ziemniaczane z dodatkiem warzyw i fileta z kurczaka to świetne danie o...
Odsłon: 319
Papryka pieczona z cebulą może być spożyta na mnóstwo sposobów: od podania ja...
Odsłon: 122
Polecam.
Odsłon: 567
Bardzo szybka, bardzo smaczna i bardzo prosta potrawa. Warto spróbować zrobić...
Odsłon: 136
Ciasto ziemniaczane z dodatkiem warzyw i fileta z kurczaka to świetne danie o...
Odsłon: 319
Papryka pieczona z cebulą może być spożyta na mnóstwo sposobów: od podania ja...
Odsłon: 122
Składniki
Zacznę od tego, że pilaw jest bardzo uniwersalną potrawą. Ja przygotowałam pilaw z marchewką, płatkami migdałowymi oraz rodzynkami. Ale te składniki dość swobodnie można wymieniać na inne. Zamiast rodzynek można użyć na przykład suszonych moreli, daktyli, śliwek czy żurawiny. Migdały można podmienić na pistacje, nerkowce, orzeszki piniowe albo inne dowolne orzechy lub pestki. I przyprawy też mogą być inne, na przykład proszek curry albo kurkuma i mielony cynamon. Można użyć masła albo dowolnego oleju zamiast oliwy. I tylko ryż powinien być taki, jakiego ja użyłam, czyli basmati. No, ostatecznie można go zamienić na dobrej jakości długoziarnisty ryż biały lub brązowy, a nawet bulgur.
Ryż basmati zalej w misce sporą ilością chłodnej wody, mieszaj dłonią przez chwilę, a następnie odlej wodę. Wlej świeżą i ponownie płucz ryż, odlewając płyn. Zrób tak kilka razy, aż woda będzie w miarę czysta i klarowna, a nie mętna od uwolnionej skrobi. Bo chodzi właśnie o to, żeby tę skrobię wypłukać. Dzięki temu pilaw z marchewką będzie po ugotowaniu sypki, a nie kleisty. Z ostatniego płukania postaraj się odlać jak najwięcej wody, aby ryż był dość dobrze odcedzony.
Marchewki umyj, obierz ze skórki i zetrzyj je na dużych oczkach tarki.
Przygotuj przyprawy - u mnie kardamon i laski cynamonu.
W ciężkim garnku z grubym dnem (użyłam żeliwnego garnka) rozgrzej oliwę, a następnie na gorący tłuszcz wsyp kardamon, laski cynamonu i płatki migdałowe. Podsmażaj przez chwilę, ale nie dopuść do nadmiernego zbrązowienia migdałów.
Po chwili do rondla wrzuć marchewkę i wciąż podsmażaj, mieszając.
Gdy marchew stanie się lekko szklista, nadchodzi czas na dodanie wypłukanego i odcedzonego ryżu,
a następnie, po wymieszaniu go z marchewką i podsmażeniu przez parę chwil,
dodaj rodzynki.
Wymieszaj wszystko i dodaj około 3 szklanek zimnej wody, pieprz i płaską łyżeczkę soli.
Płynu powinno być tyle, żeby centymetrową warstwą przykrywał ryż.
Raz jeszcze wymieszaj i przykryj garnek.
Gotuj ryż z przyprawami przez 15 minut (podczas gotowania nie trzeba, a nawet nie wolno mieszać). Wyłącz palnik i pozostaw pilaw z marchewką jeszcze na 10 minut w garnku pod pokrywką. Wymieszaj przed podaniem.
Prawidłowo ugotowany pilaw powinien być dobrze przyprawiony, nie za suchy (a to za sprawą sporej ilości oliwy) oraz sypki, a nie posklejany w większe i mniejsze grudy. Każde ziarenko ryżu osobno, do tego dążymy!
Gotowy pilaw wyłóż na duży talerz, formując z niego wysoki kopczyk. Możesz go dodatkowo posypać posiekanymi orzechami dla ozdoby.
Z tego wspólnego talerza biesiadnicy nabiorą sobie tyle ryżu, ile kto będzie chciał. Osobno możesz podać jakieś mięso w sosie, gulasz czy potrawkę, ale turecki pilaw z marchewką może stanowić smaczny, lekki posiłek sam w sobie. Zwłaszcza podany z jakąś sałatką lub surówką. Moja wersja jest wegańska i bezglutenowa, ale czasem zdarza mi się gotować pilaw na klarowanym maśle i wtedy już nie jest wegański. Ale również jest pyszny, więc polecam spróbować.
Smacznego!