Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Dzisiaj zapraszam na prosty przepis, który połączy w sobie dwa różne, ale jakże pasujące do siebie smaki. Przygotujemy chrupiące paczuszki z ciasta francuskiego, które wypełnimy nadzieniem z truskawek i rabarbaru. Wytrawne, chrupiące ciasto francuskie fantastycznie kontrastuje z przyjemnie słodkim nadzieniem, w którym można też wyczuć lekka kwaskową nutę. Prosty sposób na połączenie ze sobą sezonu na truskawki i rabarbar!
Papryka pieczona z cebulą może być spożyta na mnóstwo sposobów: od podania ja...
Odsłon: 131
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1594
Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...
Odsłon: 337
Papryka pieczona z cebulą może być spożyta na mnóstwo sposobów: od podania ja...
Odsłon: 131
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1594
Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...
Odsłon: 337
Składniki
Do garnka z grubym dnem przełóż 200 g pokrojonego w około dwucentymetrowe cząstki rabarbaru, taką samą ilość pokrojonych w połówki truskawek i 100 g drobnego białego cukru. Następnie dodaj 120 ml wody, dwie łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny i łyżeczkę pasty waniliowej. Zawartość naczynia krótko wymieszaj, tylko do rozpuszczenia cukru, i doprowadź do lekkiego wrzenia. Od tego momentu gotuj dżem na średnio-niskim ogniu przez 30 – 40 minut, aż truskawki i rabarbar utworzą jednolitą, gęstą masę. Całość warto od czasu do czasu przemieszać, żeby dżem się nie przypalił.
Po osiągnięciu odpowiedniej konsystencji zdejmij nadzienie z ognia i odstaw na około 10 minut, do lekkiego przestudzenia. Po tym czasie wylej masę do szklanego naczynia wyłożonego folią spożywczą o wymiarach 26 x 20 cm. Nadzienie rozprowadź równą warstwą po całej powierzchni dna i pozostaw na blacie do całkowitego wystudzenia. Kiedy wszystko jest już chłodne, włóż naczynie do zamrażarki na minimum 4 godziny, a najlepiej na całą noc.
Kiedy nadzienie jest już zmrożone, podziel je na 12 równych części o rozmiarach 5.5 x 5 cm (na 320 g płat ciasta) lub 6.5 x 5 cm (na 375 g płat ciasta). Po podzieleniu nadzienia na porcje odłóż je z powrotem do zamrażarki na czas przygotowania ciasta francuskiego.
Podziel dwa płaty ciasta francuskiego na 12 równych części. Jeśli czujesz, że ciasto zaczyna się rozpływać, włóż je do lodówki na 10, 15 minut. Wykrojone prostokąty ciasta z pierwszego płatu przełóż na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Ułóż je w około dwucentymetrowych odstępach. Na środku każdego kawałka połóż wykrojoną wcześniej część dżemu. Zrób to tak, żeby z każdej strony nadzienia zostało około 1-1,5 cm czystego ciasta. Następnie przykryj każdy kawałek drugim prostokątem z ciasta francuskiego i zagnieć je widelcem wokół dżemu. W ten sposób nie tylko upewnisz się, że ciasto wokół nadzienia jest dobrze sklejone, ale też utworzysz na nich ozdobny wzór. Tak przygotowane ciastka nakłuj przy pomocy patyczka do szaszłyków, żeby para wodna ze środka ciastek miała drogę ujścia.
Posmaruj ciastka niewielką ilością rozpuszczonego masła. Następnie posyp ich wierzch odrobiną cukru, który skarmelizuje się w trakcie pieczenia i utworzy delikatną, chrupiącą skórkę. Złożone ciastka warto jeszcze lekko schłodzić przed pieczeniem, dlatego odłóż je do lodówki na czas rozgrzewania piekarnika.
Wstaw blachę ze schłodzonymi ciastkami do piekarnika rozgrzanego do 220 stopni Celsjusza, w funkcji góra dół, na 20 minut, aż ciastka wyraźnie urosną i nabiorą pięknego, złotego koloru.
Po 20 minutach wyjmij ciastka z piekarnika i odstaw na blaszce do lekkiego przestudzenia. Po około 10 minutach przełóż je ostrożnie na kratkę i wystudź całkowicie.
Smacznego!