Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Grzechu warte! Bardzo łatwe w wykonaniu ciasto, tanie, a przede wszystkim - smaczne. Nie jest ani za tłuste ani zbyt słodkie, lekko oprószone cukrem pudrem zyskuje niebanalny urok. Jeżeli cenisz sobie prostotę i tradycyjne smaki - to ciasto jest dla Ciebie.
Pieczeń podana z kaszą i surówką z kapusty pekińskiej.
Odsłon: 360
Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...
Odsłon: 51
Bogata w smaku sałatka idealna na święta lub lepszy lunch. Można ją przygotow...
Odsłon: 382
Przepyszny arabski "smalczyk" z fasoli.
Odsłon: 819
Pieczeń podana z kaszą i surówką z kapusty pekińskiej.
Odsłon: 360
Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...
Odsłon: 51
Bogata w smaku sałatka idealna na święta lub lepszy lunch. Można ją przygotow...
Odsłon: 382
Przepyszny arabski "smalczyk" z fasoli.
Odsłon: 819
Składniki
Śmietanę, masło oraz cukier miksujemy ze sobą do momentu uzyskania jednolitej masy. Mąkę przesiewamy i mieszamy z sodą, dodajemy do pozostałych składników i wyrabiamy elastyczne ciasto. Jeżeli będzie się ono kleiło ro rąk - podsypujemy je mąką. Dzielimy je na dwie mniej więcej równe części. Blaszkę smarujemy margaryna i lekko oprószamy kaszką manną. Wyklejamy ją połową przygotowanego ciasta, tak aby trochę pozostało bokach, a jabłka nie miały bezpośredniego kontaktu z metalem.
Obrane jabłka ścieramy na tarce i doprawiamy cynamonem (cynamon w laskach należy najpierw zmielić, ma on za to intensywniejszy aromat) do smaku, ewentualnie słodzimy. Dodajemy mąkę ziemniaczaną i mieszamy. Jabłka kładziemy równomiernie na cieście, którym wykleiliśmy blaszkę. Z wierzchu posypujemy kaszką manną. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 190 stopni przez 10 minut, najlepiej na najniższej półce.
W czasie gdy ciasto jest w piekarniku przygotowujemy budyń. W tym celu szklankę mleka odstawiamy, a resztę zagotowujemy. W zimnym rozprowadzamy budynie, mąkę oraz cukier. Gdy mleko zagotuje się, cienkim strumieniem wlewamy pozostałe mleko z budyniami. Tak przygotowany budyń rozsmarowujemy na warstwie jabłkowej. Drugą część ciasta rozwałkowujemy na kształt prostokąta i przykrywamy nią budyń. Brzegi mniej więcej sklejamy z ciastem na dole, tak aby budyń nie wyciekał. Pieczemy jeszcze 30 minut.
Upieczone ciasto studzimy. Przed podaniem oprószamy cukrem pudrem. Nie wiem jak Wam, mnie radosna karnawałowa smażenina średnio bawi. Od tłustego jedzenia jestem po prostu chora. Zdecydowanie preferuję desery mniej tłuste. W aktualnej propozycji, którą zaciekle przygotowywałam dla Was dzisiejszej nocy chciałam podzielić się jabłecznikiem - w całości pieczonym. Starałam się, aby było klasycznie, a zarazem względnie lekko. Zaznaczam, że przygotowane ciasto nie jest jednym z tych słodkich ulepków, dlatego cukrowa pierzynka jest tu jak najbardziej na miejscu, przynajmniej wg mojej opinii. Jeżeli natomiast lubicie bardziej słodkie wypieki, to polecam dodać po 1-2 solidne łyżki cukru do masy jabłkowej i budyniowej. Podane proporcje będą idealne na blaszkę o wymiarach kartki a4 w której najchętniej pieczę.