Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Przepis dnia: 06-02-2024
Na horyzoncie pojawiło się już ulubione święto wszystkich łasuchów, czyli Tłusty Czwartek. Z tej okazji zapraszam na pączki hiszpańskie, czyli pyszne, chrupiące gniazdka z ciasta parzonego, tym razem ozdobione migdałowym lukrem. Gniazdka same w sobie są wytrawne i świetnie współgrają z lukrem, w którym przebijają się wyraźne migdałowe nuty. Pączki najlepiej smakują na świeżo, kiedy skórka jest jeszcze chrupiąca, a środek jest mięciutki i wilgotny.
garnek z grubym dnem, rękaw cukierniczny, tylka o kształcie dużej gwiazdy, termometr kuchenny
Na wywarze warzywnym zrobiłam o to to ….
Odsłon: 8
Na wywarze warzywnym zrobiłam o to to ….
Odsłon: 8
Składniki
200 g mąki pszennej typu 500 przesiej przez drobne sitko, żeby pozbyć się grudek, które mogłyby nam utrudnić uzyskanie gładkiego ciasta parzonego.
Do dużego rondelka z grubym dnem wlej 250 ml wody. Dodaj do niej 100 g pokrojonego w kostkę masła i niewielką szczyptę soli. Grzanie pod rondelkiem ustaw na średnie. Krótko przemieszaj całość do rozpuszczenia soli i masła w wodzie.
Kiedy płyn się zagotuje, wyłącz grzanie pod rondelkiem, ale nie zdejmuj go z palnika. Do wrzącego płynu wsyp naraz całą przesianą mąkę i energicznie wymieszaj masę za pomocą drewnianej łyżki do uzyskania gładkiego, zwartego ciasta, które bez problemu odchodzi od ścianek rondelka. Podgrzewaj ciasto przez około minutę, stale mieszając. Uważaj, żeby nie przegrzać ciasta, bo wtedy wytrąci się z niego tłuszcz. Gotowe ciasto przełóż do dużej miski i odstaw na około 15 minut do lekkiego przestudzenia.
Po upływie 15 minut ciasto powinno być gotowe do dalszej pracy. Do przestudzonego ciasta dodaj pojedynczo trzy jajka, za każdym dokładnie mieszając zawartość naczynia, aż ciasto wchłonie jajko. Ostatnie, czwarte jajko roztrzep widelcem i dodaj taką ilość, żeby uzyskać odpowiednią konsystencję ciasta. Nigdy nie wiadomo, ile wody ciasto traci w trakcie parzenia, dlatego najlepiej jest je ocenić po trzecim jajku i w razie potrzeby dodać tylko część ostatniego. Gotowe ciasto powinno być lśniące, na tyle gęste, żeby zachowywać kształt, ale na tyle płynne, żeby można było je wyciskać z rękawa.
Do wyciskania ciasta używam końcówki o oznaczeniu 1M, czyli dużej końcówki o kształcie otwartej gwiazdy. Przygotuj 20 kwadratów z papieru do pieczenia o boku 9 cm. Ciasto przełóż do rękawa cukierniczego i wyciśnij z niego niewielkie krążki wpisujące się w kształt papieru. Z tej porcji ciasta powinno wyjść 20 pączków o średnicy około 8 cm.
Z tak przygotowanymi pączkami powróć na kuchenkę i rozgrzej w dużym garnku olej rzepakowy. Tłuszcz w momencie wkładania do niego pączków powinien temperaturę około 180 stopni Celsjusza. Polecam w trakcie smażenia wspomagać się termometrem: łatwiej będzie w ten sposób zachować odpowiednią temperaturę. Pączki wkładaj do oleju ciastem do dołu i smaż na złoty kolor przez 3 i pół minuty na stronę. Po około minucie można zdjąć z nich papier do pieczenia. Po upływie 3 i pół minuty ostrożnie obróć pączki i smaż przez 3 i pół minuty z drugiej strony. Gotowe pączki wyjmij z garnka, ułóż na talerzu wyłożonym papierem do pieczenia w celu odsączenia tłuszczu, a następnie przełóż na kratkę do wystudzenia.
Po usmażeniu wszystkich pączków przygotuj lukier. Do 200 g cukru pudru dodaj partiami dwie i pół łyżki wody oraz taką samą ilość Amaretto. Całość wymieszaj do uzyskania gęstego, ale w miarę płynnego lukru, który można bez problemu wyciskać z rękawa cukierniczego. Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji przełóż lukier do rękawa cukierniczego i ozdób nim pączki.
Smacznego!