Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Domowe pączki nie mają sobie równych. W Karnawale warto przygotować je nie tylko na Tłusty Czwartek, ale także na imprezowy stół :)
Pyszne i bardzo proste do zrobienia, polecam.
Odsłon: 57
Pyszne i bardzo proste do zrobienia, polecam.
Odsłon: 57
Składniki
Mąkę przesiać, dodać szczyptę soli. Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku, dodać łyżeczkę mąki i cukru. Pozostawić na ok. 10 minut do podrośnięcia. Do mąki dodać podrośnięte drożdże, rozkłócone jajko z żółtkami, cukrem i cukrem waniliowym. Wyrobić (ręcznie, w robocie lub automacie do chleba) gładkie elastyczne ciasto. W trakcie wyrabiania dodać stopione masło oraz wódkę lub spirytus. Ciasto pozostawić w ciepłym miejscu do podrośnięcia na ok. 1 godzinę. Podrośnięte ciasto wyrobić ponownie na stolnicy wysypanej mąką. Rwać kawałki ciasta (ok. 80-85g) i formować kuli. Każdą kulkę spłaszczyć, na środek nałożyć po łyżeczce marmolady różanej i zlepić dokładnie ciasto nad nadzieniem, formując kulkę. Nadziane pączki układać na ścierce podsypanej mąką. Przykryć drugą ścierką i odstawić do podrośnięcia na ok. 30 minut. W dużym szerokim rondlu rozgrzać olej. Temperatura oleju powinna wynosić ok. 175 stopni. Smażyć partiami pączki (po 2-4 sztuki) z obu stron na rumiano. Usmażone pączki wyłożyć na ręcznik papierowy. Pączki udekorować, według uznania lukrem lub posypać cukrem pudrem.
Rady: Składniki na ciasto drożdżowe powinny być w temperaturze pokojowej. Ciasto drożdżowe powinno być dobrze wyrobione, luźne, ale na tyle elastyczne, aby dało się formować pączki. Należy unikać podsypywania zbyt dużej ilości mąki. Ciasto na pączki nie powinno być za słodkie. Zbyt duża ilość cukru w cieście powoduje, że szybciej się rumienią przy smażeniu. Pączki można również smażyć na smalcu. Dodatek alkoholu do ciasta nie jest konieczny, ale sprawi, że pączki będą chłonąć mniej tłuszczu. Pączki można również wycinać z rozwałkowanego na ok. 1,5 cm ciasta i dalej postępować jak w przepisie. Pączki można nadziać za pomocą szprycy ze specjalną nakładkę również po upieczeniu. Jeśli jednak dobrze zlepimy pączki nadziane przed pieczeniem marmolada na pewno nie wypłynie podczas smażenia. Temperatura oleju powinna wynosić ok. 175 stopni - jeśli będzie wyższa, pączki zbyt szybko się zrumienią, a w środku pozostaną niedopieczone, jeśli temperatura będzie niższą, pączki wsiąkną więcej tłuszczu. Najlepiej w tym celu posłużyć się termometrem cukierniczym, jednak jeśli takiego nie posiadamy, można sprawdzić stopień rozgrzania tłuszczu wrzucając do niego kawałek ciasta drożdżowego. Jeśli od razu wokół niego pojawią się bąbelki, wypłynie na wierzch i zacznie się rumienić - temperatura jest odpowiednia do smażenia. Pączki należy smażyć partiami, jeśli będziemy smażyć jednocześnie większą ich ilość, temperatura tłuszczu znacznie się obniży, tym samym pączki będą bardziej chłonąć tłuszcz. Pączki smażymy po kilka ok. 2 minuty z każdej strony, do ładnego zarumienienia.