Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
I znów kalarepa :) To jest wspaniała jarzynka do tradycyjnego obiadu – kalarepa zasmażana. Wiosną, latem i wczesną jesienią możesz użyć młodej i delikatnej kalarepki, którą pokroisz w słupki lub kostkę. Zimą używam moich „potworów”, o których pisałam już kilka razy na Smakerze i na blogu. Zimowego giganta należy obrać dość grubo i usunąć wszelkie zdrewniałe, włókniste lub sparciałe fragmenty. Tu nie ma miejsca na litość, bo pozorne oszczędności surowca mogą sprawić, że kalarepę będzie się jadło niekomfortowo. Że trudno będzie ją pogryźć i może będzie trzeba wypluwać niejadalne kawałki. Więc lepiej zawczasu wykroić wszelkie wątpliwe części kalarepy i przeznaczyć je na kompost, dzięki czemu nie zmarnują się. Zimowego giganta warto zetrzeć na dużych oczkach tarki, bo wówczas szybciej zmięknie podczas gotowania.
Pyszne i proste do upieczenia ciasteczka owsiane o piernikowym smaku idealne...
Odsłon: 461
Prosty i smaczny przepis na szaszłyki z kurczaka na obiad lub kolację dla trz...
Odsłon: 799
Pyszne i proste do upieczenia ciasteczka owsiane o piernikowym smaku idealne...
Odsłon: 461
Prosty i smaczny przepis na szaszłyki z kurczaka na obiad lub kolację dla trz...
Odsłon: 799
Składniki
Tak jak wspomniałam na wstępie – obrane młode kalarepki możesz pokroić w słupki lub kostkę albo zetrzeć na dużych oczkach tarki. Zimowe odmiany kalarepy lepiej jest zetrzeć na tarce (można oczywiście korzystać z ułatwień w postaci różnych maszynek do tarcia). Bo wtedy jarzynka szybciej się ugotuje. Rozdrobnione warzywa włóż do rondla, a następnie dodaj taką ilość wrzącej wody, aby jej poziom sięgał do połowy wysokości kalarepki. Dodaj też nieco soli do smaku. Jarzyny gotuj tak długo, aż osiągną Twój ulubiony stopień miękkości. Jedni wolą bardzo miękkie warzywa, a inni lubią lekko chrupkie i to nie podlega dyskusji – ugotuj kalarepę tak, jak lubisz.
Gdy warzywa już będą ugotowane, odlej nadmiar wody, ale niezbyt dokładnie. Niech parę łyżek płynu pozostanie w rondlu. W miseczce zagnieć miękkie masło z mąką,
Powstanie coś w rodzaju ciasta.
Uzyskaną kulkę ciasta dodaj do ugotowanej kalarepy. Rozprowadź wciąż mieszając i podgrzewając jarzynkę. Gotuj przez kilka chwil, aż mąka straci surowy smak. Jeśli okaże się, że kalarepa zasmażana jest zbyt sucha i zwarta, wówczas dodaj kilka łyżek wody i ponownie zagotuj.
Podawaj na ciepło do drugiego dania, na lunch lub kolację.
Smacznego!
Możesz przygotować wariant, w którym użyjesz kalarepę pół na pół z marchwią. Sposób przygotowania jest właściwie taki sam.
Warto jedynie zmodyfikować sposób przyprawienia. Do kalarepy z marchewką dodaję bardzo niewiele pieprzu, ale za to - przynajmniej łyżkę cukru. Dzięki temu gotowa jarzynka będzie delikatna i łagodna w smaku i przez to idealna dla dzieci i tzw. wrażliwych żołądków.