Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Kluseczki grzybowe można podać z dowolnym sosem lub podsmażoną cebulką na drugie danie. Albo jako „wsad” do barszczu, zamiast uszek z grzybami lub zwykłego makaronu. Kluski idealnie sprawdzą się podczas przygotowań do wieczerzy wigilijnej, ponieważ szybko się je robi i smakują odświętnie. Jest to jeden z wariantów klusek francuskich, czyli grzybowe kluseczki „na ostatnią chwilę”, łatwe, pyszne i szybkie. Ja przygotowuję je nie tylko na świąteczny obiad, bo od czasu do czasu pojawiają się na hajduczkowym stole przez okrągły rok. Ale muszę przyznać, że najczęściej zdarza się to jesienią i zimą.
Pyszne i proste do upieczenia ciasteczka owsiane o piernikowym smaku idealne...
Odsłon: 109
Pyszne i proste do upieczenia ciasteczka owsiane o piernikowym smaku idealne...
Odsłon: 109
Składniki
Grzyby ugotuj w wodzie, w której się moczyły. Nie zapomnij dodać nieco soli do smaku. Ugotowane grzyby odcedź na sicie, ale nie wylewaj wywaru, bo możesz dodać go do barszczu albo przeznaczyć na sos grzybowy.
Cebulę pokrój w drobną kostkę, a następnie podsmaż na biało na łyżce masła klarowanego. Cebula ma zmięknąć, ale nie powinna się zrumienić.
Odcedzone grzyby i podsmażoną cebulkę umieść w naczyniu do rozdrabniania i zmiksuj na dość gładką masę. Możesz też zmielić te składniki w maszynce do mięsa, ale weź sitko o najmniejszych oczkach.
Do miski wlej białka i dodaj szczyptę soli, a następnie ubij na sztywną pianę. Ja użyłam miksera ręcznego.
W innej misce umieść miękkie masło, dodaj żółtka i ubij (ponownie można użyć miksera) na gładką masę. Teraz czas na dorzucenie rozdrobnionych grzybów z cebulą i dokładne wymieszanie.
Do masy po trochu dodawaj mąkę, wciąż ubijając albo miksując. Ja jestem wygodna, więc używam miksera. Ale kluseczki grzybowe da się zrobić i bez niego. Zacznij od 120 g mąki, może na sam koniec (po próbie gotowania pierwszej sztuki) trzeba będzie dodać nieco więcej. Tu wszystko zależy od wielkości jajek i wilgotności mąki, nie da się tego określić bardzo dokładnie.
To jeszcze nie koniec, bo teraz do ciasta z grzybami trzeba dodać pianę z białek, doprawić pieprzem i solą, a następnie wszystko delikatnie wymieszać.
W szerokim garnku nastaw wodę do gotowania klusek, a gdy woda się zagotuje, dodaj sól (podobnie, jak do gotowania makaronu).
Łyżeczką maczaną we wrzątku nabieraj niewielkie porcje gotowego ciasta i wkładaj do osolonej wody. Po włożeniu 2-3 kluseczek będziesz w stanie ocenić, czy konsystencja ciasta jest dobra, czy może trzeba dodać jeszcze łyżkę mąki.
Kluseczki grzybowe gotuj przez około 3-4 minuty w lekko wrzącej wodzie (nie ma bulgotać jak wulkan!), a następnie wyławiaj łyżką cedzakową i odsącz z nadmiaru płynu. Podawaj od razu.
Kluski francuskie i ich świąteczny wariant, czyli kluseczki grzybowe, podaję rozmaicie. Czasem stanowią one dodatek do czystego, czerwonego barszczu, esencjonalnego bulionu warzywnego albo klarownej zupy grzybowej.
Innym razem podaję je z podsmażoną na złoto cebulką albo z sosem grzybowym, pieczarkowym lub pieczeniowym.
Ale to na pewno nie wyczerpuje puli wszystkich smaków, z którymi te kluski dobrze się komponują. Sprawdź to samodzielnie, próbuj, doświadczaj, zachwyć się tym świątecznym smakiem! Może będzie tu pasować sos z pieczonej papryki, może oliwa truflowa, a może dojrzały ser typu parmezan? Jeszcze nie próbowałam tych wariantów, ale w przyszłości zamierzam spróbować. Aha, jeszcze jedno – kluski smakują o wiele lepiej, niż wyglądają!
Smacznego!