Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Kluski kładzione to kolejna z potraw mojego dzieciństwa. Przepraszam, że ja tu ciągle o dzieciństwie wspominam i do niego wracam. Ale to dlatego, że kiedyś nie kupowało się gotowców w sklepie, tylko przygotowywało w domu prostym sposobem. Mama robiła domowy makaron, bo nie było wyboru gotowych w sklepie, tak jak dziś. I nie było na półkach sklepowych wielu innych produktów, które dziś kupi się bez trudu. Nawet kluski lane widuję, kopytka, racuszki, gotowe naleśniki i placki ziemniaczane. Tylko – czy to na pewno jest dobre jedzenie? Dobre, czyli zdrowe i smaczne? A przecież wiele z tych rzeczy bardzo łatwo jest przygotować w domu niewielkim nakładem pracy. Na świeżo, bez konserwantów, polepszaczy, wzmacniaczy smaku. Zwłaszcza kluski kładzione, podobnie jak kluski lane, są niezwykle proste do zrobienia. Gotują się krócej niż ryż, kasza, czy makaron, są więc idealnym rozwiązaniem dla ludzi żyjących w ciągłym pośpiechu. Wystarczy mieć gotowy sos i jakąś sałatkę ze słoika, ugotować szybkie kluski i już baza podstawowego, smacznego posiłku jest gotowa.
Pyszne i proste do upieczenia ciasteczka owsiane o piernikowym smaku idealne...
Odsłon: 99
Pyszne i proste do upieczenia ciasteczka owsiane o piernikowym smaku idealne...
Odsłon: 99
Składniki
W dużym garnku zagotuj wodę do gotowania klusek. Gdy zawrze, dodaj sól. Pamiętaj przy tym, że szczypta nie wystarczy, bo wrzątek do gotowania klusek i makaronu zawsze musi być dobrze osolony.
W międzyczasie do innego naczynia wbij dwa jajka, dodaj 1/3 szklanki zimnej wody i ćwierć łyżeczki soli. Ubij krótko jajka trzepaczką lub ręcznym mikserem, a następnie dodaj mąkę, na początek niech to będzie szklanka mąki.
Wymieszaj dokładnie i sprawdź konsystencję ciasta, nie powinno być lejące, ale też nie chcemy, żeby kluski były twarde. Stopniowo dodawaj więc mąkę z pozostałej połowy szklanki i sprawdzaj gęstość ciasta. Gdy już wydaje się gotowe, włóż jedną kluseczkę do garnka z wrzątkiem i sprawdź, czy się nie rozpada. W razie potrzeby dodaj jeszcze trochę mąki i ponownie ubij ciasto. Moje doświadczenie uczy, że 1,5 szklanki mąki to jednak trochę za dużo, nigdy nie zużyłam całej tej przygotowanej ilości. Zazwyczaj wystarcza szklanka i jeszcze ze dwie łyżki, ale tu wiele zależy od mąki, a także od wielkości użytych jajek.
Brzegiem łyżki zanurzonej we wrzątku nabieraj niewielkie porcje ciasta i wrzucaj do garnka. Za każdym razem zanurz łyżkę w wodzie, wrzucając kolejną kluseczkę, dzięki temu ciasto nie będzie przyklejać się do łyżki. W pierwszej chwili kluseczki opadną na dno, ale wkrótce zaczną wypływać na powierzchnię. Gdy to się stanie, możesz delikatnie wymieszać kluski, odrywając z dna ewentualnych maruderów. Podczas gotowania kluski kładzione odrobinę urosną.
Od momentu wypłynięcia powinny gotować się przez 3-4 minuty, ale zawsze warto sprawdzić jedną, zanim wyjmie się wszystkie z garnka. Kluski kładzione należy wyłowić łyżką cedzakową i można podawać.
Kluski kładzione można podawać zarówno na słono, jak i na słodko. Można je podać z mięsem (na przykład z gulaszem), z dowolnym sosem, z jarzynami. Można je polać tłuszczem ze skwarkami albo posypać twarogiem lub tartym serem żółtym. A jeśli ktoś lubi dania na słodko, to na pewno zasmakują mu kluski polane stopionym masłem i posypane cukrem. W każdym wariancie będą dobrze smakować wszystkim kluskożercom!
Dla wyjaśnienia – na moim talerzu widać kluski kładzione z sosem pieczarkowym. Smacznego!