Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Chyba już ostatecznie zakończyło się u nas zamykanie płodów ziemi w słoikach, wreszcie nastał odpowiedni czas, by powstała domowa przyprawa do piernika. A nawet jest to czas ostateczny, bo święta Bożego Narodzenia za pasem!
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 7601
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 7601
Składniki
Dodatek pieprzu do przyprawy piernikowej jest może zaskakujący dla niektórych osób – bo jak to tak, pieprz w cieście? W potrawie na słodko? A tak, nie bez powodu mamy niemiecki Pfefferkuchen, szwedzkie pepparkakor i polski piernik. Bo piernik musi być pierny, czyli po staropolsku – po prostu pieprzny.
Można wykonać domową przyprawę piernikową na dwa sposoby. Pierwszy, szybszy i łatwiejszy, sugeruje zmieszanie w podanej proporcji zmielonych wcześniej przypraw. Drugi, nieco bardziej pracochłonny, ale także bardziej aromatyczny zakłada, że wymienione przyprawy (w całości) umieszcza się w młynku do przypraw (lub do kawy). Warto jednak wiedzieć, że użyty do mielenia korzeni (a zwłaszcza goździków) młynek już na zawsze będzie przeznaczony do rozdrabniania przypraw korzennych. Bo z goździków nie da się odczyścić młynka…
Alternatywnie można by użyć gotowych goździków mielonych, jeśli masz do nich dostęp. Mieli się te wszystkie przyprawy i miksuje na proszek, a po domu rozchodzi się obezwładniający zapach – zapach świąt. Przyprawy korzenne można również utłuc w moździerzu, ale to prawdziwy hardcore dla wytrwałych i silnych zawodników.
Rozdrobnione przyprawy korzenne należy na koniec dokładnie wymieszać i umieścić w hermetycznie zamykanym słoiku. Dozować do ciast i innych potraw zgodnie z własnym upodobaniem lub według wskazań receptury. Domowa przyprawa do piernika jest bardzo aromatyczna i dość pieprzna. Na 1 kg mąki przeciętnie należy dawać około 3 – 4 łyżek przyprawy, ale to również zależy od upodobań.