Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Sos pieczarkowy jest wspaniałym dodatkiem do wielu różnych dań. Łatwo się go robi i świetnie smakuje, więc warto go przygotować. Pieczarki zazwyczaj dość łatwo jest kupić, dzięki czemu ten sos staje się jeszcze prostszą sprawą. Nadaje się do polania różnych klusek, do makaronu i kaszy, do rozmaitych klopsików i kotletów, a także do pieczeni. Ja uwielbiam go jeść zwłaszcza z kluskami śląskimi i z kotlecikami wegetariańskimi. Do tego nieodzowna jest jakaś surówka lub kiszonka, a najlepiej jedno i drugie. Czasem podaję też jarzynkę przygotowaną na ciepło, na przykład z młodej kapusty, kalarepy, marchewki z groszkiem lub buraków.
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1831
Polecam. Może być świąteczny, może być na co dzień.
Odsłon: 4674
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1831
Polecam. Może być świąteczny, może być na co dzień.
Odsłon: 4674
Składniki
Przygotuj bulion z warzyw, z obierek, pasty bulionowej lub z kostki. Musi być chłodny przed dodaniem do sosu.
Oczyść pieczarki, najlepiej lekko wilgotną gąbką lub szmatką. Nie powinno się myć grzybów w dużej ilości wody, bo niepotrzebnie nasiąkają i później gotują się na patelni, zamiast smażyć. Przez co tracą na smaku i aromacie.
Cebulę pokrój w kostkę, a pieczarki – w plasterki lub półplasterki – zależnie od wielkości grzybów. Możesz też pokroić je drobniej, jeśli chcesz.
Na największej domowej patelni rozgrzej masło klarowane. Podsmaż na nim przez chwilę posiekaną cebulę (aż zbieleje), a następnie dodaj pokrojone pieczarki. Smaż wszystko na możliwie największym płomieniu – dzięki temu pieczarki będą się smażyć, a nie gotować we własnym soku. W ten sposób zyskają maksimum smaku i aromatu.
Pod koniec smażenia dość obficie oprósz grzyby świeżo mielonym pieprzem, dzięki czemu uzyskają fajny, pikantny smak.
W chwili, gdy pieczarki zaczną zyskiwać złoty kolor, posyp je mąką i zasmażaj przez dłuższą chwilę, mieszając.
Gdy mąka zacznie lekko się rumienić i straci surowy mączny posmak,
dodaj zimny bulion i mieszaj szybko, aby nie utworzyły się grudki. Mieszaj sos pieczarkowy aż do momentu zagotowania i zgęstnienia.
Śmietankę zahartuj gorącym sosem albo niewielką ilością wrzącej wody, a następnie dodaj do pieczarek i wymieszaj dokładnie (więcej o hartowaniu śmietany przeczytasz na blogu).
Na koniec dopraw sos pieczarkowy odrobiną cukru, pieprzu i soli – do smaku.
Sos pieczarkowy możesz podać do różnych dań.
Do ziemniaków, kaszy, makaronu, klusek.
Do pasztetów, zapiekanek i kotletów.
Smacznego!