Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Nalewka z pigwy jest aromatyczna, kwaskowata i ma jasno złoty kolor. Ja dodałem do nalewki 2 szklanki cukru, ale gdy będę robił na drugi rok dodam 1,5 szklanki, bo jak dla mnie jest trochę za słodka. Aby nalewka działała zdrowotnie wystarczy wypić mały kieliszek nalewki raz dziennie. Nalewkę z pigwy możemy też dodawać do herbaty.
duży słój, ostry nożyk, gaza lub gęste sitko, butelki, lejek,
Dorsz, jest to bardzo smaczna ryba i do tego bardzo zdrowa. Dzisiejsza propoz...
Odsłon: 165
Roladki z tortilli z szynką i serem żółtym zapiekane w piekarniku to ekspreso...
Odsłon: 849
Kostka krakowska to przepis, który trochę na mnie czekał, ponieważ w żadnym s...
Odsłon: 655
Dorsz, jest to bardzo smaczna ryba i do tego bardzo zdrowa. Dzisiejsza propoz...
Odsłon: 165
Roladki z tortilli z szynką i serem żółtym zapiekane w piekarniku to ekspreso...
Odsłon: 849
Kostka krakowska to przepis, który trochę na mnie czekał, ponieważ w żadnym s...
Odsłon: 655
Składniki
Owoce pigwy dokładnie umyj, usuń gniazda nasienne, pokrój w cienkie plasterki, odważ 1 kg. Owoców nie obieraj ze skórki, dzięki niej nalewka będzie mieć ładniejszy kolor. Pokrojoną pigwę wsyp do dużego czystego słoja, zasyp cukrem, wstrząśnij słojem, aby składniki się zmieszały. Na wierzchu powinna być cienka warstwa cukru, aby pigwa nie ciemniała zbytnio. Słój przykryj wieczkiem lub gazą , odstaw w ciepłe miejsce na 24 godziny. Ja przykrywam słój ręcznikiem lub kominem na szyje, aby ograniczyć dostęp światła.
Po 24 godzinach pigwa puści dużo soku. Do słoja wrzuć obrany ze skórki i pokrojony na cienkie plasterki imbir. Całość zalej alkoholem, wstrząśnij słojem, aby składniki się zmieszały. Słój zamknij szczelnie wieczkiem i odstaw w ciemne miejsce na 2 tygodnie. W tym czasie często wstrząsaj słojem, aby cukier się rozpuścił i aby pigwa nie ściemniała na wierzchu. Przekrojone owoce pigwy bardzo łatwo się utleniają w kontakcie z powietrzem i ciemnieją .
Po tym czasie przefiltruj zawartość słoja przez gazę złożoną we czworo, wyciśnij resztki płynu z owoców. Otrzymany płyn możesz jeszcze dodatkowo przefiltrować przez bibułę filtracyjną . Trunek rozlej do butelek, szczelnie zakorkuj i odstaw w ciemne chłodne miejsce na co najmniej 2 - 3 miesiące. W tym czasie nalewka dojrzeje, nabierze odpowiedniego smaku i aromatu. Ja dodałem do nalewki 2 szklanki cukru, ale jak dla mnie jest nieco za słodka, następnym razem dodam 1 i 1/2 szklanki.
Gdy robimy nalewkę z owoców pigwy, starajmy się, aby docierało do nastawu jak najmniej światła i tlenu, bo owoce na wierzchu szybko się utleniają, robią się ciemne. Pigwa jest bogata w witaminę C i ma jej więcej, niż cytrusy. Zawiera także żelazo, wapń, potas, miedź i fosfor. Dzięki temu wzmacnia nasz układ odpornościowy, pomaga łagodzić objawy przeziębień. Przetwory z owoców pigwy wspomagają trawienie i łagodzą niestrawności. Aby nalewka działała zdrowotnie wystarczy wypić mały kieliszek nalewki raz dziennie.