Do góry

Napoje Przepis na:

Orzechówka toskańska

Orzechówka toskańska

Autor:

Przepisów i artykułów: 325 Ocena: 3620

Dodano:

Odsłon: 6806

Pyszna nalewka rodem z Toskanii, w dodatku o walorach zdrowotnych. Warto od razu zrobić podwójną, a nawet potrójną porcję - nie będziecie rozczarowani!

Składniki

  • 1 kg zielonych orzechów włoskich
  • 1 litr spirytusu 96%
  • 3 g przypraw – kory cynamonu i goździków (rozdzielić na pół)
  • pół cytryny
  • butelka czerwonego wytrawnego wina
  • 700 g. cukru
> 6 os. 30 min łatwe przystępne
Reklama
Reklama

Przygotowanie

  1. Orzechy pociąć na kawałki, najlepiej na ćwiartki bądź ósemki. Dobrze jest założyć do tej czynności rękawiczki, gdyż zielone orzechy trwale barwią skórę (i naczynia też, dlatego najlepiej używać szklanych lub stalowych) na brązowo. Przez kilka dni trudno pozbyć się tego barwnika z dłoni w jakikolwiek sposób, więc warto się zabezpieczyć. Również cytrynę pokroić na mniejsze kawałki, razem ze skórką.

  2. Owoce i połowę porcji cynamonu i goździków umieścić w słoju i zalać spirytusem.

  3. Pozostawić w słonecznym miejscu na 40 dni, codziennie wstrząsać naczyniem. Słój musi być odpowiednio duży, aby w przyszłości zmieścił się w nim jeszcze syrop z wina (będę musiała pewnie przelać całość do jakiejś beczułki albo do dwóch słoików…). Stopniowo jasna zieleń nastawu będzie się zamieniać w ciemny brąz. Obserwowanie tego procesu to dodatkowa przyjemność i nauka! Tak wygląda słój z zawartością już następnego dnia...

  4. Po upływie wskazanych 40 dni podgrzać wino z cukrem i drugą połową przypraw. Gotowy syrop wlać do orzechów zatopionych w spirytusie i poddawać wstrząsaniu jeszcze przez 10 dni. Na koniec odfiltrować wszystkie stałe składniki i cieszyć się walorami pysznej nalewki. Można pić od razu, ale lepiej odstawić na parę miesięcy do dojrzewania.

Twoje notatki do przepisu

Komentarze do przepisu (4)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe

zdjecie uzytkownika

agagaca 07 września 2016 Nalewka typowo toskańska. W Polsce niestety przepisu nie uda się wykonać... Kiedy znajdziemy 40 dni słońca? Odpowiedzi: 1 ▼

2 Kto głosował? | Odpowiedz

zdjecie uzytkownika

Opcy 07 września 2016 Wszystko git tylko to przepis na przełom ... czerwca i lipca, Odpowiedzi: 1 ▼

5 Kto głosował? | Odpowiedz

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń