Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Już dawno obiecałam sobie, że upiekę chleb z pokrzywą. Wspomniałam nawet o chlebie przy okazji wymieniania praktycznych zastosowań tego ziela. Wtedy nie zdążyłam go upiec i tak jakoś odwlekało się to w czasie, aż wreszcie minął rok. Kiedyś przecież musiałam spełnić daną obietnicę i oto stało się – upiekłam chleb z pokrzywą. Zastanawiałam się, jaki to powinien być chleb. Z jakim pieczywem pokrzywa będzie się dobrze komponować? Założyłam sobie, że to musi być bardzo prosty przepis, żeby każdy mógł upiec chlebek w domu i żeby zawsze się udał. No i żeby nie zajął zbyt wiele czasu, bo potrzebne nam było pieczywo na kolację, więc zakwasowiec odpadał w przedbiegach. Wybrałam wielokrotnie przetestowany przez nas chleb orkiszowy, do którego tym razem po prostu postanowiłam dodać pokrzywę.
Bardzo smaczne, proste w przygotowaniu rogaliki. Rogaliki drożdżowe z nadzien...
Odsłon: 255
Bardzo smaczne, proste w przygotowaniu rogaliki. Rogaliki drożdżowe z nadzien...
Odsłon: 255
Składniki
Obie mąki, sól i suche drożdże wymieszaj w misce. Jeśli używasz świeżych drożdży – konieczne będzie przygotowanie rozczynu. W tym celu drożdże, 1/4 szklanki letniej wody (należy ją odjąć z tych przygotowanych 600 ml), łyżkę syropu i 3 łyżki mąki (również z przygotowanej i odważonej porcji) umieść w garnuszku lub miseczce, wymieszaj, dokładnie rozcierając grudki. Przykryj ściereczką i pozostaw w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 20-30 minut. Gotowy rozczyn dodaj do mąki z solą i dalej postępuj według instrukcji.
W mące zrób dołek i wlej do niego syrop z pokrzywy (no chyba, że został już użyty do wykonania rozczynu – to wtedy wlej w dołek cały rozczyn), oliwę i wodę.
Dobrze wymieszaj ciasto dłońmi lub mikserem przez co najmniej 10 minut. Ja jestem bardzo wygodna i lubię ułatwiać sobie życie, więc oczywiście włączyłam mikser stacjonarny, żeby miesił ciasto za mnie. Ja tymczasem pobiegłam w chaszcze po pokrzywę.
Zebrane listki opłucz dokładnie, odsącz, sparz wrzątkiem i odcedź na sicie. Odciśnij z nadmiaru wody. Z grubsza pokrój je na desce i dodaj do wciąż wyrabiającego się ciasta. Niech się miesza jeszcze przez chwilę, a Ty tymczasem przygotuj dwie keksówki, spryskując je olejem. Gotowe ciasto jest nadal dość lepkie, ale tak ma być. Nie dosypuj mąki!
Ciasto w miarę równo rozdziel między dwie foremki. Przykryj je folią i pozostaw w ciepłym miejscu do wyrastania na 2-3 godziny – powinno prawie wypełnić keksówki (cóż, stopień wypełnienia zależy także od wielkości foremek, ale ciasto powinno zwiększyć swoją objętość dwuipółkrotnie, jak na zdjęciach). Trzeba się przy tym wykazać cierpliwością, nie poganiać. Czas wyrastania zależy głównie od siły drożdży i temperatury, a te czynniki bywają zmienne.
Gdy już ciasto jest wyrośnięte, nagrzej piekarnik do 220 stopni. Do gorącego piecyka wstaw foremki z chlebem. Po 10 minutach zmniejsz temperaturę do 200 stopni i piecz przez kolejnych 40 minut. Po upływie tego czasu chleb z pokrzywą powinien już być upieczony, sprawdzisz to, uderzając w niego od spodu (oczywiście po wyjęciu z blaszki). Puk, puk – jeśli wydobywa się głuchy odgłos znaczy to, że chleb jest gotowy. Bochenki pozostaw na kratce do wystudzenia, a potem rozkoszuj się świeżym pieczywem. Orkiszowy chleb z pokrzywą smakuje bosko!