Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Chleb jest pyszny, bardzo sycący i naprawdę prosty. Do jego upieczenia potrzebny jest żeliwny garnek. Jego akurat nie da się zastąpić. No, może się da, ale to jest trudne. Można próbować z glinianymi garnkami, szkłem żaroodpornym, a nawet zwykłym stalowym garnkiem z pokrywką (bez plastikowych elementów, bo się stopią!), ale jednak najlepszy efekt uzyskasz piekąc w garnku żeliwnym. Warto w niego zainwestować.
Polecam. Doskonale pasuje na święta, na rodzinne spotkanie.
Odsłon: 155
Ach, cóż to jest za chleb..... Na zakwasie, z mnóstwem ziaren i miodem. Nie w...
Odsłon: 2164
Czy nietolerancja pszennej mąki musi oznaczać rezygnację, że wszystkich uwiel...
Odsłon: 12324
Polecam. Doskonale pasuje na święta, na rodzinne spotkanie.
Odsłon: 155
Ach, cóż to jest za chleb..... Na zakwasie, z mnóstwem ziaren i miodem. Nie w...
Odsłon: 2164
Czy nietolerancja pszennej mąki musi oznaczać rezygnację, że wszystkich uwiel...
Odsłon: 12324
Składniki
Suche składniki wsyp do sporej miski (mąkę warto przesiać). Wymieszaj. Dodaj wodę i wymieszaj ciasto łyżką, nie musi być bardzo dokładnie. Przykryj miskę i pozostaw w temperaturze pokojowej na 12 godzin lub nawet dłużej (np. jeśli akurat nie masz czasu)..
Wyłóż ciasto na posypany mąką blat i odgazuj, czyli rozpłaszcz na kształt prostokąta. Złóż 1/3 ciasta od góry do dołu i 1/3 od dołu do góry, boki zawiń do środka, dobrze przyciśnij, uformuj kulę. Przełóż łączeniem do dołu na obficie posypaną mąką, otrębami lub kaszką kukurydzianą ściereczkę albo umieść w koszyku rozrostowym wyłożonym ściereczką posypaną mąką. Ja ułożyłam uformowany bochenek na posypanym mąką papierze do pieczenia, to też jest dobry sposób. Przykryj ciasto ściereczką i zostaw do wyrośnięcia na ok. 2-3 godziny, aż mniej więcej podwoi swoją objętość. Moje wyrastało zaledwie około godziny, bo potrzebny był mi chleb do posiłku. Przez to nie ma spektakularnych dziur w miękiszu, ale jest pyszny! Następnym razem pozwolę mu wyrastać dłużej, będzie bardziej porowaty.
W międzyczasie nagrzej do 250 stopni piekarnik razem z żeliwnym garnkiem (lub innym naczyniem, w którym będzie piekł się chleb). Potrwa to ok. 30 minut. Naczynie powinno być z pokrywką, odporne na wysokie temperatury. Następnie do rozgrzanego garnka przełóż szybko wyrośnięty chleb (ja przełożyłam go razem z papierem) i przykryj pokrywką. Podam tu pewną praktyczną wskazówkę – ponieważ naczynie jest BARDZO gorące, warto je przenieść np. na ruszt kuchenki gazowej, włożyć do środka chleb i szybko przykryć pokrywką. A potem szybciutko wstawić na powrót do gorącego piekarnika. Wówczas masz pewność, że nie oparzysz się o górne grzałki. Nie odważyłabym się wykonywać tych manewrów bezpośrednio w piekarniku…
Temperaturę piekarnika obniż do 230 st.C. i piecz przez 30-35 minut. Zdejmij pokrywkę i dopiekaj jeszcze 15-25 minut, do uzyskania ulubionego stopnia zrumienienia skórki. Wyjmij chleb z naczynia i wystudź na kratce.