Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Bardzo chodziły za mną rogaliki z makiem, aż doszły do kuchni i musiały być zrobione:)
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 23028
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 23028
Składniki
Robimy ciasto drożdżowe. Do ciepłego mleka kruszymy drożdże, dodajemy łyżkę cukru i dwie łyżki mąki pszennej, zostawiamy by ruszył zaczyn. Gdy podrośnie dodajemy roztopione masło, jajko, 2 żółtka, cukier oraz mąkę. Wyrabiamy elastyczne ciasto i zostawiamy na 20-30 minut by podrosło. Przygotowujemy masę. Dwie szklanki maku gotujemy w dwóch szklankach wody na małym gazie, do momentu jak nam woda całkowicie wyparuje. Wystudzony mak mielimy trzykrotnie przez maszynkę razem z uprażonymi na suchej patelni migdałami. Do maku dodajemy cukier waniliowy, cukier trzcinowy, skórkę startą z całej cytryny oraz sok z połowy, roztopione masło, 2 jajka oraz rodzynki, dosypujemy opcjonalnie 3-4 łyżki cukru zwykłego jak cytryna jest zbyt kwaśna. Tym razem były rodzynki alkoholowe :) Moczyłam rodzynki w sherry przez 4 dni, aż zrobiły się okrąglutkie, ale niestety rozmyśliłam się i nie użyłam ich od niczego, nie chciałam je wyrzucić więc wylądowały w torebce w zamrażalce. Robiąc rogaliki nie miałam rodzynków, przypomniały mi się te z zamrażalki, wyciągam i nawet nie były zamarznięte, wiadomo alkohol:)
Masę makową dokładnie mieszamy. Ciasto drożdżowe dzielę zawszę na połowę. Rozwałkować ciasto na kształt prostokąta, wycinać trójkąty. Na każdy trójkąt nakładać 2 łyżki masy (masę też dzielę na połowę by mieć orientację bo ile kłaść masy na rogalika).
Szerszy koniec zakładam na masę, przecinam nożem na środku, rozciągam na boki nasze rozcięcie i zwijam rogala.
Gotowe rogaliki układam na blaszce wyłożonej papierem. Piekę około 25 minut w 180 stopniach. Z drugą częścią ciasta i masy robię tak samo.
Nasze rogaliki można polać ulubionym lukrem. Ja ubiłam jedno białko na sztywno, (które mi zostało od ciasta drożdżowego), dodałam do niego sok z połowy cytryny, (który został od masy makowej) i pół szklanki cukru pudru. Wymieszałam delikatnie polukrowałam upieczone rogaliki posypałam posiekanymi orzechami, i zostawiłam je jeszcze na chwilkę w piekarniku by lukier zastygł. Z tej porcji wyszło mi 20 dosyć sporych rogali.