Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Bardzo lubię oberżyny i chętnie przyrządzam je na różne sposoby, a jednym z nich jest kawior z bakłażana. Nazwy „kawior” nie wymyśliłam sama, bo w kuchniach wielu krajów pieczony i siekany bakłażan bywa nazywany ikrą, kawiorem, sałatką, a nawet tatarem. W tej przystawce bakłażan nie przyjmuje postaci gładkiej pasty, ale ma ziarnistą, grudkowatą konsystencję. I ta właśnie specyficzna struktura sprawiła, że danie nazwano kawiorem albo tatarem, na wzór siekanego mięsa.
Polecam. Pychota. Samo dobro.
Odsłon: 1685
Polecam. Pychota. Samo dobro.
Odsłon: 1685
Składniki
Bakłażany umyj i połóż na blaszce, a następnie każdy z nich nakłuj kilkukrotnie widelcem. Jeśli tego nie zrobisz, mogą wybuchnąć w gorącym piekarniku, rozbryzgując się i brudząc wszystko wokół. Czyszczenie piekarnika z przypalonych szczątków nie należy do przyjemności. Wiem, o czy mówię, bo doświadczyłam kiedyś wybuchającego bakłażana. Huk był taki, jakby w piekarniku ktoś zdetonował granat!
Piecz bakłażany w 200 stopniach przez około godzinę (tyle piekł się mój piernik), ale można piec nieco krócej, do całkowitej miękkości. Miękkie bakłażany będą pomarszczone i „sflaczałe”, co staram się pokazać na zdjęciu. Zostaw je do całkowitego ostudzenia.
Szalotkę obierz i posiekaj drobniutko. Ząbki czosnku obierz, posiekaj i pozostaw na 5-10 minut, a następnie rozetrzyj z solą na gładko.
Po co zostawiać posiekany czosnek? Ano po to, aby uaktywniły się w nim substancje czynne, o czym często zapominamy, stosując czosnek.
Bakłażany obierz ze skórki (schodzi bardzo łatwo, jeśli warzywa są naprawdę miękkie).
Pokrój je najpierw w paski, a następnie posiekaj dużym nożem i wymieszaj z cebulką i czosnkiem.
Dodaj do smaku sól i sok z cytryny oraz trochę płatków ostrej papryki.
Wymieszaj wszystko i przełóż do miseczki, a następnie polej najwyższej jakości oliwą z oliwek. Można tylko skropić kawior z bakłażana, ale można też polać dość obficie – jak kto lubi.
Gotowe, można podawać na stół.
Przystawkę z siekanego bakłażana można podać od razu w formie, którą opisałam wyżej. Zjadać widelcem albo nałożyć na pieczywo. Ale można też uformować porcję na talerzu i podać siekaninę jak tatar z bakłażana, a więc z zestawem przypraw odpowiednich do tatara.
Czyli z musztardą ziarnistą, pokrojonym kiszonym lub konserwowym ogórkiem, posiekaną szalotką i łyżeczką kaparów z zalewy.
Ogórek
Szalotka
Kapary
Każdy sam sobie dodaje tyle przypraw, ile lubi, miesza i zajada. Warto też dodatkowo skropić wszystko oliwą.
Zamiast dodatków jak do tatara można też obok siekanego bakłażana położyć łyżkę lub dwie gęstego jogurtu greckiego. Później można wszystko razem wymieszać albo zjadać naprzemiennie.
Bakłażan z jogurtem smakuje bardzo dobrze zarówno na chlebie, jak i w postaci sałatki.
Można dodatkowo posolić i na pewno warto dodać spory chlust oliwy, a wówczas przystawka będzie smakować jak na wyspach greckich. Pycha!
Kawior z bakłażana doskonale smakuje również wtedy, gdy się go wymiesza z łyżką majonezu. A poza tym to jest bardzo uniwersalna przystawka i każdy może przyprawić bakłażany po swojemu, czyli tak, jak lubi.
Smacznego!