Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Czasami jak patrzę na kolejki przy piekarni a mam taką jedną w której się zaopatruję w pieczywo to nachodzi mnie ochota na coś swojego. I po takim impulsie idę do domu i zaczynam działanie. W tym przepisie podzielę się jak zrobić chleb z mąki orkiszowej. Jak wiemy orkisz to rodzaj pszenicy i to bardzo zdrowej. Możemy kupić taką mąkę w cenie około 7-8 zł za kg jasnej mąki ale i tak nie zużyjemy jej w całości, ponieważ w moim przepisie potrzeba około o,5 kg mąki na jeden bochenek. Idąc za smakiem mojej córki będzie to chleb orkiszowy jasny z dodatkiem żurawiny. Może to budzić zdziwienie ale polecam smakuje zarówno do mięs jak i do serków. A co najważniejsze jest ulubionym chlebem mojej córki. Przedstawiam bardzo szybki i bardzo prosty sposób aby mieć świeże i zdrowe pieczywo na zawołanie
Bardzo smaczne, proste w przygotowaniu rogaliki. Rogaliki drożdżowe z nadzien...
Odsłon: 34
Przepis na pyszną i aromatyczną zapiekankę z kopytkami, brokułami oraz polędw...
Odsłon: 93
Bardzo smaczne, proste w przygotowaniu rogaliki. Rogaliki drożdżowe z nadzien...
Odsłon: 34
Przepis na pyszną i aromatyczną zapiekankę z kopytkami, brokułami oraz polędw...
Odsłon: 93
Składniki
Do misy wsypujemy drożdże, mąkę, żurawinę, sól i wlewamy oliwę i wodę. Mieszamy rękami lub w mikserze planetarny jeżeli taki posiadamy do chwili, gdy ciasto jest wyrobione i odkleja się od ścian misy. Jeżeli jest zbyt twarde dolewamy wody, jeśli jest zbyt rzadkie to dosypujemy mąkę. Gdy już ciasto jest wyrobione przykrywamy ściereczką lub folią spożywczą i odstawiamy w ciepłe miejsce. Ciasto musi podwoić swoją objętość. U mnie zazwyczaj jest to około 1,5 – 2 godziny jest to uzależnione od ciepłoty miejsca w którym stoi misa z ciastem.
W tzw międzyczasie przygotowujemy formę do pieczenia. Smarujemy masłem wewnątrz formę i posypujemy otrębami tak, aby osiadły na wszystkich ścianach formy. Nadmiar możemy zostawić lub odsypać do ponownego użycia.
Gdy uznamy, że ciasto jest już odpowiedniej wielkości i urosło nam w misce, przekładamy do formy i odstawiamy w ciepłe miejsce do ostatecznego wyrośnięcia. Tym razem może być krócej około 1 godziny.
Gdy ciasto wyrośnie ponad formę wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 230 stopni C. Pieczemy przez 10 minut i zmniejszamy do 200 stopni i pozostawiamy do pieczenia jeszcze przez 40 minut. Po tym czasie chleb powinien być już upieczony ale nie wysuszony. Ważnym jest by znać poziom pieczenia swojej kuchni. W mojej to działa właśnie tak. Możemy również wstawić do piekarnika na czas pieczenia pojemnik żaroodporny z wodą co da nam parę wodną podczas pieczenia i nasz chlebek będzie miał intensywniejszy kolor. I tym sposobem mamy pięknie wyrośnięty i wypieczony chleb bez konserwantów i ulepszaczy. Proste tanie składniki połączone sercem. Smacznego