Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Po kolejnym naszym grzybobraniu do słoików trafił przepyszny gulasz grzybowo-paprykowy. To danie nadaje się również do jedzenia od razu po przyrządzeniu, ale ja miałam tak dużo grzybów, że musiałam znaleźć sposób na zachowanie ich na później. Wystarczyło wymyślić i przygotować gulasz grzybowo-paprykowy. Za punkt wyjścia posłużył mi mój własny przepis, opublikowany już wcześniej na blogu.
Gulasz z mięsa wieprzowego -delikatnej i lekko tłustej łopatki z dodatkiem wa...
Odsłon: 928
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1821
Gulasz z mięsa wieprzowego -delikatnej i lekko tłustej łopatki z dodatkiem wa...
Odsłon: 928
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1821
Składniki
Na koniec dodaj resztę przypraw, czyli cukier, słodką paprykę w proszku, mielony pieprz, sól (pamiętaj, że grzyby były gotowane w osolonej wodzie) oraz ocet jabłkowy. Wymieszaj, gotuj przez parę minut i spróbuj, bo może trzeba czegoś dodać.
Taki gulasz grzybowo-paprykowy możesz podać zaraz po przygotowaniu. Świetnie smakuje z ryżem, makaronem lub kaszą, jest też sprawdzonym dodatkiem do placków ziemniaczanych zamiast mięsnego gulaszu. Może stanowić doskonałą bazę do przygotowania paprykarzu z grzybów, który znajdziesz na blogu. Może też być smacznym uzupełnieniem mięsnego gulaszu.
Ale najważniejszą zaletą tego dania jest możliwość zamknięcia go w słoikach na zimę. To jest bardzo łatwe. Dodatek pomidorów i octu sprawia, że ten gulasz wystarczy pasteryzować tylko jeden raz, w przeciwieństwie do grzybów konserwowanych. Moje słoiki o pojemności około 750 ml pasteryzowałam przez jakieś 25 minut, ale większe słoiki trzeba będzie dłużej gotować w kotle. Po pasteryzacji gulasz dobrze się przechowuje nawet w kuchennej szafce. I świetnie będzie smakować w środku zimy. Smacznego!
Leśne grzyby (u mnie to były głównie kapelusze podgrzybków) oczyść i pokrój w grubsze plastry i ćwiartki, czyli kawałki takie, jak do gulaszu. Nie za drobno! Opłucz i gotuj w wodzie z solą przez 10 minut, a następnie odcedź na durszlaku.
W dużym rondlu rozgrzej tłuszcz i podsmaż na nim posiekaną cebulę przez około 5 minut.
Gdy cebula nieco zmięknie, dodaj kawałki papryki i duś wszystko przez kolejnych 15 minut.
W tym czasie papryka również zmięknie i nabierze słodkiego smaku.
Pod koniec duszenia papryki wrzuć posiekany czosnek. Jego nie należy smażyć zbyt długo, bo może stać się gorzki. 2-3 minuty wystarczą.
Do podduszonych warzyw dodaj odcedzone na durszlaku grzyby. Wymieszaj i doprowadź do wrzenia.
Po chwili dodaj koncentrat pomidorowy (i ewentualnie keczup z cukinii), wymieszaj i podgrzewaj przez kilka minut.