Do góry

Przetwory Przepis na:

Kapusta kiszona

Kapusta kiszona

Autor:

Przepisów i artykułów: 197 Ocena: 1311

Dodano:

Odsłon: 1356

Kiszona kapusta domowa ma niepowtarzalny smak i aromat. Do zrobienia kapusty w domu skłoniło mnie brak dobrej kapusty (mocno kwaśnej, prawdziwie kiszonej a nie kwaszonej np. kwaskiem cytrynowym), której nawet nie można dostać na rynku. Przygotowuję ją kilka razy w roku. Kiszenie kapusty i innych warzyw to tak naprawdę proces fermentacji mlekowej ( z udziałem bakterii kwasu mlekowego). Do kiszenia kapusty niezbędna jest sól niejodowana, gdyż jod z soli jodowanej hamuje proces fermentacji mlekowej. Można kapustę wzbogacić np. marchewką, ale my lubimy czystą.

Składniki

 • Kapusta biała (główka) – 8kg
 • Sól niejodowana (25g/kg)
5-6 os. > 60 min łatwe tanie
Reklama
Reklama
Kapusta kiszona

Przygotowanie

 1. 1. Kapustę szatkuję z pomocą robota planetarnego i przekładam do dużej miski.

 2. 2. Wsypuję sól i mieszam wszystko.

 3. 3. Następnie zaczynam ugniatać tak żeby z kapusty wyszło jak najwięcej soku.

 4. 4. Następnie przekładam do beczki do kiszenia wyłożonej workiem i zaczynamy ubijanie tłuczkiem. Potem następna warstwa i następna aż do całkowitego wypełnienia beczki.

 5. 5. Kapustę przykrywam talerzykiem, który obciążam kamieniem (uprzednio wyparzonym we wrzątku). Kamień trzymam we worku foliowym. Kapusta musi być przykryta sokiem inaczej uschnie i spleśnieje.

 6. 6. Zamykam beczkę i czekamy…
  7. W między czasie: co 2-3 dni nakłuwamy szpikulcem (ja używam do szaszłyków) żeby kapustę odgazować i ugniatamy powrotem – musi być przykryta sokiem.

 7. 8. Po ok. tygodniu smakujemy i jeśli nam odpowiada przekładamy do słoików.
  9. My lubimy mocno kwaśną kapustę więc czekamy drugi tydzień (oczywiście co kilka dni ją sprawdzam i ewentualnie nakłuwam i ugniatam).
  10. Po tym czasie przekładam do słoików .

  P.S. Ja do kiszenia używam beczki o pojemności 10l do której mieści się 8 kg kapusty. Jest bardzo wygodna, gdyż ma szeroką szyjkę i szczelna dzięki czemu nie wyparowuje sok. Beczkę taką wykłada się workiem foliowym, dzięki czemu nie przechodzi zapachami. Ja tą beczkę również używam do peklowania wędlin.

Twoje notatki do przepisu

Komentarze do przepisu (1)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe

zdjecie uzytkownika

kuchmariola63 30 września 2019 Bardzo zdrowa jest taka kapusta z domowego kiszenia :)

1 Kto głosował? | Odpowiedz

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń