Do góry

Przetwory Przepis na:

Konfitura z czarnej porzeczki – tradycyjna

Konfitura z czarnej porzeczki – tradycyjna

Autor:

Przepisów i artykułów: 363 Ocena: 4545

Dodano:

Odsłon: 1090

To konfitura po prostu wyjątkowa, choć wcale nie szybka! Można ją przygotować w domu, co w sumie jest łatwe, wymaga tylko, by mieć porzeczki i cukier. Ale nie można przygotować jej w przyspieszonym tempie. Bo tu ważny jest czas! Warto jednak poświęcić tej konfiturze czasu tyle, ile potrzebuje i maksimum cierpliwości. W zamian odpłaci się wspaniałym, intensywnym smakiem. Takim tradycyjnym, z dawnych czasów, z babcinej spiżarni. Idealnym do deserów i herbaty po rosyjsku.

Składniki

  • 2 kg owoców czarnej porzeczki (już bez szypułek)
  • 1,5 kg cukru
  • 250 ml wody
  • płaski, szeroki rondel (tylko z szerokiego naczynia łatwo odparuje duża ilość wilgoci z Twojej konfitury)
> 6 os. > 60 min łatwe tanie
Reklama
Reklama
Konfitura z czarnej porzeczki – tradycyjna

Przygotowanie

  1. Czarne porzeczki umyj i obierz z szypułek.

  2. W dużym, płaskim garnku rozpuść cukier w wodzie. Gdy się rozpuści – gotuj syrop, aż osiągnie temperaturę około 120 stopni Celsjusza. To tzw. “syrop do nitki”. Jeśli nie masz termometru, możesz wykonać “próbę nitki”. W tym celu schłodzoną kroplę syropu chwytamy kciukiem i palcem wskazującym – jeśli przy rozciąganiu powstanie nitka, syrop jest gotowy.

  3. Następnie do takiego syropu dodaj oczyszczone owoce. Zagotuj (niech raz zabulgocze) i odstaw pod pokrywką na 24 godziny.

  4. Porzeczki należy gotować w sumie 3-krotnie z odstępem przynajmniej kilkugodzinnym. Ważne jest, aby postawić je na ogniu, doprowadzić do wrzenia i natychmiast zdjąć. W przeciwnym razie owoce stracą sok i stwardnieją. A więc – następnego dnia znów zagotuj, odstaw na 24 godziny, kolejnego dnia znów zagotuj i ponownie odstaw na 24 godziny.

  5. Czwartego dnia znów zagotuj, ale tym razem gotuj, czy raczej smaż konfiturę przez jakieś 5 minut. Generalnie zasada jest taka, że im dłużej smażysz, tym więcej wody odparuje, więc tym gęstszą uzyskasz konsystencję. Nie mieszaj łyżką! Gotową konfiturę przełóż do wyparzonych słoików. Zakręć szkiełka i pozostaw do góry dnem do ostygnięcia.

  6. W prawidłowo usmażonej tradycyjnej konfiturze powinny znajdować się całe owoce. To dlatego mieszamy poprzez potrząsanie garnkiem, a nie dłubiemy łyżką w rondlu

Twoje notatki do przepisu

Komentarze do przepisu (1)

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń