Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Zadna nalewka nie smakuje tak doskonale, jak owoce w rumie. Przygotowanie jest bardzo proste, ale trwa dosyc dlugo, w zaleznosci od tego, ile rodzajów owoców wybierzemy, za to pózna jesienia bedziemy nagrodzeni nie tylko wspanialym trunkiem, ale i owocami, które pasuja do wielu deserów.
Smacznie i dietetycznie.
Odsłon: 11
Maje wnuki je uwielbiają, mogą też zagościć na stole świątecznym.
Odsłon: 24
Przygotowywanie pierogów może być czasochłonne, ale z tym prostym farszem pój...
Odsłon: 2057
Zupa Pomidorowa ale z ... Z kiszonych na pikantnie , zielonych pomidorów , ta...
Odsłon: 29
Smacznie i dietetycznie.
Odsłon: 11
Maje wnuki je uwielbiają, mogą też zagościć na stole świątecznym.
Odsłon: 24
Przygotowywanie pierogów może być czasochłonne, ale z tym prostym farszem pój...
Odsłon: 2057
Zupa Pomidorowa ale z ... Z kiszonych na pikantnie , zielonych pomidorów , ta...
Odsłon: 29
Składniki
Na wstepie kilka ogólnych wskazówek. Do owoców w rumie najbardziej nadaja sie sloje kamionkowe lub szklane o poj. 4-5 litrów. Musza miec szczelna przykrywke i nie moga miec pekniec. Stosujemy tylko dojrzale, swieze sezonowe owoce, dobrej jakosci, bez stluczen. Wszystkie musza byc umyte i bardzo dokladnie wysuszone. Najczesciej zaczynamy w maju lub czerwcu od truskawek, kazdy nastepny rodzaj owoców wkladamy do sloja co 6 tyg. tak wiec moze to nawet trwac kilka miesiecy. Ogólne proporcje sa nastepujace: na kazde 500 g owoców bierzemy 250 g cukru i 500 ml rumu 54%. Wyjatkiem jest pierwszy rodzaj owoców - wtedy bierzemy taka sama ilosc cukru. Rum musi calkowicie pokrywac owoce. Slój przechowujemy w ciemnym i chlodnym miejscu, co kilka dni sprawdzamy, czy owoce sa wystarczajaco pokryte rumem i ewentualnie dolewamy rumu w razie potrzeby. Kalendarz, który wykonalam ilustruje mniej wiecej, kiedy i jakie owoce dodajemy.
Pierwszy rodzaj owoców posypac cukrem i odstawic na 3 godziny. Nastepnie wsypac do sloja i zalac rumem, uwazajac, aby pokrywal wszystkie owoce co najmniej 2 cm. Aby zapobiec wyplywaniu owoców przylozyc je talerzykiem lub spodkiem a nastepnie zamknac slój. Owoce musza dojrzewac 6 tygodni zanim wlozymy nastepna warstwe. W miedzyczasie zagladac co kilka dni i jesli poziom rumu sie obnizy, dolac tyle, aby znowu pkrywal owoce 2 cm. Od czasu do czasu mozna równiez delikatnie zamieszac, aby cukier lepiej sie rozpuscil, ale robic to ostroznie, aby owoce sie nie rozpadaly. Co 6 tygodni dodawac nastepne owoce z taka sama iloscia rumu i polowa cukru np. 250 g malin, 250 ml rumu i 125 g cukru. Wyjatkiem sa wisnie, do wisni dodajemy taka sama ilosc cukru. 4 tygodnie po dodaniu ostatnich owoców dolac jeszcze ok. 300 ml rumu. Jak przygotowac owoce? Truskawki - bez korzonków, w calosci lub wieksze pokroic Wisnie, czeresnie - bez korzonków, z pestkami lub wydrazone Brzoskwinie, morele - obrac skórke, przepolowic lub pokroic na mniejsze kawalki, usunac pestke Winogrona, agrest - przekluc kilka razy Mirabelki, sliwki, renklody - przepolowic i usunac pestke Gruszki - obrac, pocwiatkowac, wyciac gniazdo nasienne, przekroic cwiartki na pól Ananas - obrac, pokroic w krazki lub kawalki Pigwa - przepolowic, wyciac nasiona, ew. pokroic na mniejsze kawalki Kiwi - obrac, pokroic w plastry, ew. jeszcze przepolowic
Gotowe owoce w rumie przechowuja sie 6-8 miesiecy. Rum uzywamy do koktajli i drinków na cieplo i zimno, owoce maja wszechstronne zastosowanie. Smakuja z szampanem, jako dodatek do lodów i wielu innych deserów, do ciast lub po prostu same, bez dodatków sa niezastapione. Przelane z rumem do malych ozdobnych buteleczek lub sloików sa doskonalym prezentem, szczególnie w okresie zimowym.