Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Pigwa w rumie to nie jest przepis na nalewkę, o nie! Ale mimo to jest to bardzo smaczny pomysł na te późnojesienne owoce – pigwa w rumie stanowi bowiem pyszny dodatek do herbaty i deserów. Przepis dostałam od naszych Sąsiadów, wraz z miską owoców pigwy. Było to w czasach, gdy jeszcze nie mieliśmy własnego drzewka, czyli w latach 90-tych. Teraz już od dawna mamy własną pigwę i dlatego przygotowuję z niej rozmaite pyszności. Każda jesień to kolejne przetwory z pigwy. Czasem zupełnie nowe, a czasem wielokrotnie sprawdzone. Ten dzisiejszy przepis jest sprawdzony, ale nie przygotowywałam pigwy w rumie już od wielu lat. A teraz sobie o niej przypomniałam, przeglądając mój stary zeszyt z przepisami.
Spaghetti Carbonara to jedno z najpopularniejszych dań kuchni włoskiej. Jest...
Odsłon: 6416
Przepis na proste i szybkie w przygotowaniu kluseczki z twarogu, mąki i jajek...
Odsłon: 915
Spaghetti Carbonara to jedno z najpopularniejszych dań kuchni włoskiej. Jest...
Odsłon: 6416
Przepis na proste i szybkie w przygotowaniu kluseczki z twarogu, mąki i jajek...
Odsłon: 915
Składniki
Uwaga początkowa - przepisowy rum można zastąpić innym mocnym alkoholem, na przykład koniakiem, brandy, armaniakiem, calvadosem, a nawet whisky. Nie próbowałam łąckiej śliwowicy, ale ten zestaw też może dobrze smakować!
Owoce pigwy (nie pigwowca!) umyj dokładnie, a następnie obierz ze skórki i usuń gniazda nasienne. Wiem, że to są twarde owoce i cała procedura jest dość trudna, ale się postaraj, uważając na palce. Obierek i gniazd nasiennych (co ważne – zgromadź je w osobnych miskach, oddzielnie obierki i oddzielnie ogryzki) nie wyrzucaj. Bo można z nich przygotować inne wartościowe przetwory, o których pewnie napiszę osobno.
Obrane pigwy pokrój w kostki o boku około 1 centymetra. Ja miałam bardzo mocno dojrzałe, a może nawet lekko przejrzałe owoce, które ciemniały w oczach po zetknięciu z powietrzem. Dlatego kostki są takie brązowe, ale nie martw się – nie są zepsute.
W dość dużym garnku zagotuj wodę z cukrem, skórką i sokiem z cytryny.
Do wrzącego syropu włóż kawałki pigwy i gotuj je przez około 5 minut, ale pamiętaj, aby mierzyć czas dopiero od ponownego zawrzenia. Kostek pigwy jest bardzo dużo, więc temperatura syropu mocno spadnie i ponowne zagotowanie zajmie dłuższą chwilę.
Teraz dodaj rodzynki i gotuj przez kolejne 5 minut, a następnie wyłącz palnik i zostaw pigwę do przestudzenia.
Do chłodnego syropu z pigwami dodaj rum (lub inny wybrany trunek) i wymieszaj. Kostki pigwy i syrop porozkładaj do niewielkich, wyparzonych słoików, zakręć je i pasteryzuj w kąpieli wodnej przez około 15-20 minut. Mniejsze słoiki krócej, a większe dłużej – tu wszystko zależy od wielkości słoików.
Z podanej porcji otrzymasz około 11-12 słoiczków takich, jakie widać na zdjęciach.
Gotowe słoiki z pigwą w rumie opisz i wynieś do spiżarni. Będziesz ich używać do herbaty oraz do polewania i ozdabiania deserów, na przykład lodowych. Pigwa w rumie po odcedzeniu jest pysznym dodatkiem do gofrów z bitą śmietaną. Syropem oraz kostkami pigwy możesz polewać dowolne ciasta, budynie, desery z kaszy manny, leguminy i owsianki.
Może to nie wygląda bardzo zachęcająco, ale pigwa w rumie jest naprawdę pyszna i uniwersalna, więc warto ją przygotować. Choć trzeba pamiętać, że jest to deser wyłącznie dla dorosłych. Smacznego!