Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Kwiatostan lipy łagodzi skurcze i bóle, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, wzmaga wydzielanie moczu i potu, uodparnia organizm na choroby, przyśpiesza wyzdrowienie; działa osłaniająco, uspokajająco, przeciwzapalnie, żółciopędnie, przeciwgorączkowo, odkażająco, wykrztuśnie i przeciwzapalnie; reguluje wypróżnienia, odtruwa organizm ze szkodliwych metabolitów i substancji obcego pochodzenia. Najczęściej zaparza się po prostu herbatkę z kwiatów (a raczej kwiatostanów) lipy, podobne działanie ma syrop z kwiatów lipy, bardzo lubiany przez dzieci. Można nim dosłodzić herbatę z cytryną, można też rozcieńczyć ciepłą wodą i popijać w celu ugaszenia pragnienia spowodowanego gorączką. Syrop z kwiatów lipy nie zaszkodzi też zdrowym osobom – można sobie z niego robić lemoniady i inne napitki, a nawet po prostu używać do słodzenia.
Makaron penne podany z sosem wieprzowym z łopatki.
Odsłon: 6
Makaron penne podany z sosem wieprzowym z łopatki.
Odsłon: 6
Składniki
Ugotuj syrop z wody, cukru i soku z cytryny (lub witaminy C). Ja użyłam witaminy.
Wrzącym syropem zalej zebrane wraz z podsadkami kwiaty lipy.
Zamieszaj, aby kwiaty były dokładnie przykryte syropem. Zostaw na dwa dni do naciągnięcia. Mieszaj przynajmniej 1 raz dziennie. W międzyczasie warto syrop podgrzać jeden raz, ale nie aż tak bardzo, by się zagotował – wystarczy mocno podgrzać. Wówczas kwiaty lipy oddadzą syropowi więcej swoich dobrodziejstw.
Zlej syrop z kwiatów lipy przez sitko, ewentualnie przecedź przez szmatkę o gęstym splocie.
Odcedzony syrop zagotuj ponownie, wlej do wyparzonych słoików/butelek i natychmiast zamknij również wyparzonymi nakrętkami. Z powyższej proporcji otrzymuje się 5 butelek syropu o pojemności około 250 ml.
Z resztek pozostałych po syropie nastawiłam jeszcze nalewkę, ale to już całkiem inna historia...