Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Wekowana fasolka należy do jednych z najbardziej pracochłonnych przetworów. Wymaga aż trzech procesów pasteryzacji, by zachować wszystkie walory świeżości i smaku. Z pewnością jednak warto ją przygotować na zimę, by móc się nią cieszyć nawet wtedy, kiedy na dworze panuje mróz i śnieg. Będzie wspaniałym dodatkiem do mięs, ale także sałatek czy przekąsek. Smak tej fasolki jest kompletnie różny od znanego ci z kupnych w sklepie słoików. Nigdy więcej już nie użyjesz fasolki sklepowej. Ten smak jest niezapomniany.
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1830
Polecam. Może być świąteczny, może być na co dzień.
Odsłon: 4671
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1830
Polecam. Może być świąteczny, może być na co dzień.
Odsłon: 4671
Składniki
Fasolkę umyj i odetnij końcówki. Wybieraj tylko jędrne i zdrowe pędy, pozbawione skaz i rdzawych plam. Pokrój fasolkę na mniejsze kawałki, długości 4-5 cm. W razie potrzeby usuń też łyka.
Przenieś fasolkę do garnka i zalej wodą. Gotuj ją przez 5 minut, a następnie odcedź i przepłucz zimną wodą. Umieść ją w wysterylizowanych wcześniej słoikach.
W garnku zagotuj 4 litry wody z dodatkiem soli. Gorącą mieszankę wlej do słoików. Dobrze je zakręć i wstaw do piekarnika nagrzanego do 120 st. Celsjusza. Pasteryzuj słoiki przez 40 minut.
Po tym czasie przetwory wyjmij i odstaw na blat kuchenny do góry dnem. Po ostudzeniu sprawdź wieczka, czy są wklęsłe.
Po 24 godzinach od pierwszej pasteryzacji powtórz ją w tej samej temperaturze i przez taki sam czas. Pasteryzację powtórz po raz trzeci, po kolejnych 24 godzinach.
Wekowaną fasolkę przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu.