Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Czerwony barszcz z uszkami to w wielu polskich domach absolutna podstawa wigilijnego stołu. Ktokolwiek próbował samodzielnie przygotować tę zupę, wie, że sekretem jej charakterystycznego smaku i aromatu jest zakwas, którego nie można zastąpić octem czy sokiem z cytryny. Zakwas do barszczu czerwonego przygotowuje się oczywiście z buraków. Można kupić gotowy, ale… po co, skoro do świąt zostało jeszcze sporo czasu? Domowe przetwory zawsze są zdrowsze od tych ze sklepowych półek!
Chili con carne to danie, które pierwszy raz zostało odnotowane w 1857 roku!...
Odsłon: 139
Chili con carne to danie, które pierwszy raz zostało odnotowane w 1857 roku!...
Odsłon: 139
Składniki
Przygotuj słoik o pojemności około 1 l. Dokładnie go umyj i wyparz. Do wody (w temperaturze pokojowej) dodaj sól i wymieszaj do rozpuszczenia. Obierz buraki i pokrój w cienkie plasterki. Ząbki czosnku obierz i przekrój w poprzek na pół.
Na dno słoika wsyp przyprawy. Przełóż do słoika pokrojone buraki, wkładając pomiędzy nie ząbki czosnku. Zalej słoik wodą tak, by w pełni zakryła buraki (jeśli wody zabraknie, dopełnij – żaden składnik nie powinien wystawać nad jej powierzchnię). Zakręć lekko słoik (tak, by mogły uchodzić z niego gazy wydzielające się na początkowym etapie fermentacji) i odstaw w ciepłe, ocienione miejsce.
Zakwas jest gotowy do użytku po około 7-10 dniach. Przecedź go przed dodaniem do barszczu. Buraki z zakwasu możesz wykorzystać do sałatki. Wspaniale komponują się np. z kozim serem, łososiem i rukolą.
Jeśli nie wykorzystasz całego zakwasu od razu, resztę przelej do wyparzonego słoika. Możesz przechowywać go w lodówce nawet przez kilka tygodni.