Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Dzisiaj, a że już prawie kilka dni do Swiąt Bożego Narodzenia, upiekłem pasztet z żurawiną. Jest bardzo smaczny, nie zbity, przy krojeniu na plastry nie rozwala się. Do tego swojska musztarda lub chrzan z ćwikłą, niezapomniane smaki dzieciństwa.
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1766
Gulasz z mięsa wieprzowego -delikatnej i lekko tłustej łopatki z dodatkiem wa...
Odsłon: 248
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 21741
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1766
Gulasz z mięsa wieprzowego -delikatnej i lekko tłustej łopatki z dodatkiem wa...
Odsłon: 248
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 21741
Składniki
Przygotowujemy odpowiednie naczynie, wkładamy mięso drobiowe, skrzydełka gęsie, mięso wołowe, cebulę, marchewkę, pietruszkę, kawałek selera. Dodajemy wszystkie przyprawy do parzenia (nie gotowania) mięsa. Parzymy do miękkości mięsa. Po 15 minutach parzenia mięsa dodajemy pogardle. Gdy mięso jest już miękkie i dobrze odchodzi od kostek, wyciągamy wszystko, a do rosołku wkładamy na 10 minut do parzenia wątróbkę drobiową.
Po parzeniu wątróbki przecedzamy rosołek, aby pozbyć się kulek przypraw. Warzywa odkładamy oddzielnie, bo nie będą mielone. W różnych przepisach są te warzywa mielone, każdy ma inny sposób wykonania. Ja jednak tego nie robię, bo to jest pasztet, a nie sałatka. Można je np. przeznaczyć na sałatkę warzywną.
Cebulę można pokroić w kostkę i podsmażyć na tłuszczu lub taką gotowaną przepuścić przez maszynkę wraz z mielonym mięsem na sitku 2 mm. Moczymy bułkę w rosole i również przepuszczamy przez maszynkę. Mieszamy wszystko razem z przyprawami, dosmaczamy, dodajemy jajka i jeżeli potrzeba, szklankę rosołu z gotowania mięsa. Pasztet musi być po doprawieniu wyrazisty w smaku. Jeżeli tego nie zrobimy, będzie po upieczeniu mało doprawiony. Pasztetu do foremki wkładamy 3/4 jej wysokości. Pasztet w pieczeniu urośnie, a nastepnie po wyjęciu powruci do wysokości jaką nałożyliśmy do foremki. Pieczemy 1 godzinę, góra/dół, w temperaturze 180°C. Po upieczeniu wykładamy aby wystygł, a nastepnie na 1 noc do lodówki aby stężał. Będzie przecież krojony.
Uwagi: Pasztet można podzielić na połowę i do jednej części dodać żurawinę w zależności ile kto lubi. Przed dodaniem proszę ją wymoczyć we wrzącej wodzie. Jest zabezpieczona różną chemią aby się nie psuła. Można również dodać grzyby. Je również moczymy i przed dodaniem do farszu, 15 minut obgotowujemy. Wodę z obgotowania można dodać do masy pasztetu dla podkręcenia smaku grzybowego. Dodanie różnych składników smakowych jest kreatywnością osobistą.