Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Przepis dnia: 17-11-2018
Najczęściej gotuję zwyczajny krupnik jęczmienny, ale zdarzają się też zupy na bazie pęczaku, gryczane, kukurydziane, ryżowe, owsiane, jaglane. Ja gotuję go w wersji wegetariańskiej, bo jest wtedy najbardziej uniwersalny. Taką zupę może zjeść weganin, wegetarianin oraz osoba jedząca “zwyczajnie”, czyli spożywająca też mięso i ryby. Ale krupnik jak najbardziej można ugotować w mięsnej wersji, najlepiej na żeberkach wieprzowych, mniam! U nas krupnik stanowi cały obiad, więc sugeruję proporcję dla 4 osób. Jeśli ma być pierwszym daniem - spokojnie wystarczy dla 6-8 biesiadników.
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 7333
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 7333
Składniki
W miseczce zalej ciepłą wodą suszone grzyby – przed gotowaniem powinny się namoczyć.
W dużym garnku zagotuj wodę. Jeśli gotujesz zupę na kościach, to na nich wstępnie nagotuj wywar, a potem dodawaj kolejne składniki. Ale jeśli gotujesz krupnik wegetariański, to postępuj według poniższej instrukcji.
Do wrzącej wody dodaj listki laurowe, 2-3 łyżki tłuszczu, wrzuć obrane i pokrojone w kostkę marchewki, ziemniaki, pietruszkę, seler i paski pora. Dodaj ziele angielskie, pieprz, kaszę jęczmienną oraz czubatą łyżeczkę soli. Dodaj też namoczone grzybki wraz z wodą, w której się moczyły, mogą być nawet same trzonki. Bo tu chodzi głównie o smak.
Gotuj zupę przez pół godziny. Po tym czasie kasza powinna być już miękka, ale lepiej sprawdzić i ewentualnie gotować jeszcze parę minut. Na koniec spróbuj, czy jest wystarczająco słona i w razie potrzeby dodaj szczyptę soli.
Gotowa zupa jest zazwyczaj wystarczająco zawiesista i dość gęsta, nie trzeba więc dodawać zasmażki ani rozmaitych zagęstników. Jest smaczna już taka, jaka jest, ale jeśli koniecznie chcesz – możesz zabielić ją śmietaną. Na koniec warto do krupniku dodać garść posiekanych dzikich roślin (np. podagrycznika. żółtlicy, gwiazdnicy, liści mniszka) albo natki pietruszki. Jeśli zachowasz sugerowaną kolejność dodawania składników, wówczas ugotujesz wegański krupnik pięciu przemian. Smacznego!