Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Przepisów na krem z dyni jest mnóstwo. Poniżej jeden z prostszych. Przygotowanie zupy może zająć dłuższą chwilę, bo obieranie dyni czasem nie jest łatwą sprawą, ale warto. Otrzymamy bowiem bardzo dobrą, zdrową i sycącą zupę.
Każdy ma swój przepis na dobrą lasagne. Mój jest sprawdzony, szybko się robi...
Odsłon: 68
To pyszna i ciekawa alternatywa dla tradycyjnego, zwykłego puree. To delikatn...
Odsłon: 77
Każdy ma swój przepis na dobrą lasagne. Mój jest sprawdzony, szybko się robi...
Odsłon: 68
To pyszna i ciekawa alternatywa dla tradycyjnego, zwykłego puree. To delikatn...
Odsłon: 77
Składniki
W garnku zagotować wodę. Dodać pokrojone marchew, pietruszkę, selera i dynię. Chwile pogotować. Następnie doprawić przeciśniętym przez praskę czosnkiem, zielem angielskim, pieprzem, liściem laurowym, kminkiem, kurkumą, curry i solą. Dodać pokrojonego na mniejsze kawałki pomidora. Gotować na małym ogniu 20-25min, aż warzywa będą miękkie. Wówczas wyłowić z zupy liście laurowe i zmiksować ją blenderem na krem.
Sezam uprażyć na rozgrzanej patelni.
Zupę podać z uprażonym sezamem.
Zupa przygotowana jest zgodnie z tradycyjną medycyną chińską, według której każdy proces, a więc także proces przyrządzania potraw, podlega cyklowi pięciu przemian, czyli pięciu żywiołów – kolejno są to: Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal i Woda. Tradycyjna medycyna chińska zakłada, że spożywanie potraw gotowanych według Pięciu Przemian chroni przed wieloma chorobami. Zgodnie z teorią pięciu przemian, przyrządzanie potraw powinno odbywać się według ściśle wyznaczonej kolejności, a w daniu mają znaleźć się składniki wchodzące w skład pięciu żywiołów, którym przypisano następujące smaki: kwaśny (drzewo) – znajdziemy go na przykład w botwince, orkiszu, cukinii czy jogurtach i drożdżach, słony (woda) – to produkty takie jak ryby, sery lub zwyczajna woda mineralna, słodki (ziemia) – odnaleźć można w bananach, awokado, kukurydzy bądź jajkach, gorzki (ogień) – to między innymi piwo, kasza gryczana, sałata bądź wędzone śliwki, ostry (metal) – to smak charakterystyczny dla selerze naciowym, rzodkiewce lub czosnku.