Do góry

Newsy

Uwaga na zielone!

Zielone ziemniaki i pomidory są nie tylko niedojrzałe, ale także trujące. Zawierają bardzo szkodliwe substancje - glikoalkaloidy.

Czy poczciwe ziemniaki mogą być trujące?    Fot. Rasbak / Wikimedia Commons


Okazuje się, że zwykłe, jadane przez Polaków niemal codziennie ziemniaki, mogą być bardzo szkodliwe. Niektóre z nich zawierają dwa trujące glikoalkaloidy: solaninę i chakoninę. Te substancje to naturalne insektycydy i fungicydy - służą roślinom za środek odstraszający insekty, grzyby i zwierzęta. Jest ich najwięcej w niedojrzałych owocach, kwiatach i liściach. Dla nas są truciznami.


Jak uniknąć zatrucia ziemniakami?

Zawartość solaniny w ziemniakach zwiększa się z czasem, szczególnie jeśli są przechowywane w ciepłych i jasnych miejscach. Jej stężenie wzrasta jeszcze, kiedy bulwy zaczynają wypuszczać pędy, co zdarza się przy długim przechowywaniu.


Takie ziemniaki trzeba naprawdę grubo obierać, gdyż trująca substancja gromadzi się przy skórce. To samo dotyczy wszelkich zielonych fragmentów. Pozbawiamy ziemniaki bardzo dokładnie wszystkich "oczek". Aby zmniejszyć ryzyko problemów zdrowotnych, należy przechowywać te warzywa w ciemnych i chłodnych pomieszczeniach albo w lodówce (7 st. C znacznie spowalnia produkcję solaniny). Już kilka zielonych lub kiełkujących ziemniaków może wywołać zatrucie u osoby dorosłej.


dodaj przepisZnasz przepisy na zdrowe i pyszne dania, a nie masz konta na Smakerze? Dołącz do naszej społeczności i dziel się kulinarnymi inspiracjami z innymi!Solanina ani chakonina nie znikają po ugotowaniu ani upieczeniu - po ugotowaniu nadal w ziemniakach pozostaje ponad 90 proc. obu substancji, po 10 minutach smażenia na głębokim tłuszczu w bardzo wysokiej temperaturze - ponad 50 proc. (2). Jedynym sposobem na pozbycie się ich, jest usunięcie części, w których jest ich najwięcej (1). To, czy w ziemniaku są trujące substancje, można poznać po wyglądzie (zielona skórka, pędy, "oczka") oraz po smaku (ziemniaki stają się gorzkie).


Chcesz wiedzieć więcej o młodych ziemniakach? Kliknij!

ziemniaki


Jak wyglądają objawy zatrucia?

Objawy zatrucia solaniną pojawiają się od pół godziny do dwunastu po zjedzeniu ziemniaków. W przypadku lżejszego zatrucia pojawiają się symptomy przypominające zatrucie pokarmowe, ale mogą pojawić się także poważniejsze objawy. Są to:

- biegunka,
- mdłości,
- wymioty,
- kolka,
- gorączka,
- rozszerzone źrenice,
- problemy z oddychaniem,
- arytmia,
- hipotermia,
- paraliż,
- śpiączka.

W przypadku silnego zatrucia konieczna może okazać się hospitalizacja. Odnotowano także przypadki śmiertelne, jednak tylko w przypadku osób źle leczonych i niedożywionych.


Psianka i pomidory

Solanina występuje także w popularnej w Polsce roślinie - psiance. Podobna substancja jest obecna również w pomidorach, ale w dużo mniejszych ilościach. W pomidorach czerwonych jest praktycznie niewykrywalna. Trzeba uważać jednak na duże ilości zielonych, niedojrzałych pomidorów.


Temat specjalny: Pomidory. Kliknij!

pomidory

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Źródła:
(1) M. Cantwell "A Review of Important Facts about Potato Glycoalkaloids" [w:] "Perishables Handling Newsletter" 1996.
(2) P. Badowski, B. Urbanek-Katłowska "Solanina i chakonina - występowanie, właściwości, metody oznaczania" [w:] "Roczniki Państwowego Zakładu Higieny" 1999.
(3) www.nlm.nih.gov

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (9)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe

zdjecie uzytkownika

dziouchazevsi 07 sierpnia 2014 To, że ziemniaki zielone bądź kwitnące obiera się grubo, a na zielone pomidory (nie te specjalnego przeznaczenia) aż dojrzeją (nie w lodówce, a na parapecie) cierpliwie się czeka, wyniosłam z domu. Co z naszym społeczeństwem, że po pierwsze, musi się o takich rzeczach dowiadywać z internetu, a po drugie- dowiedziawszy się, dopatruje się w tym teorii spiskowych?! Jedzcie zdrowo i jak przykazuje Matka Polka!

7 Kto głosował? | Odpowiedz

zdjecie uzytkownika

latarnick 12 lipca 2014 Jedzcie importowany ryz, bo polskie ziemniaki sa trujace. Ja osobiscie bardzo lubie pomidory "kumato", ktore sa z natury zielone - ciekawe kiedy sie wrteszcie otruje. Odpowiedzi: 1 ▼

21 Kto głosował? | Odpowiedz

zdjecie uzytkownika

braindamage 11 lipca 2014 Zgodzę, że przy próbie połknięcia w całości to na pewno śmierć gwarantowana :).
Tak na poważnie... w Polsce żyje ponad 38 mln ludności, niech ziemniaki je tylko połowa, to z tego artykułu można wnioskować, że 19 mln może mieć objawy chorobowe wymienione w atrykule: biegunka, mdłości, wymioty, kolka, gorączka,rozszerzone źrenice, problemy z oddychaniem, arytmia, hipotermia, paraliż,śpiączka.
Czym te głupoty są podparte? Ile ludzi już powinno umrzeć w Polsce(nie mówiąc o świecie) trzymając się treści tego artykułu.
Za chwilkę ktoś napisze, że ziemniak zabija więcej osób niż grypa hiszpanka....
Odpowiedzi: 1 ▼

122 Kto głosował? | Odpowiedz

zdjecie uzytkownika

ekonto 11 lipca 2014 najbardziej zatruwa nas (i to nieustannie) przemysł spożywczy - całym tym chłamem i wszelkim E Odpowiedzi: 1 ▼

167 Kto głosował? | Odpowiedz

zdjecie uzytkownika

aha 11 lipca 2014 a co z przepisami z zielonych pomidorow w occie i dzemu z zielonych pomidorow? Odpowiedzi: 1 ▼

148 Kto głosował? | Odpowiedz

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń