Wegetarianizm a serce

Badania mówią, że wegetarianizm jest korzystny dla serca. Może zmniejszyć ryzyko poważnych chorób serca aż o jedną trzecią. Czy wykluczenie mięsa z menu jest receptą na zdrowie?

Jak zapewnić sobie zdrowie? / fot. 123rf.com

Badania dotyczące związku między chorobami serca a dietą wegetariańską zostały przeprowadzone w 2013 roku przez oksfordzkich naukowców. Wzięli oni pod lupę dużą grupę osób: prawie 45 tys. ochotników z Wielkiej Brytanii. 34 proc. z nich to wegetarianie.

U osób stosujących dietę wegetariańską stwierdzono o 32 proc. niższe ryzyko hospitalizacji i śmierci z powodu chorób serca niż u osób jedzących mięso. W badaniu wzięto pod uwagę także inne czynniki, które mają wpływ na zdrowie serca, takie jak wiek, palenie papierosów, ilość wypijanego alkoholu, aktywność fizyczna, poziom edukacji i status społeczny.

Wegetarianie zwykle mają niższe ciśnienie niż mięsożercy, lepiej też wygląda u nich poziom cholesterolu we krwi. Oprócz tego, osoby niejedzące mięsa rzadziej cierpią na otyłość, cukrzycę i chorobę niedokrwienną serca. Z większości badań wynika także, że wegetarianie rzadziej chorują na raka. Niższe ryzyko raka występuje również u osób jedzących mięso, ale dbających o dietę.

książka kucharska weganie

Książka kucharska: 35 wegańskich dań. Kliknij!

Nie trzeba być wegetarianinem, żeby od czasu do czasu spróbować potraw bez mięsa. Owoce i warzywa stanowiące podstawę tej diety na pewno nie zaszkodzą, a wręcz przeciwnie: mogą korzystnie wpłynąć na zdrowie.

Czytając wyniki tego typu badań, trzeba mieć na uwadze, że istnieje wiele różnych diet, nazywanych jednym terminem „wegetariańskie". Różnią się od siebie w zależności od kraju, w którym się żyje czy od upodobań kulinarnych, nie mówiąc już o różnych odmianach wegetarianizmu - od laktoowowegetarianizmu po frutarianizm. Jednym słowem: mamy jeszcze wiele do zbadania.

Na koniec dobra wiadomość dla miłośników mięsa: Przy obecnym stanie wiedzy nie mamy pewności, że mięso należy na pewno wykluczyć z diety. Lepszy stan zdrowia wegetarian niekoniecznie wynika z tego, że nie jedzą mięsa. Może oznaczać tylko, że wraz z warzywami dostarczamy sobie duże ilości witamin, antyoksydantów, błonnika (z produktów pełnoziarnistych) oraz zdrowych tłuszczy (z olejów roślinnych i np. orzechów).

Temat specjalny: Wegetarianizm. Kliknij!

wegetarianizm temat specjalny

Źródła:
http://www.ox.ac.uk/media/news_stories/2013/130130.html
http://ajcn.nutrition.org/content/89/5/1607S.full

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
2
Przekąski sandwicz z bekonem

Uwaga! Szykuje się niezła wyżerka! Propozycja kanapek przygotowanych na grubo...

Odsłon: 127

wszystkie
10
Zupy zupa szczawiowa

..zupa szczawiowa najlepsza ze szczawiu prosto z ogrodu; więc przed koszeniem...

Odsłon: 63

15 min
4
30 min
35

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

2