Do góry

Newsy

Woda z dystrybutora: pić czy nie pić?

Są wszechobecne. Dystrybutory wody z wielkimi, niebieskimi butlami są niemal nieodzownym elementem wystroju każdego biura lub poczekalni. Zastanawialiście się jednak na tym, czy picie takiej wody jest w pełni bezpieczne?

Fot. 123RF/Picsel

Teoretycznie każdy z nas wie, że woda jest nam niezbędna do życia, jednak praktyka pokazuje, że mimo to pijemy jej zbyt mało.

Pierwsze objawy odwodnienia bywają przez nas bardzo często ignorowane, tymczasem jest to bardzo niebezpieczny stan, który może zagrażać naszemu zdrowiu.

Badania wskazują, że nawet jednoprocentowy spadek ilości wody w organizmie jest odczuwalny, niepokojące objawy pojawiają się, gdy wskaźnik ten przekroczy 3% masy ciała z kolei dziesięcioprocentowy ubytek wody może bezpośrednio zagrażać naszemu życiu. Tymczasem naukowcy alarmują, że ponad 90% Polaków pije za mało wody, a co dziesiąty Polak nie pije wody w ogóle!

 

Woda z dystrybutora: czy jest bezpieczna?

Zapewnienie dostępu do wody jest obowiązkiem pracodawców. Z tego względu w wielu biurach i zakładach pracy możemy zauważyć wszechobecne dystrybutory wody z charakterystycznymi, niebieskimi butlami. Nierzadko są one instalowane również w szpitalach, urzędach i szkołach. Jednak czy aby na pewno picie takiej wody jest dobrym pomysłem?

W tym wypadku największe wątpliwości budzą kwestie związane z bakteriami, jakie mogą namnażać się w tego typu pojemnikach. Niektóre dystrybutory posiadają niewymienne zbiorniki na wodę, które powinny być regularnie myte przy pomocy specjalnych preparatów, usuwających namnażające się w wodzie glony, grzyby i bakterie. Niestety, okazuje się, że w czynność ta bywa bardzo często ignorowana, gdyż mało osób zdaje sobie sprawę z tego faktu.

Wątpliwości ekspertów budzi również sam fakt przechowywania wody w tak dużych butlach. Nie jest to problem, jeśli woda jest z niego wypijana w przeciągu kilku dni po otwarciu. Znacznie gorzej, gdy dystrybutor jest rzadko używany. Pijąc taką wodę nigdy nie mamy pewności, czy przypadkiem baniak z wodą nie był wymieniany kilka tygodni lub nawet miesięcy wcześniej. W takim wypadku jest to raczej koktajl różnego rodzaju bakterii, a nie orzeźwiający napój.

Naszą uwagę powinny również zwrócić kraniki w dystrybutorach wody, które również mogą być siedliskiem różnego rodzaju bakterii. Dotykają ich setki osób, jednak mało kto zaprząta sobie uwagę ich czyszczeniem.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Dlaczego picie wody jest tak istotne?

Woda nie tylko gasi pragnienie, orzeźwia i rozpuszcza pokarm - oprócz tego pełni jeszcze mnóstwo istotnych funkcji. Pod różnymi postaciami woda znajduje się w każdej tkance i komórce naszego ciała, stanowiąc aż około 70% całego naszego organizmu. Pierwszą oznaką niedoboru wody w organizmie jest już samo uczucie pragnienia. Jeżeli natomiast przez długi czas spożywamy zbyt małe ilości czystej wody, zastępując ją innymi napojami (kawą, herbatą, napojami gazowanymi), najbardziej wyrazistą konsekwencją będzie utrata sprężystości skóry: staje się ona matowa i sucha, bardziej podatna na procesy starzenia; pod oczami pojawiają się wyraźne cienie. Jednak skutki odwodnienia dają o sobie znać przede wszystkim za pośrednictwem mózgu. Możemy odczuwać:

  • narastający ból i zawroty głowy,
  • spadek koncentracji,
  • rozdrażnienie,
  • zaniki pamięci i trudność z logicznym rozumowaniem.

Jeżeli w porę nie dostarczymy organizmowi wody, następnym etapem odwodnienia będzie utrata przytomności, a w ostateczności - śmierć.

Pobierz aplikację smaker

Ile wody powinniśmy wypijać w ciągu dnia?

Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien wypijać jeden mililitr wody na jedną spożytą kalorię. Inne źródła podają 30 ml wody na każdy kilogram ciała. Niezależnie od przyjętej metody w przypadku kobiet wychodzi około 1,5 l dziennie. Płyny przyjmujemy również w pożywieniu, szczególnie jedząc owoce, warzywa czy zupy. Oczywiście u osób, które prowadzą bardzo aktywny fizycznie tryb życia, wzrasta zapotrzebowanie na wodę. Podobnie dzieje się w upalne dni.

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe

zdjecie uzytkownika

karola021 09 marca 2019 Dla mnie woda musi mieć bąbelki, w pracy jest dystrybutor ale i tak kupuję sobie cisowiankę perlage do picia

0 Kto głosował? | Odpowiedz

zdjecie uzytkownika

wxcv 25 lutego 2019 Woda z dystrybutora: czy jest bezpieczna?
Dlatego pije tylko piwo...

46 Kto głosował? | Odpowiedz

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń