Do góry

Newsy

Czy możemy grillować na balkonie?

W ciepłe dni trudno wyobrazić sobie coś przyjemniejszego niż relaks przy grillu. Jednak czy możemy rozpalić go w każdym miejscu? Jakie kary mogą nam grozić?

Fot. 123RF

Grillowanie to niemal narodowy sport Polaków. Któż z nas nie lubi wyjechać na łono natury, po to aby odpocząć i spotkać się z bliskimi, a przy okazji zjeść trochę smakołyków z rusztu. Jednak nie zawsze mamy możliwość wyjazdu poza miasto. Wówczas wielu z nas - w myśl zasady wolność Tomku w swoim domku - decyduje się rozpalić grilla chociażby na przydomowym trawniku lub balkonie.

Co oczywiste, takie zachowanie może nie przypaść do gustu osobom mieszkającym obok nas. Czasem sprawa nie kończy się jedynie na sąsiedzkich waśniach. Kto ma rację w tym sporze? Czy policja wezwana przez sąsiadów może nam wymierzyć karę za grillowanie na balkonie?

Czy grillowanie na balkonie jest karalne?

Chociaż niewiele osób o tym wie, polskie prawo nie reguluje spraw związanych z grillowaniem na balkonie. Jeśli nasz sąsiad postanowił rozpalić dymiącego grilla tuż obok naszego okna, trudno nam będzie doszukać się w kodeksie karnym przepisów, które wprost zabraniałyby mu takiego zachowania. Warto jednak wiedzieć, że nie jesteśmy bezsilni w takiej sytuacji. Coraz częściej bowiem zdarza się, że zarządy wspólnot mieszkaniowych decydują się uregulować takie sytuacje w swoim wewnętrznych regulaminach.

W takiej sytuacji warto zacząć od zwrócenia uwagi grillującemu sąsiadowi, jeśli jednak uciążliwa sytuacja będzie się powtarzać, możemy złożyć skargę do wspólnoty mieszkaniowej. W sytuacji gdy nie będzie on reagować na upomnienia, zarząd budynku może nawet zlicytować lokal należący do uciążliwego sąsiada. Takie działania umożliwia artykuł 16. Ustawy o własności lokali, odnoszący się do lokatorów zakłócających spokój innych mieszkańców oraz utrudniających korzystanie z części wspólnych budynku.

Zobacz też: Obalamy mity na temat grillowania. Kliknij!

Obalamy mity na temat grillowania

Grillowanie na balkonie a zagrożenie pożarowe

Nie możemy zapominać również o tym, że grill na balkonie stwarza również zagrożenie pożarowe. Te kwestie są już dosyć szczegółowo regulowane przez polskie prawo. Odnosi się do nich m.in. rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010r. Zgodnie z nim "zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów" oraz przechowywania lub wykorzystywania na balkonie "materiałów niebezpiecznych pożarowo".

Za nieprzestrzeganie tych zapisów może grozić nam kara grzywny, nagany lub aresztu. Jeśli jednak w wyniku grillowania na balkonie wybuchnie pożar, w zależności od powstałych szkód, sprawca może podlegać karze pozbawienia wolności nawet do 12 lat. Taką możliwość przewiduje art. 163 Kodeksu Karnego.

Warto również pamiętać, że potencjalnym źródłem pożaru może być nawet grill elektryczny. Chociaż jego użytkowanie jest zdecydowanie mniej uciążliwe dla naszych sąsiadów, powinniśmy uważać, by nasze grillowanie nie zakończyło się pożarem. Wszystkie materiały łatwopalne należy trzymać z dala od źródła ciepła, nie możemy też dopuścić do pojawienia się ognia.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem! Kliknij!

Tekst: Sylwia Cisowska / Smaker.pl

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń