Do góry

Newsy

Czy pomidory można jeść ze skórką?

"Obierz pomidora ze skórki, bo inaczej przyklei się do żołądka" - któż z nas nie słyszał podobnego zdania? Czy coś takiego naprawdę jest możliwe?

Fot. 123RF/Picsel

Sezon na pomidory trwa w najlepsze, dlatego warto zweryfikować jeden z najpopularniejszych mitów dotyczących tego warzywa.Z pewnością każdy z nas chociaż raz w życiu usłyszał historię o tym, że skórki z pomidorów (a także z papryk, winogron lub brzoskwiń) mogą przykleić się do ściany żołądka, stając się przyczyną niestrawności, wymiotów, biegunki i mdłości. Czy w tej historii znajduje się chociaż ziarenko prawdy? Czy wszystkie warzywa i owoce powinniśmy skrupulatnie obierać ze skórek w obawie przed zatruciem i sensacjami żołądkowymi?

Nie taka skórka straszna

Ten popularny mit możemy włożyć między bajki.Okazuje się bowiem, że przyklejenie się skórki do ściany żołądka jest najzwyczajniej w świecie niemożliwe. Błona śluzowa żołądka porusza się oraz nieustannie wydziela soki trawienne przez co szansa na to, że cokolwiek do niej przywrze jest właściwie zerowa. Co więcej, układ trawienny człowieka świetnie radzi sobie z większością warzyw i owoców.

Przyczyną ewentualnych problemów żołądkowych może być jedynie spożywanie zanieczyszczonych prduktów. Właśnie z tego powodu bardzo istotnym jest odpowiednie i dokładnie mycie warzyw przed spożyciem.

Reklama

Kto powinien unikać pomidorów ze skórką?

Istnieje bardzo wąska grupa ludzi, którzy powinni zrezygnować ze spożywania pomidorów ze skórką. Mowa tutaj o osobach mających poważne problemy jelitowo-żołądkowe, lub podrażnienie przewodu pokarmowego. Warto również uważnie obserwować swój organizm - jeśli zauważysz, że twój żołądek źle reaguje na tego typu produkty, wyeliminuj je z diety, a dla bezpieczeństwa skontaktuj się ze specjalistą.

Dlaczego warto jeść pomidory ze skórką?

Jeżeli do tej pory nie uskarżałeś się na przykre dolegliwości po zjedzeniu warzyw ze skórką, nie powinieneś ich unikać. Co więcej, spożywanie ich może przynieść nam sporo korzyści. Okazuje się bowiem, że to właśnie w skórce znajdziemy najwięcej cennej witaminy C, likopenu oraz błonnika. Zmniejszanie ich ilości w codziennej diecie poprzez obieranie warzyw jest sporym błędem.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń