Ewa Gotuje

Ewa Wachowicz w 551. odcinku programu "Ewa gotuje" wzięła na tapet sezonowe przepisy. Gotowanie rozpoczęła od rozgrzewającej zupy śliwkowej z cynamonową nutą. Na drugie danie przyrządziła wyjątkowy gulasz z dzika z dodatkiem grzybów. Nie mogło zabraknąć także deseru. Tym razem pojawiło się jedno z najbardziej jesiennych ciast, czyli sypany jabłecznik.

W 551. odcinku Ewa przygotowała sypany jabłecznik | Fot. materiały prasowe/Polsat

W najnowszym odcinku Ewa Wachowicz zabrała widzów do gospodarstwa ekologicznego państwa Włodarczyków, które mieści się w Beskidzie Wyspowym. To właśnie tam od lat w starych sadach dojrzewają polskie jabłka, oraz śliwki. To właśnie z węgierek powstała pyszna zupa śliwkowa, czyli pierwsze danie tego odcinka.

Przygotowanie potrawy Ewa rozpoczęła od rozpuszczenia w garnku masła klarowanego. Następnie podsmażyła na nim śliwki, dodała także goździki i cynamon. Wszystko udusiła pod przykryciem do miękkości. Na koniec zmiksowała zupę na gładką masę. Dodała także kisiel wiśniowy rozpuszczony w wodzie. Całość dosłodziła odrobiną cukru. Gotową zupę podała z kwaśną śmietaną, drobnym makaronem, oraz świeżą miętą. 

Zupa śliwkowa według Ewy Wachowicz

 Zupa śliwkowa według Ewy Wachowicz Zobacz przepis

Zupa śliwkowa według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Na drugie danie prowadząca przygotowała potrawę, która na pewno zasmakuje wszystkim mięsożercom. Ponieważ postawiła na gulasz, czy też ragout z dzika. Jego przygotowanie rozpoczęła od przyrządzenia marynaty, zmieliła przyprawy, ziele angielskie, jałowiec i liście laurowe, następnie dodała je do mięsa z dzika pokrojonego w kostkę. Dorzuciła również czerwoną paprykę, wszystko zalała czerwonym winem i odstawiła do lodówki. 

Drobno pokrojony boczek podsmażyła na złoty kolor. Dodała również cebulę pokrojoną w piórka oraz czosnek. Na koniec dorzuciła zamarynowane mięso z zalewą. Całość podlała resztką wina i wszystko poddusiła bez przykrycia. Następnie przyprawiła mięso solą i pieprzem, dodała suszone grzyby, podlała mięso odrobiną wody. Danie przykryła i dusiła do miękkości.

Prowadząca do dania przygotowała także zasmażkę, masło roztopiła, wsypała mąkę i całość zasmażyła. Dodała nieco gorącego sosu, a następnie wlała ją do garnka z gulaszem i zagotowała. Taki gulasz można zajadać z chlebem lub kaszą. 

Gulasz z dzika według Ewy Wachowicz

 Gulasz z dzika według Ewy Wachowicz Zobacz przepis

Gulasz z dzika według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Na koniec przyszedł czas na deser, czyli sypany jabłecznik. Ewa obrała jabłka i starła je na tarce. Dodała także sok z cytryny i cynamon, całość wymieszała i odstawiła. 

Następnie do miski wsypała mąkę, grysik i proszek do pieczenia. Wszystko posłodziła i wymieszała. Gotową masę z suchych składników podzieliła na mniej więcej równe części.

Pierwszą porcję wyłożyła na tortownicę wyścieloną papierem do pieczenia (boki wysmarowała masłem i wysypała grysikiem). Następnie wyłożyła połowę jabłek. Na owoce dodała drugą porcję sypkich składników i wyłożyła resztę jabłek. Na koniec wysypała ostatnią porcję składników sypkich. Wyrównała całość, a na wierzch starła zmrożone masło. Jabłecznik upiekła w 180 stopniach przez godzinę. Po wystudzeniu posypała go cukrem pudrem. 

Jabłecznik sypany według Ewy Wachowicz

 Jabłecznik sypany według Ewy Wachowicz Zobacz przepis

Jabłecznik sypany według Ewy Wachowicz/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Chcesz poznać wszystkie przepisy z poprzednich odcinków programu „Ewa Gotuje
Są dostępne na PolsatBoxGo » 

Źródło: Polsat / „Ewa Gotuje”, 551. odcinek

Opracowała: Redakcja Smaker.pl 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasto z gruszkami

Ciasto gruszkowe, zwane też u nas babką gruszkową, to przepis, który powinni...

Odsłon: 14900

60 min
30
30 min
2
Ciasta Ciasto z kremem budyniowym

Ciasto z kremem budyniowym to delikatne, maślane ciasto kruche wypełnione nad...

Odsłon: 30794

30 min
53
15 min
5
60 min
6