Ból głowy może wynikać z odwodnienia. Fot. © 123RF.COM/PICSEL
1. Nawadniaj organizm!
Bardzo często ból głowy wynika z odwodnienia, o które wcale nie tak trudno, jak by się mogło wydawać. Współczesny człowiek ma na wyciągnięcie ręki przeróżne napoje, a zamiast nich wybiera kawę, napoje z kofeiną czy alkohol, które nie zaspokoją pragnienia. Pijmy także wodę! Ona tak naprawdę najlepiej nawadnia organizm.
Ile wody pić dziennie? Czy 8 szklanek to przesada? Kliknij!
2. Ale spróbuj też napić się kawy
Kofeina zawarta w kawie nie nawodni organizmu, ale może pomóc w leczeniu bólu głowy w inny sposób. Jej działanie jest złożone, gdyż wpływa na odbieranie bodźców bólu w mózgu, a także wywołuje skurcze naczyń krwionośnych. Dodaje się ją nawet do wielu leków na ból głowy, gdyż znacznie wspomaga i przyspiesza ich działanie, sprawiając, że zmniejsza się dawka leku potrzebna do uzyskania efektu.
Jeśli nie lubisz kawy lub nie jest dla ciebie zalecana, możesz spróbować innych źródeł kofeiny:
- herbaty,
- czekolady,
- kakao.
Ale uwaga! Jeśli nadużywasz kawy, to nagłe odstawienie kofeiny może wywołać silne bóle głowy! Lepiej odstawiać ją stopniowo.
Temat specjalny: Wszystko o czekoladzie. Kliknij!
3. Stosuj dietę bogatą w magnez
W części przypadków bólów głowy, skuteczna okaże się dieta bogata w ważny minerał: magnez. Badacze podawali magnez zjonizowany (najbardziej aktywną formę magnezu) osobom cierpiącym na różne rodzaje bólu głowy, w tym na migrenę z aurą i bez, chroniczny napięciowy ból głowy i klasterowy ból głowy. Aż u 80 proc. magnez zwalczył ból głowy. U nieco ponad połowy badanych ból nie powrócił przez następne 24 godziny.
Gdzie jest najwięcej magnezu? Kliknij!
4. Nie opuszczaj posiłków!
Opuszczanie posiłków nie jest korzystne ani dla osób odchudzających się (zobacz nasz temat specjalny o odchudzaniu), ani dla tych, którzy cierpią na częste bóle głowy. Należy jeść kilka zbilansowanych posiłków dziennie - i nie opuszczać śniadań!- aby organizm działał prawidłowo.
Naukowcy nie wiedzą dokładnie, jak wytłumaczyć ten mechanizm powstawania bólu głowy. Hipoglikemia (zbyt niski poziom cukru we krwi) wydaje się niewystarczającym uzasadnieniem.
5. Uważaj na to, co jesz
Naukowcy podejrzewają, że część bólów głowy może wynikać z nadwrażliwości na pewne składniki jedzenia (na razie nie ma co do tego pewności, gdyż tak naprawdę w badaniach rzadko udaje się powtórzyć reakcję na daną substancję u konkretnej osoby). Częstymi "wyzwalaczami" bólu głowy bywają u niektórych osób sery zawierające tyraminę, np.: niebieskie sery pleśniowe, feta, parmezan, cheddar, sery przetworzone. Ból mogą wywołać także przetworzone mięsa i wędliny, cebula, oliwki, rodzynki czy zupy z puszki. Podejrzewa się, że dodatki do żywności takie jak aspartam wywołują bóle głowy u osób nadwrażliwych (zobacz, jak zamienić chemie na jedzenie).
Tymczasem migrenowe bóle głowy u dzieci, jak ogłosili badacze w "Lancecie", w większości przypadków (u 88 proc. badanych) zostały zwalczone dzięki diecie oligo-antygenowej (specjalnie dostosowanej do danej osoby diecie eliminacyjnej).
Uwaga! Jeśli bóle głowy się powtarzają, a domowe sposoby nie pomagają, należy zgłosić się do lekarza!
10 superproduktów na zdrowe i piękne włosy. Kliknij!
Zobacz też: Domowe sposoby na ból głowy
Anna Wiśniewska/Smaker.pl
Źródła:
Rodríguez, J. E., Campbell, S. C., Gallard, J. "What common food additives can cause acute, nonallergic symptoms?", 2010
Turner, P. J., Kemp, A. S. "Intolerance to food additives – does it exist?", [w:] "Journal of Paediatrics and Child Health", 2010
Egger, J., Wilson, J., Carter, C. M., Turner, M.W., Soothill, J.F. "Is migraine food allergy?: A Double-blind Controlled Trial of Oligoantigenic Diet Treatment" [w:] "The Lancet"