Sprawdzone przepisy na Sylwestra

Wielkanoc bez jajek? Nie ma takiej opcji! Jednym z najprzyjemniejszych momentów przygotowań do świąt jest malowanie pisanek. Nie może ich zabraknąć w wiklinowym koszyczku ze święconką.

Fot. materiały prasowe

W czasie przepełnionego radością świątecznego poranka składamy sobie życzenia, dzieląc się... jajkiem! Jest ono bohaterem wielu wielkanocnych zwyczajów na całym świecie. Bez wątpienia gra główną rolę w czasie świątecznych posiłków. Nowe, inspirujące przepisy sprawią, że jajka szybko nam się nie znudzą!
Są symbolem początku nowego życia. Wiosenne Święta Wielkanocne tym bardziej sprzyjają innowacjom w kuchni. Przyroda budzi się do życia, obudźmy się i my! Dotychczasowe, sprawdzone przepisy zasługują na odświeżenie. Inspiracji można szukać wszędzie - zarówno w lokalnych produktach, jak i recepturach z całego świata. Tym razem nikt nie będzie zastanawiać się nad tym, co było pierwsze - jajko czy kura. W czasie Wielkanocy jaja traktujemy priorytetowo!

Tradycja z nowościami - jajka faszerowane

Oto przekąska, której prawie nigdy nie mamy dość. Pojawia się na rozmaitych przyjęciach, lecz najbardziej kojarzona jest ze świątecznym stołem. Na tle białego obrusu i zielonych gałązek bukszpanu prezentuje się zdecydowanie najlepiej! „Warto zapamiętać, że przygotowanie jajek do faszerowania rządzi się swoimi zasadami. Należy gotować je na twardo przez około 6 minut. Tyle w zupełności wystarczy. Żółtko zbyt długo gotowanego jajka nabiera szarawego koloru i zyskuje charakterystyczną, ciemną obwódkę", opowiada szef kuchni Knorr, Piotr Murawski. Co ciekawe, możemy darować sobie obieranie skorupek. Ostudzone jajko ostrożnie przekrójmy ostrym nożem. Po uważnym wyciągnięciu jajka, przygotujmy z niego upragniony farsz. Umieśćmy go z powrotem w skorupkach - teraz możemy całość krótko podsmażyć. W ten sposób uzyskamy przysmak o niebanalnym smaku i wyglądzie!
Co najczęściej pojawia się w jajecznych nadzieniach? Pieczarki, szczypiorek, rzodkiewka i rzeżucha. Wypróbowane dodatki sprawiają, że czujemy się w kuchni pewnie. Potrawa, którą przyrządzaliśmy już tyle razy, przecież nie może się nie udać, prawda? Może za to... się znudzić! Niech nasz świąteczny poczęstunek będzie inny niż wszystkie. Wykorzystajmy do nadzienia świeże, kremowe awokado. Kontynuujmy zieloną passę ze szpinakiem i roślinnymi kiełkami. Ryby - wędzony łosoś lub tuńczyk - sprawdzą się świetnie, zwłaszcza w towarzystwie koperku. Owoce morza także pasują do tradycyjnego, wielkanocnego stołu. Lepiej zawczasu zaplanować dokładki! Nie możemy zdecydować się na wybór jednego farszu? Nie ma takiej potrzeby! Dla głodnych wrażeń polecamy przepis na jajka faszerwane - do wyboru, do koloru!
Jajka faszerowane
Składniki:

  • 8 jajek
  • 1 opakowanie Sosu sałatkowego paprykowo-ziołowego Knorr
  • 80 g mixu sałat
  • 200 g twarożku
  • 2 łyżki startego chrzanu
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego
  • 1 pęczek natki pietruszki
  • 6 łyżek kwaśnej śmietany
  • 200 g jogurtu naturalnego
  • pół pęczka szczypioru

Sposób przygotowania:
1. Ugotuj jajka na twardo i obierz. Następnie każde jajko przetnij wzdłuż na pół i wyciągnij z niego żółtko.
2. Wymieszaj ze sobą twaróg, śmietanę, posiekane żółtka oraz dopraw do smaku.
3. Powstałą serową masę podziel na trzy części. Pierwszą połącz z chrzanem, drugą z koncentratem pomidorowym, a trzecią z posiekaną pietruszką.
4. Gotowymi farszami napełnij jajka.
5. Sos sałatkowy Knorr połącz z jogurtem, dodaj posiekany szczypior i wymieszaj.
6. Na półmisek wyłóż sałatę, ułóż nafaszerowane połówki jaj i całość skrop przygotowanym sosem oraz posyp szczypiorkiem.

Z jajem dookoła świata

Obchody Świąt Wielkanocnych w każdym rejonie świata wyglądają inaczej. W Polsce istnieje spore zróżnicowanie w zależności od regionu, w którym się znajdziemy. Nawet pisanka niejedno ma imię! Możemy przygotować kraszanki, drapanki, nalepianki. W wielu domach do dziś gra się w „walatkę", polegającą na zderzaniu jajek, by sprawdzić kto posiada najbardziej wytrzymały egzemplarz.
W zagranicznych tradycjach jajka również pełnią ważną funkcję. W Wielkiej Brytanii nadal popularne jest organizowanie wyścigów w turlaniu jajek. Dzieci nie mogą doczekać się świątecznego poranka, by wyruszyć na poszukiwania czekoladowych jaj, ukrytych w ogrodzie. Podobne emocje towarzyszą najmłodszym we Francji i Niemczech. Tradycja dotarła nawet do Australii! W Stanach Zjednoczonych organizowane są liczne parady, w czasie których najmodniejszym elementem stroju stają się... kapelusze. Świąteczne „Easter Bonnet" są bogato zdobione symbolami związanymi z Wielkanocą. Nie może zabraknąć jajek!
Kto wie, może w tym roku włączymy do naszych domowych tradycji jakieś zagraniczne elementy? Z pewnością ciekawie będzie zainspirować się w czasie przygotowania świątecznego jadłospisu! Zamiast klasycznej jajecznicy, w niedzielny poranek zaserwujmy włoską frittatę. Połączenie omletu i wytrawnego ciasta z masy jajecznej daje ogromne pole manewru w wyborze dodatków. Suszone pomidory, oliwki i mozzarella wprowadzą na stoły śródziemnomorski klimat! Tortilla do tej pory kojarzyła się z cienkimi, pszennymi plackami? W Hiszpanii pod tym hasłem znajdziemy potrawę podobną do omletu, przyrządzaną z jajek i ziemniaków. To kolejny sposób na urozmaicenie śniadania. Jeden z najsłynniejszych francuskich wypieków, quiche, bazujący na masie jajecznej jest idealną propozycją na wytrawną przystawkę albo danie obiadowe. Apetyczna odmiana dla wszystkich, którzy przesadzili z ilością zjedzonych słodkości. Zaintrygowani? Prosty i szybki wielkanocny quiche znacznie ułatwi przygotowanie świątecznych posiłków.

Wielkanocny quiche

Składniki:

  • 1 opakowanie ciasta francuskiego
  • 7 jajek
  • 1 Rosół z kury Knorr
  • 150 ml śmietany
  • 4 plastry szynki szwarcwaldzkiej
  • 100 g sera pleśniowego typu blue
  • 1 biała cebula
  • 1 pęczek szczypiorku
  • 2 łyżki oleju
  • 1 szczypta Pieprzu czarnego z Wietnamu mielonego Knorr

Sposób przygotowania:
1. Ugotuj dwa jajka na twardo, obierz i pokrój w plastry. Wyłóż formę do tarty pergaminem, a nastepnie nalóż płat ciasta. Nakłuj widelcem i piecz w piekarniku nagrzanym do 200˚C przez 6-8 minut.
2. Ułoż szynkę na blasze do pieczenia i piecz aż będzie krucha. Następnie połam na mniejsze kawałeczki. Pokrój szczypior, a następnie pokrój w piórka cebulę i zeszklij ją na patelni z olejem.
3. Do blendera wbij jajka, dodaj śmietanę, kostkę drobiową, pieprz i wszystko zmiksuj.
4. Na wypieczone ciasto wyłóż pokruszony ser, szynkę oraz cebulę. Następnie zalej całość masą jajeczną i rozłóż plastry jajka. Dociskaj je palcami tak, aby zanurzyły się z pozostałymi składnikami. Wstaw zapiekankę do piekarnika nagrzanego do 180˚C na 12-15 minut. Posyp do dekoracji szczypiorkiem.

 

Nie tylko śniadanie - świąteczny obiad z jajem!

„Drodzy kucharze, na śniadaniu wielkanocnym nasza rola się nie kończy. Równie ważnym punktem dnia jest świąteczny obiad. Staje się wyzwaniem, gdy spodziewamy się większej liczby gości. Nareszcie mamy okazję pokazać nasze kulinarne talenty szerszej publiczności", zachęca do eksperymentowania w kuchni szef kuchni Knorr.
Doskonałą przystawką będzie sałatka nicejska. Gotowane jajka występują tu w towarzystwie pomidorów, oliwek i tuńczyka. Nic nie stoi na przeszkodzie, by eksperymentować ze składem. Papryka, rukola i fasolka szparagowa też smakują w tym połączeniu wybornie. Nie zapominamy o świątecznych klasykach. Barszcz biały lub żurek z jajkiem i kiełbasą to absolutny mus i trudno z tym dyskutować. Jak święta, to święta, więc możemy pokusić się podanie wykwintnych mięs jako dania głównego. Pieczonej kaczki raczej nie jadamy na co dzień - doskonale uświetni wielkanocną uroczystość. Podobnie jak pieczony w całości kurczak lub domowy pasztet. Wszystko zapowiada się wyśmienicie, jednak to przepis na pieczeń z indyczego uda jest ponadczasowym przebojem. Zgodnie z duchem Świąt Wielkanocnych, kusi efektownym jajkiem w środku!
Pieczeń z indyczego uda
Składniki:

  • 800 g udźca z indyka bez kości
  • 1 opakowanie Przyprawy do mięsa mielonego Knorr
  • 7 jajek
  • 2 kajzerki namoczone w mleku
  • 1 łyżeczka Chili z Indii Knorr
  • 1 pęczek natki pietruszki
  • 100 g zielonych oliwek
  • 100 g czarnych oliwek
  • 100 g sera feta

 

Sposób przygotowania:

1. Indycze mięso zmiel na grubych oczkach i połącz z kajzerkami odciśniętymi z mleka (możesz też użyć gotowego mięsa mielonego).
2. Dodaj do mięsa łyżeczkę ostrej papryki, 2 jajka, posiekaną natkę pietruszki, pokrojone w plasterki oliwki, kostki sera feta oraz Przyprawę do mięsa mielonego Knorr dla podkreślenia smaku. Całość wymieszaj.
3. Połowę farszu ułóż w formie do ciasta wyłożonej pergaminem. Zrób małe wgłębienie na środku i połóż 5 obranych jajek ugotowanych na twardo. Przykryj całość pozostałą częścią farszu.
4. Postukaj pieczenią upuszczając ją kilka razy na blat - aby odpowiednio ułożyła się w foremce. Umieść w piekarniku nagrzanym do 180˚C na 90 minut.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
10
Ciasta Makowiec japoński.

Wilgotny, bardzo smaczny makowiec japoński z bakaliami takimi jak jabłka, wło...

Odsłon: 296

>60 min
7
Desery Piernik na miodzie

Przepis jest bardzo prosty, a piernik robi się naprawdę szybko. Każdy, nawet...

Odsłon: 30

60 min
2

Polecane artykuły

Informacje Oryginalne przekąski na imprezę sylwestrową. Zaskocz swoich gości smacznymi daniami

Impreza ze znajomymi to okazja do spędzenia czasu w gronie najbliższych osób. Nie może jednak obyć się ona bez przepysznego jedzenia. Jak wyczarowa...

0
Informacje Deserki w pojemniczkach. 8 przepisów na pyszne mini desery

Szukasz efektownych i pysznych słodkich przysmaków, które zachwycą twoich gości? Mini desery na imieniny, imprezę urodzinową itp. to idealne rozwią...

1
Informacje Jak zrobić domek z piernika krok po kroku? Instruktaż, lukrowanie i ozdabianie

Marzysz o tym, aby święta były jeszcze bardziej magiczne? W takim razie rozważ wykonanie wyjątkowego domku z piernika – nie zapomnij zaangażować ca...

2
Informacje Zero Waste Smoothie. Wykorzystaj nadmiar owoców!

Nie marnujmy jedzenia, wykorzystujmy je z głową. Nadmiar owoców w kuchni to doskonała okazja, by przygotować zdrowe i pyszne smoothie w duchu Zero...

0