Ewa_Gotuje

Było używane już w średniowieczu w okresach postu, robiono z niego masło. Jak stosować w kuchni mleko migdałowe?

Orzechy i pestki to jeden z tych składników, które warto włączyć do codziennej diety. Nie tylko są źródłem zdrowych tłuszczów, ale i dostarczają mnóstwa witamin i minerałów. Co więcej, można wykorzystać je w kuchni na wiele sposobów. Dobrym przykładem są migdały, które dodaje się nie tylko do musli czy przeróżnych ciast i wypieków, można także zrobić z nich mleko. Sprawdź, jakie ma właściwości oraz jak powstaje mleko migdałowe.

Dlaczego warto pić mleko migdałowe? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Nie wszyscy wiedzą o tym, że wraz z wiekiem u niektórych osób zmniejsza się zdolność do trawienia laktozy, czyli cukru obecnego w mleku krowim. Wówczas po jego spożyciu mogą pojawić się problemy trawienne. Aby zapobiec przykrym dolegliwościom, alternatywą może być sięgnięcie po mleka roślinne. Na sklepowych półkach znajdziemy wiele pysznych napojów, owsiane, sojowe, kokosowe, czy ryżowe. Dziś przyjrzymy się jednak mleku na bazie migdałów. Sprawdzimy, jakie ma wartości odżywcze, jakie są zalety jego picia oraz jak stosować mleko migdałowe w kuchni. 

Sprawdź także: Zdrowsze od krowiego, pomaga utrzymać wagę w ryzach. Kto powinien pić mleko owsiane, jak wykorzystać je w kuchni?

Mleko migdałowe, jak powstaje? 

Niezbędnym składnikiem mleka migdałowego, są oczywiście migdały, drugim niezbędnym składnikiem jest woda. Bez problemu możesz przygotować je w domu. Wystarczy, że 150 g migdałów zalejesz zimną wodą, a następnie odstawisz je na noc, żeby zmiękły. Rano przerzuć je na sitko i wypłucz w zimnej wodzie. Tak przygotowane migdały dodaj do blendera, zalej litrem wody i zmiksować na gładką masę, przez około dwie-trzy minuty. Następnie przecedź mleko przez gazę. Jeśli chcesz wzbogacić jego aromat, dodaj odrobinę ziaren wanilii lub waniliowej pasty, świetnie pasować będzie także szczypta cynamonu

Czy mleko migdałowe jest zdrowe?

Mleko migdałowe jak najbardziej można uznać, za zdrowy i wartościowy produkt. Co ciekawe napój zrobiony z migdałów był używany już w czasach średniowiecza. Znajdziesz w nim witaminy D oraz, E, a także B2 i B12, oraz magnezu, żelaza, potasu, wapnia selenu czy manganu. W sklepach można znaleźć również mleko roślinne wzbogacone o substancje mineralne, między innymi wapń.

Napój roślinny na bazie migdałów jest także źródłem zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pomagają zbić wysoki poziom "złego" cholesterolu we krwi, a także działają przeciwmiażdżycowo. Mleko migdałowe dostarcza również przeciwutleniaczy, które działają antynowotworowo, zapobiegają przedwczesnemu starzeniu oraz wspierają organizm w walce z wolnymi rodnikami. 

Połączenie witaminy D, magnezu i wapnia świetnie wpływa na wzmocnienie kości i zębów, przez co mleko to będzie odpowiednie dla dzieci oraz osób starszych. Ponadto witamina B12 pomaga wesprzeć pracę układu krążenia, nerwowego oraz pokarmowego. Jeżeli chcesz zadbać o urodę, również możesz sięgnąć po mleko migdałowe, obecna w nim witamina E wspiera kondycję skóry, pomaga także wzmocnić włosy i paznokcie. 

Mleko migdałowe a mleko krowie, jakie są główne różnice? Przede wszystkim mleko, a tak naprawdę napój roślinny jest odpowiedni dla wegan i wegetarian. Będzie również bezpieczne dla alergików. Mleko migdałowe, w odróżnieniu od krowiego, nie zawiera nasyconych kwasów tłuszczowych, które przyczyniają się do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Napój roślinny na bazie migdałów zawiera również mniej kalorii niż mleko krowie, dlatego świetnie sprawdzi się dla osób, które są na diecie. 

Zalety picia mleka migdałowego

Jakie korzyści płyną z picia mleka migdałowego? Przede wszystkim nie zawiera ono glutenu oraz laktozy, dlatego będzie bezpieczne dla osób borykających się z alergiami pokarmowymi oraz tych chorujących na celiakię. 

Ile kalorii ma mleko migdałowe? Kaloryczność mleka migdałowego będzie zależna od tego, czy został do niego dodany cukier. Przeważnie waha się od 24 do 37 kcal na 100 ml. Warto podkreślić, że napój zrobiony na bazie migdałów zawiera mniej węglowodanów od mleka krowiego, dzięki czemu będzie lepszym wyborem dla osób, które mają podwyższony poziom cukru lub zmagają się z cukrzycą. 

Jak stosować w kuchni mleko migdałowe?

Nie wiesz, do czego używać mleka migdałowego? Bez problemu możesz stosować je jako zamiennik tradycyjnego mleka krowiego do swoich wszystkich ulubionych przepisów. Świetnie sprawdzi się do kawy, musli czy ulubionych płatków śniadaniowych. Możesz ugotować na nim owsiankę, jaglankę lub ryżankę. Jeżeli na drugie śniadanie lub podwieczorek często przygotowujesz koktajle, lub owocowe smoothie, również możesz użyć tu mleka migdałowego, świetnie będzie komponować się z bananem, truskawkami, jagodami, czy malinami. Jeżeli zupę jarzynową najbardziej lubisz w wersji zabielanej, możesz użyć do tego mleka migdałowego. Napój migdałowy może być również dodawany do deserów i ciast, zamiast mleka krowiego. 

Czy mleko migdałowe można gotować? Jeżeli chcesz podgrzać mleko migdałowe, możesz to zrobić bez obawy. Bez problemu możesz dodać je do wypieków, podgrzewać i zalewać nim płatki lub dodać gorące mleko migdałowe do kawy czy kakao. 

Źródła: fit.poradnikzdrowie.pl, medonet.pl, opracowanie smaker.pl 

Autor: Anna Hutek

Zobacz także:

Sposób na spalone słońcem i żółte ogórki. Przygotuj oprysk z trzech domowych składników »

Groźna choroba atakuje pomidory, porażone są liście i grona. Jak zwalczyć septoriozę? »

Nawożenie malin w trakcie kwitnienia. Przepis na organiczną odżywkę na zwiększenie zbiorów malin »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
20
60 min
12
15 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0