Sponsorowane

Co dobrego zjeść podczas wizyty w Austrii?

Zabytkowe miasta, malownicze krajobrazy i wyśmienita kuchnia – Austria oczaruje nawet najbardziej wymagających podróżników. W trakcie wizyty w tym kraju warto skosztować dań regionalnych, które wciąż cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród miejscowych, jak i turystów. Omlet cesarski, sznycel wiedeński i Mozartkugel są uznawane za przysmaki godne uwagi nie bez przyczyny!

Od czego zacząć kulinarne zwiedzanie Austrii? / materiały promocyjne

Jak dojechać do Austrii?

Podróż do Austrii samochodem wymaga pokonania dystansu około 900 km (oczywiście w zależności od punktu startowego). Trasy prowadzą przez drogi szybkiego ruchu, więc transport nie powinien zająć więcej niż 9 godzin. To wycieczka, na którą zaleca się zarezerwować co najmniej 4 lub 5 dni. Umożliwi to bezpieczny dojazd oraz pobyt na tyle długi, aby nie wracać z przekonaniem, że uczestników wyprawy ominęły kluczowe atrakcje turystyczne.

Zaleca się wybór trasy prowadzącej przez A1. Przebiega ona przez Czechy. To dobra okazja, aby zjechać na obiad składający się ze smażonego sera i knedlików, a potem zakupić kilka butelek piwa (polecane są zwłaszcza Pilsnery i Budweisery).

Winiety na austriackie drogi są tanie, 10-dniowe kosztują zaledwie 64,99 zł. Warto zdecydować się na ich zakup, bo posiadanie ich pozwala na szybkie dotarcie samochodem do Niemiec i Liechtensteinu – dwóch miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić w trakcie swojej podróży.

Omlet cesarski, sznycel wiedeński i Mozartkugel – tych potraw trzeba skosztować na miejscu!

Od czego zacząć kulinarne zwiedzanie Austrii? Od poszukiwań restauracji, które serwują omlet cesarski, sznycel wiedeński i Mozartkugel! Smak tych trzech dań sprawia, iż łatwo zapomnieć o tym, że na terenie państwa znajdują się inne atrakcje. Co trzeba o nich wiedzieć?

Kaiserschmarrn jest pysznym deserem, który docenią z pewnością miłośnicy śniadań na słodko. To rozdrobione ciasto naleśnikowe, które smaży się na maśle i podaje z różnorodnymi dodatkami, zwykle konfiturą, dżemem i sosem waniliowym. Nazwę potoczną, czyli „omlet cesarski” zawdzięcza cesarzowi Franciszkowi Józefowi I. Był on ze swojej słabości do wszelakich słodkości, a według historyków Kaiserschmarrn jadał codziennie.

Wiener Schnitzel to potrawa, która... jest niezwykle polska. To cienki kotlet schabowy, który obtacza się w jajku i bułce tartej, a następnie smaży na złocisty kolor. Podawany zwykle z kawałkiem cytryny i świeżymi, zarumienionymi ziemniaczkami, ten chrupiący i soczysty specjał skradnie serca wszystkich uwielbiających dania mięsne. To prosty posiłek, którego przygotowanie Austriacy opanowali do perfekcji.

Chociaż to nie danie, a jedynie słodka przekąska, na liście nie mogłoby zabraknąć Mozartkugel. To małe kulki czekoladowe, składające się z marcepanu, nugatu, nadzienia pistacjowego i kakao. Przyozdabia się je folią, na której znaleźć można podobiznę austriackiego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta. Stanowią świetny prezent, który warto przywieźć ze sobą do Polski i podarować swoim bliskim.

Austriackie kawiarnie – niezwykłe miejsca spotkań

Wizyty w kawiarni stanowią ważny element austriackiego stylu życia. Miejsca te są pełne ludzi, którzy spotykają się ze sobą, rozmawiają, czytają gazety, pracują na laptopach, delektują się smakołykami i oczywiście piją kawę. Jest to dla nich tak samo ważne, jak raczenie się ciepłą herbatą o godzinie 17:00 dla Brytyjczyków.

Tradycja ta sięga czasów istnienia cesarstwa austro-węgierskiego, kiedy to kawiarnie były ulubioną przestrzenią spotkań dla artystów, pisarzy, intelektualistów i zwykłych obywateli różnych klas społecznych. Wiele restauracji i lokali nawiązuje swym wyglądem i wyposażeniem właśnie do tego okresu – właścicielom zależy na zachowaniu historycznego charakteru działalności.

Na co uważać podczas wizyty w kawiarni i jakich zasad savoir-vivre przestrzegać? Austriacy podchodzą do picia kawy z wielką powagą, jednocześnie pamiętając, że to czas na błogi relaks. Dla nich to nie tylko prosta konsumpcja napoju; to chwila zasłużonego spokoju i odpoczynku. Rozmowy przy gorącym kubku są mile widziane, byle nie były zbyt głośne i nazbyt przeszkadzające innym. Na stole, oprócz kapuziner (kawy z bitą śmietaną), powinien stać deser, najlepiej sachertorte lub apfelstrudel.

Wiedeń – co zwiedzić przy okazji kulinarnej podróży?

Wiedeń to stolica o bogatej historii, architekturze i kulturze. Poznawanie lokalnych przysmaków należy połączyć z odkrywaniem ciekawych atrakcji turystycznych. Odwiedzić trzeba koniecznie:

  • Stare Miasto (Innere Stadt);
  • pałac Schönbrunn;
  • Belweder (barokowy pałac);
  • park Prater (zwłaszcza Prater Hauptalle);
  • okoliczne muzea i galerie.

Podróż do Wiednia i Austrii można odbyć o każdej porze roku; jest tam przepięknie niezależnie od panujących warunków pogodowych. Miłośnicy regionu zalecają jednak, aby udać się tam zimą. Picie kawy i jedzenie deserów sprawia ponoć największą przyjemność wtedy, gdy z okna kawiarni widać okoliczne zaśnieżone drogi. Latem popularne atrakcje turystyczne są przepełnione; aby je zwiedzić, trzeba czekać w długich kolejkach. Może warto więc posłuchać tych rad?

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Torcik z opłatkiem Barbie

Torcik przygotowałam dla mojej 6 letniej wnusi Magdaleny. Torcik bardzo pros...

Odsłon: 157

>60 min
9
60 min
16
30 min
25
30 min
5

Polecane artykuły

Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

2
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

6
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

2
Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

26