Ewa_Gotuje

Co warto wiedzieć o kurkumie?

W medycynie naturalnej kurkumę wykorzystywano od wieków. W ostatnim czasie naukowcom udało się potwierdzić wyjątkowe właściwości lecznicze tej przyprawy.

Fot. 123RF/Picsel

Kurkuma jest jedną z najbardziej niedocenianych przypraw, którą najczęściej wykorzystujemy jedynie w celu zabarwienia żywności. Cóż, to duży błąd, gdyż przyprawa ta ma również zaskakujący wpływ na nasz organizm.

Kurkuma a cukrzyca

Wyniki eksperymentów mówią, że kurkuma zmniejsza ryzyko pojawienia się cukrzycy u osób w stanie przedcukrzycowym, a osobom chorym na cukrzycę typu 2 kurkuma pomaga kontrolować chorobę. Z badań przeprowadzonych na myszach wynika, że wyciąg z kurkumy znacząco obniża poziom glikemii.  Dr Saraswati Sukumar z Uniwersytetu Johna Hopkinsa, która prowadzi zaawansowane badania na ten temat, uważa, że substancją, która w przyszłości pomoże nam kontrolować chorobę, jest kurkumina - potężny przeciwutleniacz nadający kurkumie żółty kolor. Na niezwykłe właściwości tej przyprawy mogą wpływać również inne substancje w niej zawarte - demetoksykurkumina, bisdemetoksykurkumina i ar-turmeron. Razem mają działać na podobnej zasadzie, jak leki przeciwcukrzycowe.

Reklama

Kurkumą w raka

Naukowcom udało się również udowodnić, iż kurkuma skutecznie łagodzi stany zapalne w organizmie. Dzięki temu przyspiesza gojenie się ran i prawdopodobnie leczy raka! Z przeprowadzonych dotychczas badań wynika, że jedna czwarta nowotworów złośliwych jest wywołana przez chroniczne stany zapalne toczące się w organizmie.

Istnieje niemal 300 publikacji, które potwierdzają antynowotworowe działanie kurkumy. Według nich, substancje zawarte w kurkumie „odnajdują" komórki rakowe w organizmie i sprawiają, że zaczynają same siebie niszczyć i utrudniają im dalsze namnażanie. Nic złego nie dzieje się ze zdrowymi komórkami. W badaniach na myszach odnotowano, że kurkuma działa u nich w przypadku raka skóry, okrężnicy i wątroby. Kurkuma korzystnie wpływa także na stan skóry u osób leczonych za pomocą radioterapii.

Obniża cholesterol i pomaga spalać tłuszcz

Jednak na tym nie kończą się zaskakujące właściwości kurkumy. Okazuje się bowiem, iż ta niepozorna przyprawa ma jeszcze szereg leczniczych właściwości. Dzięki kurkumie nasz metabolizm działa znacznie sprawniej, poziom cholesterolu obniża się, a proces powstawania komórek tłuszczowych zostaje zahamowany. Właśnie z tego powodu przyprawa ta bywa nazywana naturalnym spalaczem tłuszczu. Dodatkowo, sprzyja ona regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym, co z pewnością będzie cenną informacją dla wszystkich osób uprawiających sport. Naukowcy odkryli również, że ta przyprawa pomaga w profilaktyce reumatyzmu, cukrzycy oraz choroby Alzheimera. Wystarczy zaledwie łyżeczka dziennie, aby odczuć jej pozytywne działanie.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Ciasto Jabłkowe orzeźwienie

Chciałam podzielić się z Wami moim przepisem na orzeźwiające ciasto z jabłkie...

Odsłon: 102

30 min
7
15 min
7
Ciasta Ciasto malinowa fantazja bez pieczenia

Proste, pyszne ciasto budyniowe bez pieczenia, z malinami i galaretką wiśniow...

Odsłon: 200

30 min
5
30 min
1
Sałatki Sałatka pieczarkowa

Przygotuj sałatkę pieczarkową na kolację lub spotkanie z przyjaciółmi. W tym...

Odsłon: 133334

15 min
144

Polecane artykuły

Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

1
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

1
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

5
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3