Coś dla koneserów, czyli najdroższe ryby na świecie 2022 roku!

Melony Yubari, herbata Tie Guan Yin, szafran czy białe trufle to niejedyne przysmaki, za które trzeba słono zapłacić. W zestawieniu najkosztowniejszych pokarmów znajdują się również wodne stworzenia, na które mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Poznaj najdroższe ryby na świecie 2022 roku.

Fot.123RF/Picsel

W sieci i w popularnych magazynach regularnie pojawiają się rankingi najbardziej pożądanych i drogich produktów żywnościowych, wśród których królują m.in. ryby. Cena niektórych z nich wręcz przyprawia o zawrót głowy. Skąd biorą się tak ogromne sumy i co takiego w sobie kryją najdroższe ryby na świecie 2022 roku? Poznaj kilka ciekawostek na ich temat!  

TOP 5: Najdroższe ryby na świecie 2022 roku 

Tuńczyk błękitnopłetwy 

Tuńczyk błękitnopłetwy to jeden z największych okazów wśród tuńczyków - potrafi osiągnąć ponad cztery metry długości i ważyć prawie 700 kg. Najczęściej bytuje w Oceanie Atlantyckim oraz Morzu Czarnym i Morzu Śródziemnym. Jego charakterystycznym elementem są srebrzysto-białe boki i brzuch, grzbiet o ciemnoniebieskim zabarwieniu oraz stożkowata głowa. Niektóre osobniki dożywają nawet 40. lat.  

Populacja tuńczyka błękitnopłetwego sukcesywnie maleje - według statystyk zmniejszyła się ona o ponad 50 proc. w ciągu ostatniego półwiecza. To właśnie dlatego umieszczono go na liście gatunków zagrożonych wyginięciem. Niestety to sprawiło, że stał się on jeszcze bardziej pożądanym towarem. 

Tuńczyk błękitnopłetwy jest szczególnie ceniony przez smakoszy sushi - np. w 2020 roku posiadaczem jednego z nich stał się właściciel sieci restauracji Sushi Zanmai, który zapłacił 193,2 mln jenów (niecałe dwa miliony dolarów) za 276-kilogramową rybę. W niektórych lokalach koszt dania z tuńczykiem w roli głównej wynosi ok. 500 dolarów.  

Fot. 123RF/Picsel

Fugu (rozdymka) 

W zestawieniu najdroższych ryb na świecie 2022 roku nie może zabraknąć oczywiście ryby fugu, zwanej również rozdymką. Co ciekawe, uznawana jest ona za bardzo niebezpieczną, ponieważ jej spożycie może skończyć się silnym zatruciem, a nawet śmiercią. Za jej „zabójcze” właściwości odpowiada tetrodotoksyna, czyli trucizna aż 1 000 razy mocniejsza od cyjanku potasu, obecna głównie w jej wnętrznościach.  

Do przyrządzania dań na bazie fugu upoważnieni są jedynie specjalnie przeszkoleni kucharze. Prawidłowo przygotowana rozdymka jest nie tylko całkowicie bezpieczna, ale i niezwykle smaczna. Niektórzy sięgają po nią ze względu na dreszczyk emocji - w trakcie jej jedzenia może pojawić się delikatne drętwienie warg i języka, które u wielu podnosi poziom adrenaliny.  

Fugu najczęściej podawana jest w formie sashimi, czyli cienkich surowych plastrów. Jej serwowanie w restauracjach na terenie Unii Europejskiej jest zabronione, jednak można zamówić ją w punktach gastronomicznych w Japonii, Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych. Koszt posiłku z dodatkiem rozdymki to 250-1000 zł.  

Gdzie naturalnie występuje fugu? Miejsce jej bytowania to m.in. Morze Jońskie, Morze Żółte oraz Morze Wschodniochińskie. Ryba ta wyróżnia się brakiem łusek i obecnością kolców, które chronią ją przed drapieżnikami. Jest ona stosunkowo nieduża i osiąga od 40 do 80 cm długości. 

Fot. 123RF/Picsel

Miecznik  

Według najbardziej doświadczonych smakoszy miecznik to jedna z najsmaczniejszych ryb na świecie. Zachwyca ona swoim intensywnym posmakiem oraz delikatnym i niemal całkowicie pozbawionym ości mięsem. Swoją nietypową nazwę zawdzięcza podłużnej, przypominającej miecz szczęce. Największe osobniki ważą 500 kg, a ich maksymalna długość wynosi nawet cztery metry.  

Miecznik zamieszkuje morza i oceany strefy umiarkowanej i tropikalnej, najczęściej obszary oddalone od brzegów. Podobnie jak tuńczyk błękitnopłetwy, znalazł się on na liście gatunków zarażonych, dlatego uznawany jest za jeszcze większy rarytas. Mówi się, że najlepiej smakuje w wersji grillowanej. Na potrawę z włócznikiem - bo tak również zwykło się go określać - należy przeznaczyć ok. 300 dolarów.  

Fot. 123RF/Picsel

Tuńczyk żółtopłetwy  

Jakie inne wodne stworzenie można zaliczyć do najdroższych ryb na świecie 2022 roku? Np. tuńczyka żółtopłetwego. Co prawda, nie jest on tak popularny jak poprzednik, ale może stanowić dla niego całkiem dobrą alternatywę. Jak sama nazwa wskazuje, jego najbardziej charakterystycznym elementem są płetwy o żółtym kolorze. Dorosły okaz waży ok. 200 kg i osiąga niecałe dwa i pół metra długości. Można natknąć się na niego w wodach Pacyfiku, Oceanu Atlantyckiego oraz Oceanu Indyjskiego.  

Mięso tuńczyka żółtopłetwego wyróżnia się swoją zbitą teksturą i wyrazistym smakiem, dlatego chętnie dodaje się je do sushi. Doskonale sprawdza się ono także w innych daniach, np. w sosach i sałatkach, a nawet w konserwach. Jego dodatkowym atutem jest wysoka zawartość białka, zdrowych tłuszczów oraz witamin i minerałów. Warto mieć na uwadze fakt, że mogą kumulować się w nim duże ilości rtęci. Cena za przysmak z tuńczykiem żółtopłetwym to ok. 270 dolarów.  

Fot. 123RF/Picsel

Łosoś królewski 

Łosoś to ryba, której nie trzeba nikomu przedstawiać, ponieważ jest ona jednym z najczęściej serwowanych przysmaków w polskich domach i restauracjach. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę tego, że istnieje co najmniej kilka jego odmian, wśród których znaleźć można właśnie łososia królewskiego, zwanego również czawyczą.  

Łosoś królewski występuje w Morzu Ochockim, Oceanie Arktycznym, Oceanie Spokojnym, w zatoce Alaska oraz na wybrzeżach Aleutów i Wysp Kurylskich. Można rozpoznać go m.in. po lekko spłaszczonym, umięśnionym i wydłużonym ciele. Jego maksymalna waga to ok. 60 kg, a długość 150 cm.  

Fani łososia królewskiego określają jego smak jako wyraźny i dość charakterystyczny. Jako że jego populacja maleje w szybkim tempie, ograniczono jego połowy, co jeszcze bardziej wpłynęło na jego wartość. Obecnie na danie z powyższą rybą należy wydać ok. 100 dolarów.  

Fot. 123RF/Picsel

Reklama

Zobacz także:

Dlaczego warto jeść sardynki? »

Jedz przynajmniej jedno jabłko dziennie, by zauważyć te efekty »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Pieczywo Facaccia pomidorowa

Do znanego na focaccię ciasta dodałam koncentrat pomidorowy. Dzięki niemu cia...

Odsłon: 62

>60 min
6
Desery Puszysty sernik 3 składnikowy

Sernik który można przygotować z trzech składników i jest bardzo puszysty i s...

Odsłon: 133

15 min
5
Desery Babka cytrynowa

Przepis na pyszną oraz aromatyczną babkę cytrynową, która w moim domu sprawdz...

Odsłon: 143

30 min
4
>60 min
1
Desery Torcik na 19 urodziny

Prosty , nieskomplikowany torcik o smaku śmietankowym. Puszysty , mięciutki b...

Odsłon: 164

60 min
4

Polecane artykuły

Informacje Jeśli chcesz schudnąć z brzucha, wyrzuć te produkty z kuchni. Znany dietetyk radzi czego unikać na diecie

Wszystkie osoby, które interesują się tematyką zdrowego odżywiania, czy diet odchudzających, z pewnością spotkały się z pojęciem deficytu kaloryczn...

0
Informacje Najlepsza owsianka dla osób po 40-stce. Solidna dawka kwasów omega-3 i pomoc w zrzuceniu oponki

Wiele osób zauważa, że po 40-stym roku życia metabolizm zwalnia. Jeżeli chcesz zadbać o zdrowie, a jednocześnie czujesz, że twoja forma z wiekiem s...

5
Informacje Chili na odchudzanie. Przepisy na dania, które pozwolą zrzucić zbędne kilogramy

Gotowanie zdrowych posiłków jest kluczowe w procesie utraty wagi. Nie oznacza to jednak, że twoje dania mają być mdłe i nijakie. W poniższym artyku...

0
Ewa gotuje Ewa gotuje: Barszcz biały na otrębach, kurczak maślany, babka drożdżowa z bakaliami

W przedświątecznym odcinku programu "Ewa gotuje", prowadząca podzieli się z widzami fantastycznymi przepisami na potrawy, które warto zaserwować na...

0