Spis treści:
- Czy można jeść cukinię na surowo?
- Jaka cukinia jest zdrowsza - surowa czy gotowana?
- Jakie właściwości ma surowa cukinia?
- Co można zrobić z surowej cukinii? Przepisy
Czy można jeść cukinię na surowo?
Cukinię zazwyczaj spożywamy po obróbce termicznej. Smażymy ją na patelni, pieczemy w piekarniku lub przygotowujemy z niej zaprawy. Okazuje się jednak, że cukinię z powodzeniem można jeść na surowo. Co więcej, nie trzeba jej nawet obierać. Do jedzenia na surowo najbardziej nadają się młode okazy z miękką skórką. Nie ma przy tym znaczenia, jaka to będzie odmiana cukinii. Warto ją włączyć do swojego menu, póki panuje sezon na to warzywo. Jest teraz tanie, a ma wiele cennych właściwości.
Jaka cukinia jest zdrowsza - surowa czy gotowana?
Jeśli mamy do wyboru cukinię surową lub smażoną to od razu wiadomo, że zdrowsza będzie ta surowa. Placki z cukinii są pyszne, ale wchłaniają dużo tłuszczu. Można nieco zredukować jego ilość, poprzez osączanie go na papierowym ręczniku.
Czy jednak zdrowsza jest cukinia surowa czy gotowana? To warzywo wśród wielu cennych składników zawiera też witaminy A, B i C. Wszystkie one są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury. Zatem odpowiedź brzmi: surowa cukinia jest zdrowsza niż gotowana, bo ma więcej witamin.
Jakie właściwości ma surowa cukinia?
Cukinia przede wszystkim jest warzywem dietetycznym. W 100 g cukinii jest zaledwie 17 kalorii. Przy tym ma dużo błonnika, idealnie więc nadaje się dla osób dbających o linię.
Surowa cukinia ma też wiele właściwości zdrowotnych. Zawiera dużo witaminy A, mającej zbawienny wpływ na wzrok. Spore ilości witaminy C powodują, że wzmacnia odporność, a witaminy z grupy B wspierają układ nerwowy. Poza tym surowa cukinia zawiera żelazo, fosfor, wapń, sód, potas i jod. Polecana jest diabetykom, gdyż ma niski indeks glikemiczny.
Co można zrobić z surowej cukinii - przepisy
Surowa cukinia ma świeży, lekko orzechowy posmak. Można więc zwyczajnie pokroić ją w paski i zjadać z dipem. Można z niej również zrobić sałatkę, surówkę, chłodnik lub koktajl. Poniżej podajemy kilka przepisów dla inspiracji na dania z surowej cukinii:
Sałatka z surowej cukinii i pomidorów
Składniki:
- 1 cukinia;
- 2 pomidory;
- 1 cebula;
- 2 ząbki czosnku;
- 2 łyżki oliwa z oliwek;
- łyżeczka miodu;
- łyżeczka soku z limonki lub cytryny;
- przyprawy: sól, pieprz, zioła prowansalskie.
Młodą cukinię umyj i poszatkuj w plasterki lub paski. Pomidory pokrój, cebulę poszatkuj. Oliwę wymieszaj z miodem i sokiem z cytryny, dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę. Wymieszaj składniki sałatki, zalej sosem, dodaj przyprawy do smaku. Do sałatki możesz dodać pokrojony w kostki ser feta.
Koktajl z surowej cukinii i pietruszki
Składniki:
- 1 cukinia;
- pęczek natki pietruszki;
- sok z połowy cytryny;
- łyżka miodu do smaku.
Wyciśnij sok z cukinii w sokowirówce, dodaj posiekaną lub zblendowaną pietruszkę, sok z cytryny oraz miód. Wypij od razu po przygotowaniu. Taki koktajl świetnie odtruwa organizm.
Chłodnik z surowej cukinii
Składniki:
- 1 cukinia;
- 3 ogórki małosolne;
- pęczek szczypiorku;
- pęczek koperku;
- 1 średnia cebula;
- 2 ząbki czosnku;
- 5 rzodkiewek;
- 2 szklanki kefiru lub maślanki.
Cukinię i ogórki zetrzyj na tarce. Cebulę, rzodkiewki, szczypiorek i koperek posiekaj, czosnek przeciśnij przez praskę. Wszystko wymieszaj w garnku z kefirem lub maślanką, dopraw solą i pieprzem. Chłodnik z surowej cukinii można podawać z grzankami, z kawałkami sera pleśniowego lub wędzonej ryby.
Surówka z cukinii i marchewki
Składniki:
- 1 cukinia;
- 1 marchewka;
- 1 jabłko;
- 1 łyżka majonezu;
- 1 łyżka soku z cytryny;
- 2 łyżki majonezu;
- 1 łyżeczka cukru;
- sól i pieprz do smaku.
Cukinię, marchew i jabłko zetrzyj na tarce o grubych oczkach, dodaj majonez, sok z cytryny, cukier, pieprz i sól. Wszystko razem wymieszaj i podaj jako surówkę do obiadu.
Opracowała: Anna Hutek
Zobacz także:
Ogórki nie chorują i szybciej rosną. Prosta receptura na zdrowe i twarde ogórki »
Zajadaj jak najczęściej. Nasyci, ułatwi odchudzanie i opanuje skoki cukru »
Piękny wygląd to niejedyna zaleta. Pyszna nalewka na serce i stany zapalne »