Spis treści:
Jajka to jedne z podstawowych produktów w polskiej kuchni. Można z nich przygotować pyszne i pulchne ciasto, naleśniki, makaron, jajecznicę albo po prostu zjeść na miękko czy twardo. Możliwości kulinarnych jest naprawdę wiele. Sprawdź, jak rozpoznać, że jajko jest dobre i dowiedz się, czy można jeść jajka, jeśli minęła data przydatności do spożycia.
Sprawdź także: Makaron z kurczakiem na wiele sposobów. Różnorodne, smaczne, szybkie - te przepisy cię nie zawiodą
Jajka - termin ważności
Na opakowaniach jajek można znaleźć datę ważności, najczęściej opisaną jako „najlepiej spożyć przed”. Sugeruje to, że produkt trzeba spożyć nie dłużej niż przed wyznaczonym terminem (najczęściej 28-dniowym).
Nie oznacza to jednak, że można kupić więcej jaj i zjeść je dopiero po upływie miesiąca. Choć te przechowywane w lodówce powinny być bezpieczne do spożycia, to nieświeże - mogą spowodować szereg poważnych dolegliwości. Lepiej dowiedzieć się więc, czy można jeść jajka, jeśli minęła data przydatności do spożycia.
Jak długo można przechowywać jajka?
Chociaż jajka możemy przechowywać stosunkowo długo, nie powinniśmy robić tego w nieskończoność. Wraz z upływem czasu zmieniają się ich właściwości, smak i wygląd.
Kupując jajka w sklepie, koniecznie zwróć uwagę na datę minimalnej przydatności do spożycia umieszczonej na opakowaniu. Zazwyczaj wynosi ona 28 dni od momentu zniesienia. Nie jest powiedziane, że po upływie tego terminu jajka momentalnie się psują, jednak z pewnością nie będą posiadać pełni swoich właściwości.
Jajka należy przechowywać w temperaturze poniżej 20 stopni Celsjusza. Nie lubią jednak jej wahań. Ciągłe otwieranie lodówki wcale im nie służy, a może doprowadzić do zepsucia. Jajka warto schować w pudełku i umieścić wewnątrz półki, aby nie wchłonęły zapachów innych produktów spożywczych.
Zobacz: Jajka zapiekane w bułce z szynką i roszponką
Czy można jeść jajka, jeśli minęła data przydatności do spożycia?
W twojej lodówce znajdują się jajka, którym minęła data przydatności do spożycia? Nie musisz ich od razu wyrzucać, jeśli były przechowywane w chłodzie. Na początku sprawdź dokładnie, czy nie została uszkodzona ich skorupka i zastanów się, czy przez 28 dni od zakupu były trzymane w suchym i zimnym miejscu, w swoim kartonowym pojemniku (niekoniecznie w lodówce).
Jeśli minął ich termin ważności, przenieś je koniecznie do lodówki. Tak przechowywane jajka mogą być używane jeszcze przez około cztery tygodnie. Oczywiście pod warunkiem, że nie zmieniły wyglądu czy zapachu.
Jak rozpoznać, że jajko jest dobre?
Warto wiedzieć, że da się łatwo rozpoznać, że jajko jest dobre. Istnieje kilka prostych sposobów:
Unoszenie w wodzie
Jedną z bardziej popularnych metod jest sprawdzenie unoszenia się jajka na wodzie. O co chodzi? Weź naczynie, np. większą szklankę lub mały garnuszek, i umieść w nim jajko (musi leżeć poziomo i nie dotykać żadnej ze ścianek). Zalej wodą i zobacz, czy jajko się unosi. Gdy leży nieruchomo - jest dobre, a jeżeli zacznie się delikatnie unosić, prawdopodobnie nie jest już najświeższe. Jeśli jednak się obróci i następnie wypłynie na powierzchnię wody, to z pewnością jest zepsute i nie warto go jeść.
Położenie żółtka
Inna metoda mówi, że po ugotowaniu jajka można sprawdzić ułożenie żółtka względem białka. Jeśli znajduje się idealnie w środku i jest otoczone białkiem, to mamy do czynienia ze świeżym jajkiem. Jeśli natomiast żółtko niemal opiera się o skorupkę, to może świadczyć to o starości produktu spożywczego. Warto więc wtedy sprawdzić dodatkowo zapach jajka - jeśli jest adekwatny, to można jeszcze je zjeść.