Czy można jeść rzodkiewkę przy chorej wątrobie?

Rzodkiewka to jedna z ulubionych nowalijek Polaków. Zajadamy się nią już pod koniec marca, choć najlepiej smakuje w maju, czerwcu i lipcu. Jest niskokaloryczna i bardzo uniwersalna w kuchni. Czy każdy może ją jednak spożywać? Dowiedz się, czy można jeść rzodkiewkę przy chorej wątrobie.

Fot.123RF/Picsel

Rzodkiewka określana jest jako królowa nowalijek. Nic dziwnego, pojawia się na wiosnę i pięknie ozdabia talerz. Pasuje zarówno do sałatek, jak i kanapek czy zup. To warzywo, które wykorzystasz w kuchni do naprawdę wielu posiłków.

Rzodkiewka znana jest też ze swojej niskiej kaloryczności. 100 gramów korzenia zawiera zaledwie 16 kcal! Dostarcza organizmowi niezbędnych witamin (w tym C i B6) i mikroelementów (magnez, potas czy sód). To cenne źródło błonnika i przeciwutleniaczy. 

Rzodkiewkę powinny jeść osoby z problemami ze strony układu trawienia, osłabione (z kruchymi paznokciami lub łamiącymi się włosami), będące na diecie oraz chorujące na nadciśnienie. Czy są jakieś przeciwwskazania? Czy można jeść rzodkiewkę, mając problemy z wątrobą? Dowiedz się.

Czy można jeść rzodkiewkę przy chorej wątrobie?

Masz chorą wątrobę i nie wiesz, czy powinieneś sięgać po tę nowalijkę? Bądź spokojny! Rzodkiewki to świetne warzywo dla wszystkich, którzy borykają się z problemami z wątrobą. Występuje tylko jeden wyjątek! Jeśli zmagasz się z zapaleniem wątroby, unikaj rzodkiewki. Z powodu dużej zawartości olejków gorczycowych i kwasów organicznych, nowalijka jest rośliną lekko trującą i mogłaby obciążyć organ.

W większości przypadków rzodkiewka pomaga jednak utrzymać wątrobę w dobrej kondycji (usuwa z krwi wszystkie toksyny). Jeśli chorujesz na żółtaczkę, spożywana rzodkiewka pomoże wręcz obniżyć poziom bilirubiny. Dlatego właśnie rzodkiewka jest wskazana przy chorej wątrobie. 

Kto nie powinien jeść rzodkiewki?

Skoro chorujący na wątrobę powinni jeść rzodkiewkę, to czy są jakieś przeciwwskazania do jej spożywania? Oprócz cierpiących na zapalenie wątroby, niestety rzodkiewki nie mogą jeść też: osoby z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, z problemami z trzustką, zespołem jelita wrażliwego i nieżytem jelit. Powinni na nią uważać też wszyscy alergicy - rzodkiewka zawiera kwas salicylowy, który może łatwo uczulać.

Zobacz także:

Nalewka z rabarbaru: Przepis i zalety stosowania »

Malinotruskawka - japoński owoc dla smakoszy. Poznaj zasady uprawy »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
2
Przekąski sandwicz z bekonem

Uwaga! Szykuje się niezła wyżerka! Propozycja kanapek przygotowanych na grubo...

Odsłon: 126

wszystkie
10
Zupy zupa szczawiowa

..zupa szczawiowa najlepsza ze szczawiu prosto z ogrodu; więc przed koszeniem...

Odsłon: 59

15 min
4
30 min
35

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

2