Najlepsze przepisy na ogórki

Czy można jeść rzodkiewkę przy chorej wątrobie?

Rzodkiewka to jedna z ulubionych nowalijek Polaków. Zajadamy się nią już pod koniec marca, choć najlepiej smakuje w maju, czerwcu i lipcu. Jest niskokaloryczna i bardzo uniwersalna w kuchni. Czy każdy może ją jednak spożywać? Dowiedz się, czy można jeść rzodkiewkę przy chorej wątrobie.

Fot.123RF/Picsel

Rzodkiewka określana jest jako królowa nowalijek. Nic dziwnego, pojawia się na wiosnę i pięknie ozdabia talerz. Pasuje zarówno do sałatek, jak i kanapek czy zup. To warzywo, które wykorzystasz w kuchni do naprawdę wielu posiłków.

Rzodkiewka znana jest też ze swojej niskiej kaloryczności. 100 gramów korzenia zawiera zaledwie 16 kcal! Dostarcza organizmowi niezbędnych witamin (w tym C i B6) i mikroelementów (magnez, potas czy sód). To cenne źródło błonnika i przeciwutleniaczy. 

Rzodkiewkę powinny jeść osoby z problemami ze strony układu trawienia, osłabione (z kruchymi paznokciami lub łamiącymi się włosami), będące na diecie oraz chorujące na nadciśnienie. Czy są jakieś przeciwwskazania? Czy można jeść rzodkiewkę, mając problemy z wątrobą? Dowiedz się.

Czy można jeść rzodkiewkę przy chorej wątrobie?

Masz chorą wątrobę i nie wiesz, czy powinieneś sięgać po tę nowalijkę? Bądź spokojny! Rzodkiewki to świetne warzywo dla wszystkich, którzy borykają się z problemami z wątrobą. Występuje tylko jeden wyjątek! Jeśli zmagasz się z zapaleniem wątroby, unikaj rzodkiewki. Z powodu dużej zawartości olejków gorczycowych i kwasów organicznych, nowalijka jest rośliną lekko trującą i mogłaby obciążyć organ.

W większości przypadków rzodkiewka pomaga jednak utrzymać wątrobę w dobrej kondycji (usuwa z krwi wszystkie toksyny). Jeśli chorujesz na żółtaczkę, spożywana rzodkiewka pomoże wręcz obniżyć poziom bilirubiny. Dlatego właśnie rzodkiewka jest wskazana przy chorej wątrobie. 

Kto nie powinien jeść rzodkiewki?

Skoro chorujący na wątrobę powinni jeść rzodkiewkę, to czy są jakieś przeciwwskazania do jej spożywania? Oprócz cierpiących na zapalenie wątroby, niestety rzodkiewki nie mogą jeść też: osoby z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, z problemami z trzustką, zespołem jelita wrażliwego i nieżytem jelit. Powinni na nią uważać też wszyscy alergicy - rzodkiewka zawiera kwas salicylowy, który może łatwo uczulać.

Zobacz także:

Nalewka z rabarbaru: Przepis i zalety stosowania »

Malinotruskawka - japoński owoc dla smakoszy. Poznaj zasady uprawy »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasto budyniowe smerfowe

Budyniowce na petitkach to nasze ulubione ciasta. Trochę takie awaryjne, czyl...

Odsłon: 229

30 min
4
30 min
4
Dania główne Kotlety de volaille

Dzisiaj pyszne kotlety z wyciekającym masłem i rozpływającym serem żółtym. Py...

Odsłon: 55

15 min
5
15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Chłodnik bułgarski lub litewski, a może hiszpańskie gazpacho. Wyśmienite dania na gorące dni

Żar lejący się z nieba w trakcie letnich miesięcy nie sprzyja apetytowi. Warto w tym czasie stawiać na orzeźwiające potrawy, które pomogą nieco łat...

1
Informacje Zaskakujący miks dwóch polskich klasyków. Co zrobić z porzeczkoagrestu?

Niewiele osób wie o istnieniu tego bogatego w witaminy owocu. Niezależnie od tego, czy będziecie go zajadać na surowo, jako zdrową przekąskę, czy j...

5
Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

8
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9