Sprawdzone przepisy na karnawał

Wszyscy znamy produkty pszczele, takie jak miód, wosk czy nawet propolis. Pierzga pszczela, nazywana też pszczelim chlebem, nie jest już tak popularna, ale czy słusznie?

Fot. 123RF/Picsel

Pierzga to specjalnie przyrządzone przez pszczoły „zapasy” z pyłku kwiatowego. Jest to substancja, której nie da się podrobić w laboratorium. Przetwarzanie pyłku przez owady to nic innego jak jego „ugniecenie”, potraktowanie pszczelą śliną i pokrycie go miodem. Pyłek upchnięty w plastry przechodzi fermentację mlekową, która sprawia, że pierzgi nie imają się grzyby i bakterie, a na dodatek wszystkie składniki zawarte w pyłku kwiatowym są wyjątkowo łatwo przyswajalne.

Pierzgą żywi się głównie pszczoła matka i młode. Jedzą ją, kiedy nie ma świeżego pyłku - jesienią, zimą i wczesną wiosną. Te pszczoły, które jedzą pierzgę żyją dłużej niż te jedzące pyłek.

W jaki sposób pierzga wpływa na nasze zdrowie?

Pierzga ma podobny skład i działanie, jak pyłek kwiatowy (nie jest jednak identyczny, ze względu na zawarte w pierzdze enzymy oraz czas jej przechowywania) - wszystkie jej składniki są jednak łatwiej przyswajalne, dzięki wspomnianej już fermentacji. Pyłek kwiatowy posiada otoczkę pyłkową, utrudniającą wchłanianie zawartych w nim substancji odżywczych. W pierzdze otoczki już nie ma.

Pierzga ma bogaty skład mikrobiologiczny - zawiera kwasy tłuszczowe, sterole, witaminę C, B6, B3, B8, K, potas, wapń i magnez. W porównaniu z pyłkiem, zawiera mniej białek i tłuszczów.

Pierzga ma działanie regulujące funkcjonowanie układu pokarmowego. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym jest zalecana w czasie obniżonej odporności - np. w sezonie jesienno-zimowym.

Działa także łagodząco na reakcje alergiczne. Warto wypróbować pierzgę przed okresem pylenia i stosować przez 2-3 miesiące.

Reklama

Pierzga działa korzystnie na umysł - wspomaga koncentrację i pamięć, zmniejsza nerwowość. Można wypróbować jej wpływ w okresie zwiększonego wysiłku umysłowego.

Dzięki obniżaniu poziomu „złego cholesterolu” i podnoszeniu tego „dobrego” oraz ograniczaniu całkowitej ilości lipidów we krwi, pierzga ma działanie przeciwmiażdżycowe.

Pierzga regeneruje wszystkie komórki organizmu - np. zwiększa produkcję czerwonych krwinek, co oznacza właściwości przeciwanemiczne oraz działa przeciwstarzeniowo - także dzięki temu, że ma działanie antyoksydacyjne. Będzie też pomagać po okresie rekonwalescencji.

Jak jeść pierzgę?

Pierzgę można kupić w internecie i sklepach z wyrobami pszczelarskimi. Najlepiej jest kupić pierzgę w miodzie - nie będzie różniła się w smaku od znanego wszystkim miodu - można ją też podobnie stosować.

Wystarczy jeść codziennie jedną łyżkę pierzgi, aby zregenerować organizm i wzmocnić go, co jest szczególnie ważne w sezonie jesienno-zimowym. Dorosła osoba może jeść 20 gramów, dziennie czyli ok. 2-3 łyżeczki. Nie są znane przypadki przedawkowania pierzgi, jednak zawsze lepiej zachować umiar.

Nie należy stosować pierzgi w przypadku uczulenia na pyłek pszczeli, ciężkiego uszkodzenia nerek, zaburzeń żołądkowo-jelitowych i w okresie ciąży i karmienia piersią.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Krokiety z pieczarkami.

Krokiety z pieczarkami są dobre zarówno na codzienny jak i świąteczny obiad....

Odsłon: 2022

60 min
17
Dania główne Kurczak w sosie pomidorowo - miodowym

filet z kurczaka z słodko pikantnym sosie - szybkie, proste i bardzo aromatyc...

Odsłon: 618

30 min
7
Śniadania Ostre Hot Dogi na wypasie

Hot dogi zapiekane z mnóstwem dobrego - pieczarkami, cebulą i ostrym sosem ol...

Odsłon: 1131

30 min
10
Desery Deser czekoladowych

Pyszny i delikatny deserek czekoladowy zaspokoi chęć na coś słodkiego

Odsłon: 364

30 min
3
Zupy Grochówka

Grochówka – przepis na tradycyjną grochówkę w najlepszym wydaniu. Soczysta ki...

Odsłon: 531

30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Jak schudnąć, jedząc jajka. Na czym polega dieta jajeczna?

Dieta jajeczna to model odżywiania popularny wśród osób, którym zależy na uzyskaniu spektakularnych efektów odchudzania w krótkim czasie. Jest ona...

3
Informacje Oryginalne sałatki z brokułem. Sycące, dla dbających o wagę

Jeśli szukacie pomysłu na lekkie, a jednocześnie sycące danie, które doskonale wpisze się w waszą dietę, sałatki z brokułem będą strzałem w dziesią...

10
Informacje Rumsztyk, sznycel, pulpet, czyli kotlet mielony na różne sposoby

Mięso mielone to prawdziwy klasyk, który w polskiej kuchni występuje w wielu odsłonach. W różnych regionach ma swoje unikalne nazwy i sposoby przyg...

11
Informacje Sałatki odchudzające. Są lekkie, ale sycą i pomagają zrzucić zbędne kilogramy

To idealna propozycja dla każdego, kto chce poprawić swoją kondycję i pozbyć się zbędnych kilogramów. Sałatki odchudzające można przygotować na wie...

11