Czyszczenie okapu – te domowe sposoby działają cuda!

Okap to urządzenie, które pochłania nieprzyjemne zapachy i zanieczyszczenia generowane w trakcie gotowania. Aby jednak dobrze spełniał swoją funkcję, należy pamiętać o utrzymywaniu go w czystości. Jak ułatwić sobie czyszczenie okapu wraz z filtrami? Poznaj domowe sposoby!

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Nie ulega wątpliwości, że okap to jedno z najbardziej przydatnych i praktycznych urządzeń w kuchni, które ułatwia przygotowywanie posiłków, niwelując przykre zapachy i eliminując zabrudzenia. Mówi się jednak, że sam w sobie jest trudny do utrzymania, a jego regularne mycie jest wręcz niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Na szczęście istnieją domowe sposoby na czyszczenie tłustego okapu, oklejonego kurzem i lepiącymi się plamami - poznaj te najbardziej skuteczne!  

Jak wyczyścić tłusty nalot z okapu krok po kroku?  

Na początek warto podkreślić, że przy czyszczeniu okapu ważne jest nie tylko użycie odpowiednich środków, ale również zachowanie bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności należy oczywiście odłączyć go od źródła zasilania i zdjąć wszystkie naczynia z kuchenki.  

Aby dokładnie wyczyścić urządzenie, powinieneś wyjąć z niego filtry - to na nich głównie zbiera się brud, dlatego to właśnie im należy poświęcić najwięcej uwagi. Jeśli są mocno zabrudzone, namocz je w ciepłej wodzie, np. z dodatkiem specjalistycznego preparatu.  

Każdy z elementów okapu należy spłukać z resztek płynu i osuszyć. Zanim ponownie je przykręcisz, umyj jego zewnętrzną część, wykorzystując do tego środki dostosowane do jego powierzchni (plastik, szkło, stal nierdzewna). Na koniec umieść filtry w odpowiednim miejscu, solidnie je umocuj i usuń ewentualne zacieki czystą szmatką.  

Zobacz: Jak poradzić sobie z przypalonym jedzeniem?

Domowe sposoby na czyszczenie tłustego okapu 

Istnieje co najmniej kilka sposobów na skuteczne czyszczenie okapu. Jeśli nie chcesz korzystać z chemicznych środków, możesz sięgnąć po produkty, które znajdziesz w swojej kuchni lub łazience. Poznaj te najbardziej sprawdzone! 

Woda 

Jeśli twój okap nie jest mocno zanieczyszczony i nie wymaga demontowania filtrów, możesz przetrzeć go ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie. Pamiętaj, aby następnie wytrzeć go do sucha - dobrze jest robić to regularnie, najlepiej raz na kilka dni.  

Ocet 

Ciężko jest znaleźć bardziej uniwersalny preparat do czyszczenia niż ocet - doskonale usuwa tłuste zacieki, jest tani i łatwo dostępny, a do tego idealnie nadaje się do mycia filtrów oraz trudno dostępnych miejsc. Wymieszaj go z wodą i przelej do butelki z atomizerem. Rozpyl go na brudnej powierzchni i odczekaj ok. 10 minut.  

Soda 

Jak wyczyścić tłusty nalot z okapu? Sięgnij po sodę oczyszczoną! Jedyne, co musisz zrobić, to wymieszać ją z wodą, żeby utworzyła się gęsta papka. Nałóż ją na plamy przy użyciu miękkiej ściereczki i pozostaw na kilka minut. Następnie przetrzyj urządzenie lekko zwilżoną szmatką, żeby pozbyć się białego osadu.  

Cytryna  

Jeśli chcesz wzmocnić działanie swojej mikstury z sody oczyszczonej, dolej do niej nieco soku z cytryny. Możesz również wymieszać sok z wodą i rozpylić go na okapie. Kwas zawarty w owocu skutecznie rozpuści uporczywy i zaschnięty tłuszcz. Po kilku minutach wytrzyj sprzęt do sucha.  

Płyn do mycia naczyń 

Nie masz pod ręką sody, cytryny ani octu? Zatem zastosuj zwykły płyn do mycia naczyń! Dolej kilka kropli do ciepłej wody, zwilż w niej gąbkę i potrzyj zabrudzone powierzchnie. Płyn świetnie poradzi sobie ze starym tłuszczem, a do tego pozostawi przyjemny zapach. Po naniesieniu go na okap usuń resztki piany lekko zwilżoną, a następnie suchą ściereczką.  

Oliwka, rozpuszczalnik i chemia gospodarcza 

Powyższe metody czyszczenia okapu się nie sprawdziły? Na ratunek może przyjść ci… oliwka dla niemowląt! Produkt ten bez problemu poradzi sobie z tłustymi zaciekami, skutecznie je rozpuszczając. Rozprowadź go na okapie za pomocą gąbki i zacznij ścierać brud jej twardszą stroną – wcześniej możesz potrzeć plamy szmatką namoczoną w gorącej wodzie. Resztek oliwy pozbądź się przy użyciu miękkiego ręcznika papierowego. 

Nie jesteś przekonany do domowych specyfików? Jeśli chcesz szybko uporać się z zanieczyszczeniami w trudno dostępnych miejscach, zaopatrz się w najzwyklejszy rozpuszczalnik do farb – rozsmaruj go na wybranych fragmentach pędzelkiem, a na koniec umyj okap ciepłą wodą z płynem do naczyń. Przed zastosowaniem tego sposobu rozsmaruj odrobinę rozpuszczalnika w niewidocznym miejscu, aby upewnić się, że nie uszkodzi powierzchni. 

Alternatywą dla naturalnych środków jest chemia gospodarcza – niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na pierwsze, czy na drugie rozwiązanie, warto zapoznać się z zaleceniami producenta, ponieważ niewłaściwie czyszczony sprzęt może ulec awarii. 

Jak czyścić filtry okapu 

Filtr okapu to zdecydowanie jeden z najbardziej zaniedbywanych akcesoriów w kuchni - nie rzuca się w oczy, więc nie każdy pamięta o jego regularnym myciu. Żeby dobrze spełniał swoją funkcję, powinien być odświeżany co najmniej raz w miesiącu. Zatem, jak czyścić filtry okapu, żeby służyły ci jak najdłużej?  

Jeśli dysponujesz filtrem metalowym, możesz umieścić go w zmywarce (o ile producent nie zaleca inaczej). Wystarczy ulokować go na dolnej półce wraz z innymi naczyniami i gotowe! Jeśli jest mocno zabrudzony, powinieneś namoczyć go przez jakiś czas w ciepłej wodzie z dodatkiem preparatu, który rozpuści tłuste zacieki. Czym czyścić filtry okapu, żeby pozbyć się z nich zanieczyszczeń? 

Sprawdź także: Śmierdzący piekarnik – jak wyczyścić go po pieczeniu?

Czym czyścić filtry okapu 

Do czyszczenia filtru okapu świetnie nadadzą się wyżej wymienione specyfiki, tj. ocet, soda oczyszczona, sok z cytryny, oliwka oraz płyn do naczyń. Przy dużych i trudnych do usunięcia plamach możesz wspomóc się specjalistycznymi środkami odtłuszczającymi. Rozpyl je na kratce i przetrzyj miękką ściereczką, najlepiej z mikrofibry. Pamiętaj, aby dokładnie ją osuszyć, ponieważ zamontowanie wilgotnego elementu może doprowadzić do awarii sprzętu.  

Filtry okapu – czyścić czy wymieniać? 

Otóż wiele zależy od ich stanu oraz materiału, z którego są zrobione. Jeśli chodzi o filtry metalowe, należy je wymieniać dopiero w momencie, gdy ulegną mechanicznemu uszkodzeniu lub ich doczyszczenie jest niemożliwe. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku filtrów węglowych, które są jednorazowe – dobrze jest wymieniać je co kilka-kilkanaście miesięcy, w zależności od zaleceń producenta. Za najtrwalsze uznaje się filtry plazmowe, które mogą posłużyć ci nawet przez 10 lat.  

Zobacz także:

Jedz przynajmniej jedno jabłko dziennie, by zauważyć te efekty »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
8
30 min
4

Polecane artykuły

Informacje Bataty z grilla zastąpią najlepsze przekąski. Jakich przypraw używać do nich i z czym je podawać?

Bataty już od kilku lat dosyć często goszczą na naszych stołach. Można przygotować z nich frytki z piekarnika, dodać do warzywnych potrawek, a nawe...

0
Informacje Możesz go jeść bez ograniczeń również podczas odchudzania. Odkryj makaron 0 kalorii

Znasz niskokaloryczny makaron, który nie tuczy? Czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak! Makaron konjac to nowość z Chin, która podbija in...

19
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

1
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

1