Włoskie pasty pokochał cały świat, gdyż łączą w sobie prostotę, harmonijne smaki oraz poszanowanie do rodzimych produktów. Nic więc dziwnego, że wielu z nas, chcąc przygotować naprawdę dobre danie makaronowe, sięga właśnie po receptury, pochodzące z Półwyspu Apenińskiego. Jego mieszkańcy traktują makaron niemalże jak świętość, a przepisy z jego wykorzystaniem, już od dziesiątek lat, są przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie.
Każdy region Włoch posiada swoje charakterystyczne dania, z których jest niezwykle dumny. Część z nich robi furorę nawet w bardzo odległych zakątkach świata.
Specjalnie dla was, przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych włoskich past. Jeśli chcecie nazywać się prawdziwymi znawcami makaronów, koniecznie upewnijcie się, że znacie wszystkie z wymienionych poniżej dań.
1. Bolognese
Sos bolognese tradycyjnie serwuje się z makaronem tagliatelle, jako tym, który lepiej wchłania ciężki, mięsny sos. Sekretem udanego sosu jest bardzo długie gotowanie. Dzięki temu warzywa i mięso mogą uwolnić cały swój smak i aromat.
Do przygotowania potrzebujemy:
- 500 g mielonej wołowiny
- 50 g wędzonego boczku
- 2 puszki pomidorów
- 1 duża marchewka
- 2 łodygi selera naciowego
- 1 pietruszka
- 1 duża cebula
- 3 ząbki czosnku
- 200 ml czerwonego wina
- Łyżka ziół prowansalskich (możemy również wykorzystać świeże zioła: bazylię, oregano, tymianek, rozmaryn itp.)
- Sól, pieprz,
- Olej do smażenia
- parmezan do podania
Na dużej patelni podsmaż boczek. Następnie dodaj do niego drobno posiekaną cebulę i czosnek. Podsmaż przez kilka minut, aż cebula się zeszkli. Obraną marchewkę, pietruszkę oraz seler zatrzyj na dużych oczkach tarki. Dodaj je do cebuli i boczku. Podsmaż do momentu aż warzywa zmiękną. Po tym czasie na patelnię przełóż zmieloną wołowinę. Całość delikatnie zarumień.
Gdy wołowina dokładnie się obsmaży, na patelnię wlej wino. Pozwól mu odparować, jednocześnie dokładnie wszystko mieszając. Następnym krokiem jest dodanie pomidorów, soli oraz pieprzu. Całość dokładnie wymieszaj i pozostaw sos pod przykryciem na bardzo małym ogniu. Sos powinien dusić się co najmniej 2 godziny. Od czasu do czasu możesz go przemieszać, aby nic nie przywarło do dna. Jeśli sos będzie zbyt kwaśny, możesz dodać do niego odrobinę cukru. Zioła dodaj na samym końcu gotowania.
Sos podaj z makaronem tagliatelle, posypany drobno startym parmezanem.
Konkurs: Prześlij przepis i wygraj niepowtarzalną wycieczkę do Parmy!
Sos napoli to prawdziwa pochwała prostoty. Stanowi on kwintesencję włoskiej kuchni i jest doskonałym przykładem na to, że niepozorny produkt może być naprawdę wyjątkowy, jeśli odpowiednio go przygotujemy. Ten prosty sos, przygotowany z najlepszej jakości pomidorów, może okazać się równie smaczny, co skomplikowane potrawy, tworzone przez najlepszych kucharzy świata.
Do przygotowania potrzebujemy:
- 500 g pomidorów z puszki (możemy również wykorzystać świeże, dojrzałe pomidory)
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- Olej lub oliwa do smażenia
- 2 łyżki posiekanych ziół - oregano, bazylii i rozmarynu (możemy również użyć suszonych ziół)
- Szczypta cukru
- Sól, pieprz
- Parmezan do podania
Na średniej wielkości patelni zeszklij drobno posiekaną cebulę oraz czosnek. Następnie dodaj do nich pomidory, sól i pieprz. Całość doprowadź do wrzenia, jednocześnie mieszając. Gotuj do momentu aż pomidory całkowicie się rozpadną. Na samym końcu do sosu dodaj zioła.
Podawaj z makaronem spaghetti, udekorowany świeżą bazylią oraz parmezanem.
Konkurs: Prześlij przepis i wygraj niepowtarzalną wycieczkę do Parmy!
Najszybszy i najtańszy sposób na wycieczkę do Rzymu? Wystarczy poświęcić kilka chwil a przygotowanie tego prostego makaronu, pochodzącego wprost ze stolicy Włoch. Lista składników potrzebnych do wykonania przepisu jest niezwykle krótka, jednak ich jakość może przesądzić o naszym kulinarnym sukcesie. Dobry boczek oraz oryginalny parmezan są tutaj podstawą. Pamiętajcie również, że rodowity mieszkaniec Półwyspu Apenińskiego nigdy nie doda do tego sosu śmietany. To już polski wymysł.
Do przygotowania potrzebujemy:
- 4 żółtka
- 90 g pancetty (możemy również wykorzystać inny rodzaj boczku)
- oliwa
- Sól, pieprz
- ugotowany makaron spaghetti
- ser do posypania (parmezan lub pecornino)
Boczek pokrój w niedużą kostkę. Na patelni wytop z niego tłuszcz i podsmaż na złoty kolor. W tym samym czasie, w miseczce, roztrzep żółtka z dodatkiem startego parmezanu i pieprzu. Na patelnię wrzuć świeżo ugotowany, jeszcze ciepły makaron. Całość dokładnie wymieszaj, a patelnię zdejmij z ognia. Na ciepły makaron wylej masę jajeczną. Szybko mieszaj i uważaj, aby na patelni nie zrobiła ci się jajecznica - jajka mają tylko lekko zgęstnieć, tak aby uzyskać konsystencję sosu. Makaron podaj natychmiast, na talerzu posyp jeszcze dodatkową niewielką porcją sera.
Konkurs: Prześlij przepis i wygraj niepowtarzalną wycieczkę do Parmy!
Cały świat kocha zapiekanki i Włosi nie są tutaj wyjątkiem. Ich kuchnia obfituje w różnego rodzaju dania przygotowywane w piecach, a jednym z najpopularniejszych jest właśnie lasagne. Płaty makaronu, przełożone mięsnym sosem oraz polane beszamelem, stanowią niebiańskie połączenie. Czasem możemy również spotkać nieco bardziej dietetyczne wersje tego dania, jednak każdy Włoch przekona was, że w kwestii lasagne nie ma co iść na kompromisy.
Do przygotowania potrzebujemy:
- porcja sosu bolognese
- 15 płatów lasagne
- 200 g parmezanu
- 4 łyżki masła
- 4 łyżki mąki
- 700 ml mleka
- sól
- szczypta gałki muszkatołowej
Sos bolognese przygotuj zgodnie z instrukcjami zawartymi w pierwszym przepisie. W międzyczasie możesz przygotować sos beszamelowy. W garnku rozpuść masło, a następnie dodaj do niego mąkę. Smaż przez 2 minuty, do momentu aż się dokładnie połączą. Do mąki z masłem stopniowo dodawaj mleko, cały czas energicznie mieszając, aby nie powstały grudki. Gotuj do momentu aż sos zgęstnieje. Dopraw solą i gałką muszkatołową.
Formę, w której będziesz zapiekać lasagne posmaruj oliwą lub masłem. Na dno wylej 3 łyżki sosu beszamelowego, a następnie wyłóż pierwszą warstwę płatów lasagne. Na makaron wyłóż porcję sosu bolognese, a następnie kilka łyżek beszamelu. Całość pokryj startym serem. Przykryj kolejnymi płatami lasagne. Czynności powtarzaj 4-5 razy, pamiętając o dokładnym przykrywaniu sosem całych płatów Lasagne. Wierzchnią warstwę powinien stanowić sos mięsny oraz grubsza warstwa beszamelu i sera.
Lasagne zapiekamy ok. 40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C. W połowie pieczenia możesz zakryć ją folią. Po wyjęciu z pieca lekko ją przestudź, aby zachowała formę.
Konkurs: Prześlij przepis i wygraj niepowtarzalną wycieczkę do Parmy!
Kim jest Alfredo, na którego cześć nazwano to danie? Tego pewnie nie wiedzą nawet najstarsze włoskie mammy. Pierwsza wzmianka o tym prostym sosie pojawiła się jeszcze w XV wieku, w książce opisującej rzymskie specjały. Przez setki lat przepis niewiele się zmienił, a na przełomie XIX i XX wieku, wraz z włoskimi imigrantami, trafił do Stanów Zjednoczonych, gdzie stał się jednym z najpopularniejszych dań, kojarzonych z tą społecznością.
Do przygotowania potrzebujemy:
- 200 ml bulionu drobiowego
- 150 ml śmietany 36%
- 2 łyżeczki masła
- ząbek czosnku
- pieprz, sól
- starty parmezan
Czosnek bardzo drobno posiekaj i lekko podsmaż na rozpuszczonym maśle. Po minucie dodaj do niego bulion ze śmietaną. Całość doprowadź do wrzenia, ciągle mieszając, czekaj aż sos delikatnie zgęstnieje. Dopraw solą i pieprzem.
Do sosu możesz dodać owoce morza lub mięso z kurczaka. Doskonale smakuje również samodzielnie, podany np. z makaronem szpinakowym, posypany parmezanem.
Konkurs: Prześlij przepis i wygraj niepowtarzalną wycieczkę do Parmy!
W najłagodniejszy sposób nazwę tego makaronu można przetłumaczyć jako „makaron kurtyzany", chociaż z pewnością znajdą się również zwolennicy nieco dosadniejszego przekładu. Na szczęście, podczas gotowania, możemy odłożyć na bok rubaszne zawiłości lingwistyczne, skupiając się jedynie na smaku. Zapewniamy, że nie raz powrócicie do tego przepisu.
Do przygotowania potrzebujemy:
- 1 puszka pomidorów
- 100 g czarnych oliwek
- 2 ząbki czosnku
- 3 łyżeczki kaparów
- 5 filecików anchois
- 1 puszka pomidorów
- 2 papryczki chilli
- łyżka listków oregano
- sól, pieprz
- oliwa
Na rozgrzanej oliwie podsmaż drobno posiekany czosnek oraz papryczkę chilli. Po minucie dodaj do nich pomidory wraz z zalewą. Lekko rozgnieć je łopatką. Na patelnię wrzuć również pokrojone oliwki, kapary, anchois oraz oregano. Duś na niedużym ogniu przez ok. 15 minut. Dopraw solą i pieprzem.
Podawaj z makaronem spaghetti lub penne. Przed podaniem danie posyp parmezanem i ziołami.
Kliknij prawym przyciskiem myszy i zaznacz "Zapisz element docelowy jako...", aby zapisać e-booka na dysku.