Najlepsze przepisy na ogórki

Dania z makreli pomogą wzmocnić odporność jesienią

Jesień kojarzy się nie tylko z pięknymi krajobrazami pełnymi kolorowych liści. Dla wielu osób to także szara rzeczywistość – i szczyt sezonu na większe i mniejsze infekcje.

Fot. 123RF/Picsel

Aby zminimalizować ryzyko przeziębienia, zwłaszcza w tym niełatwym okresie należy zatem dbać o siebie. Pomóc w tym może racjonalne, zdrowe odżywianie - i zastosowanie w jesiennych potrawach superfoods. Znakomicie sprawdza się tu makrela - gatunek ryby, której ambasadorem jest kucharz i popularyzator zdrowego żywienia Jakub Kuroń.

Makrela to ryba znana w Polsce głównie jako wędzony dodatek do chleba lub pasty. W rzeczywistości jest niezwykle uniwersalna i ma w kuchni wiele zastosowań. Świetnie nadaje się ona m.in. do sałatek, znakomicie smakuje również w wersji pieczonej czy grillowanej. A co równie ważne - jest dostępna w korzystnych, w porównaniu do innych gatunków, cenach.

Jej uniwersalny charakter pozwala łatwo wkomponować ją w typowe jesienne dania, wykorzystujące m.in. dynię, bakłażana czy paprykę. To zarazem znakomity sposób, by urozmaicić sezonowe menu. A także - by dostarczyć organizmowi całe morze kwasów tłuszczowych omega-3, jak również m.in. żelazo oraz witaminy D i E, które znajdziemy w porcji makreli.

Obecnie trwa kampania „Makrela superdobra" mająca na celu promowanie tego gatunku ryby. Warto po niego sięgnąć już w najbliższym czasie - w jesiennej odsłonie prezentuje się bowiem niezwykle efektownie, a przy tym dostarcza wielu cennych wartości odżywczych. Ambasadorem akcji został znany kucharz i popularyzator zdrowego żywienia Jakub Kuroń.
- Makrela od lat pozostaje w polskiej kuchni rybą niedocenianą. Tymczasem jej smak cudownie komponuje się z pieczonymi warzywami, idealnie dopełnia smak dań kuchni śródziemnomorskiej, kocha oliwę oraz towarzystwo makaronu. Makrela to jeden z tzw. superfoods, obfitujących w wiele fantastycznych wartości odżywczych, a przy tym produkt relatywnie niedrogi. Mam więc nadzieję, że kampania promująca makrelę przyczyni się do wzrostu jej popularności, a sama ryba na stałe, w wielu urozmaiconych odsłonach, trafi na polskie talerze, wzbogacając w ten sposób repertuar gatunków rybnych, po które sięgamy - tłumaczy Jakub Kuroń, ambasador akcji „Makrela superdobra".

Superdobra na farsz

Jedną z najbardziej popularnych typowo jesiennych potraw są papryki faszerowane. Podawane z kaszą lub ryżem, w mięsnej lub wegetariańskiej wersji, zyskają zupełnie nowe oblicze, gdy podczas przygotowania wykorzystamy właśnie makrelę. Sporą zaletą tej propozycji kulinarnej jest dodatkowo szybkość jej przyrządzania - przyszykowanie papryk gotowych do upieczenia zajmuje zaledwie 10 minut. W przepisie można ponadto wykorzystać również wędzoną makrelę.
Jakie produkty są potrzebne do przyrządzenia dania?
• 200 g świeżej makreli,
• 4 czerwone papryki,
• 200 g ugotowanego brązowego ryżu,
• 150 g liści szpinaku,
• 1 ząbek czosnku, przeciśnięty przez praskę,
• 1,5 łyżki przyprawy ras el hanout,
• 2 łyżki przecieru pomidorowego,
• 50 ml wody,
• 1 łyżka oliwy,
• sól i pieprz do smaku.
Z przygotowaniem poradzić sobie powinni nawet początkujący w zakresie umiejętności kuchennych. Co zatem należy zrobić? Odetnij wierzchołki papryk i odłóż je na bok. Następnie wydrąż papryki. Na patelni podsmaż czosnek na oliwie i dodaj przecier pomidorowy. Dodaj szpinak i smaż, mieszając, aż straci objętość. Następnie dodaj ugotowany ryż, ras el hanout i wodę. Dołóż surową makrelę, wymieszaj i dopraw solą i pieprzem. Rozdziel całość na 4 papryki, przykryj odkrojonymi wierzchołkami i wstaw na 30 minut do piekarnika nagrzanego do 200°C.

Supersmaczna z dynią

Innym pomysłem na jesienne danie z makreli jest wykorzystanie jej w kompozycji z dynią. Tym razem jednak w nieco mniej typowej odsłonie - mafé, To rodzaj gulaszu popularnego w Senegalu, w którego składzie znajduje się również m.in. masło orzechowe. Z dynią oraz makrelą danie to wprowadzi ciekawe urozmaicenie do diety, wykorzystując przy okazji jeden z najcenniejszych skarbów jesieni.

 

Jakie składniki są potrzebne?
• 400 g świeżego filetu z makreli, pokrojonego na kawałki,
• 2 ząbki czosnku,
• 1 łyżka pasty sambal (lub więcej do smaku),
• 70 g przecieru pomidorowego (1 puszka),
• 500 g dyni piżmowej, pokrojonej w kostkę o boku 2 cm,
• 500 g pokrojonej kapusty pekińskiej,
• 200 g masła orzechowego,
• pieprz i sól do smaku,
• 750 ml wody,
• 2 łyżki oleju słonecznikowego,
• do podania: natka pietruszki i ryż.

Przygotowanie nie jest trudne. Wystarczy podsmażyć czosnek na 2 łyżkach oleju słonecznikowego przez kilka minut. Następnie dodaj pastę sambal i przecier pomidorowy i krótko podgrzej. Dodaj warzywa, sos orzechowy, wodę oraz szczodrą szczyptę soli i pieprzu. Doprowadź do wrzenia i gotuj na wolnym ogniu przez 30 minut. Po 20 minutach dodaj kawałki makreli. I to już wszystko - danie można podać z natką pietruszki i ryżem.

Superzdrowa z bakłażanem

Interesującym sposobem na zestawienie jesiennych produktów z makrelą jest ponadto zapiekanka z rybą i bakłażanem.

Jakie składniki są do niej potrzebne?

• 3 świeże makrele, oczyszczone i pokrojone w filety,
• 2 bakłażany,
• 4 łyżki oliwy,
• 1 duża cebula, grubo posiekana,
• 2 ząbki czosnku, drobno posiekane,
• 3 łyżki rodzynek,
• 1 łyżka suszonego oregano,
• czarny pieprz, świeżo zmielony,
• sok z 1 cytryny,
• 150 g jogurtu greckiego,
• 1 jajko.

Pokrój bakłażany w kostkę i posyp solą, zostaw na 10 minut. Rozgrzej piekarnik do 200°C. Na patelni rozgrzej 3 łyżki oliwy i delikatnie zeszklij cebulę i czosnek. Osusz bakłażana ręcznikiem kuchennym i dodaj do cebuli. Smaż bakłażana na dużym ogniu przez 2-4 minuty, aż zmięknie i zbrązowieje. Dodaj rodzynki i oregano, dopraw solą i pieprzem do smaku. Natrzyj filety z makreli solą, pieprzem i odrobiną soku z cytryny. Rozłóż bakłażany na dnie wysmarowanego tłuszczem naczynia żaroodpornego i ułóż na nich filety z makreli. Wymieszaj jogurt grecki z jajkiem, resztą soku z cytryny i ostatnią łyżką oliwy, a następnie polej tą mieszanką rybę.

Umieść naczynie na środkowym poziomie piekarnika i piecz makrelę przez 20-25 minut, aż nabierze złotobrązowego koloru i będzie gotowa. Potrawa będzie smakować znakomicie z kaszą bulgur i sałatką z pomidorów.

Kaszę warto odpowiednio przygotować, by była jeszcze smaczniejsza. Najpierw delikatnie podsmaż ją na oliwie z oliwek. Jeśli chcesz, podsmaż z bulgurem posiekaną cebulę i trochę czosnku, a następnie dodaj bulion, w proporcji 1,5 części bulionu na 1 część bulguru. Dopraw solą do smaku i gotuj bulgur przez 15 minut, aż zmięknie. Tuż przed podaniem wmieszaj drobno posiekaną miętę i koperek.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

>60 min
9
30 min
11
Napoje Dalgona coffe w 5 minut

Domowa dalgona coffe, idealna na upały. Czyli mleko, lód i kawowa pianka na w...

Odsłon: 126

15 min
7
Dania główne Młoda kapusta

młoda kapusta to dla mnie danie obowiązkowe każdego lata, uwielbiam ją w taki...

Odsłon: 263

15 min
2
Ciasta Ciasto daktylowe z czekoladą

Co zrobić z daktylami? Odpowiedzią na to pytanie jest przepis na pyszne i meg...

Odsłon: 104

15 min
2

Polecane artykuły

Informacje Zaskakujący miks dwóch polskich klasyków. Co zrobić z porzeczkoagrestu?

Niewiele osób wie o istnieniu tego bogatego w witaminy owocu. Niezależnie od tego, czy będziecie go zajadać na surowo, jako zdrową przekąskę, czy j...

0
Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

5
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

4